Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun.

Jak už jsme viděli u statistik průmyslové výroby, automobilovému průmyslu se v srpnu příliš nedařilo, což může souviset s přechodem na novou normu měření emisí.

Meziročně vývozy i dovozy rostou, tempo růstu vývozů (4,4 %) je ale pomalejší než tempo růstu dovozů (5,5 %). Rychlé tempo růstu dovozů souvisí se silnou vnitřní poptávkou (spotřeba domácností, investice), která stimuluje dovozy.

Tento rok očekáváme pokles přebytku obchodní bilance na 118 miliard korun z loňských 163 miliard korun. Příští rok by dle našeho odhadu měl přebytek obchodní bilance poklesnout pod 100 miliard korun.

Bilance zahraničního obchodu
Lidé  Deloitte živě 

Kritické myšlení: Cesta k profesnímu růstu i osobnímu rozvoji

Nepodléhat prvnímu dojmu, nepřebírat slepě názory druhých, udržet si odstup a být schopen vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností – to jsou schopnosti, které jsou nezbytné pro orientaci v nepřeberném množství informací, které se na nás každý den valí ze všech stran. Ať už mluvíme o soukromém či pracovním životě, bez kritického myšlení se v budoucnu zkrátka neobejdeme. Lze se této schopnosti naučit? A jaké jsou její praktické přínosy? Na tyto a další otázky jsme se zaměřili na třetím z našich MeetUp setkání, kde mladým lidem přinášíme semináře a workshopy věnované trendům z oblasti budoucnosti práce. 

10. 6. 2019