Deloitte živě 

Lednovou nezaměstnanost zvýšilo obvyklé ukončování sezónních prací

Míra nezaměstnanosti se v lednu mírně zvýšila na 3,3 % z prosincových 3,1 %. Meziročně se míra nezaměstnanosti snížila o 0,6 procentního bodu. Úřady práce evidovaly 245 tis. uchazečů o zaměstnání. Firmy přes úřady práce nabízely 331 tis. volných pracovních míst.

Nezaměstnanost se zvýšila kvůli obvyklému ukončování sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, které letos bylo pravděpodobně navýšeno relativně chladným lednem.

Situace na trhu práce nadále zůstává velmi příznivá. Firmy i nadále shánějí více zaměstnanců než může pracovní trh nabídnout – poměr nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo činní 0,74. Potěšitelné je, že navzdory pozorovatelnému zpomalování ekonomiky firmy vytvořily nová pracovní místa. Oproti prosinci evidovaly úřady práce o 2,2 % více volných pracovních míst.

Letos očekáváme další pokles míry nezaměstnanosti na 2,9 % v průměru z loňských 3,2 %. Sice očekáváme určité zpomalování ekonomiky, ale ekonomický růst bude pokračovat a s tím i poptávka po zaměstnancích, která bude narážet na omezenou nabídku pracovníků na trhu práce.

Trh práce Nezaměstnanost
Deloitte živě 

SFTR – poslední krok k transparentnosti transakcí s cennými papíry (nový reporting nad rámec MIFID II, MIFIR a EMIR)

V reakci na finanční krizi v roce 2008 věnovali (nejen) evropští regulátoři mnoho úsilí na snížení systemického rizika a posílení finanční stability. Za svůj hlavní cíl si vytyčili vnést více světla do oblasti stínového bankovnictví a zvýšit transparentnost fungování finančních trhů jako takových i vůči klientům. 

17. 4. 2019
Deloitte živě 

Měření skutečného dopadu podnikání

Je všeobecně známo, že úspěch společnosti nelze měřit jen podle zisku a výnosů. Každý podnik zanechává důležitou stopu v ekonomice, společnosti a prostředí, kde rozvíjí své iniciativy. Dle studie mezi manažery projektů společenské odpovědnosti z roku 2015 požaduje většina finančních ředitelů zveřejňování nefinančních výsledků a věnují se pozorněji skutečnému dopadu každého podnikatelského provozu. Uvědomují si totiž, jakou odpovědnost vůči společnosti jejich firma má. Průzkumy mezi mileniály naznačují, že podle většiny mladých lidí je právě teď ideální doba k tomu, aby se podnikatelé ukázali jako tvůrci změn k lepšímu. 

16. 4. 2019
Deloitte živě 

Startupy jsou jako ti největší super hrdinové. Ještě lepší než Tony Stark a Hulk dohromady, zaznělo na SWCS

Startup World Cup & Summit (SWCS) navštívilo ve středu 10. dubna v pražském Kongresovém centru přes 1100 účastníků. Ti si kromě regionálního a evropského finále vyslechli celou řadu světových CEO, byznysmenů, zakladatelů startupů nebo investorů. Největší ohlas mezi účastníky SWCS měli šéf aplikace Strava James Quarles a generální ředitel české antivirové společnosti Avast Vincent Steckler. Quarles i Steckler plnému sálu prezentovali nejenom své úspěchy, ale i nezdary. Protože je v pořádku dělat chyby, a když je neděláte, nesnažíte se dost. 

15. 4. 2019