Deloitte živě 

Lednovou nezaměstnanost zvýšilo obvyklé ukončování sezónních prací

Míra nezaměstnanosti se v lednu mírně zvýšila na 3,3 % z prosincových 3,1 %. Meziročně se míra nezaměstnanosti snížila o 0,6 procentního bodu. Úřady práce evidovaly 245 tis. uchazečů o zaměstnání. Firmy přes úřady práce nabízely 331 tis. volných pracovních míst.

Nezaměstnanost se zvýšila kvůli obvyklému ukončování sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, které letos bylo pravděpodobně navýšeno relativně chladným lednem.

Situace na trhu práce nadále zůstává velmi příznivá. Firmy i nadále shánějí více zaměstnanců než může pracovní trh nabídnout – poměr nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo činní 0,74. Potěšitelné je, že navzdory pozorovatelnému zpomalování ekonomiky firmy vytvořily nová pracovní místa. Oproti prosinci evidovaly úřady práce o 2,2 % více volných pracovních míst.

Letos očekáváme další pokles míry nezaměstnanosti na 2,9 % v průměru z loňských 3,2 %. Sice očekáváme určité zpomalování ekonomiky, ale ekonomický růst bude pokračovat a s tím i poptávka po zaměstnancích, která bude narážet na omezenou nabídku pracovníků na trhu práce.

Trh práce Nezaměstnanost
Deloitte živě 

Mezinárodní normy ISO zdaleka nejsou jen o tom, že získáte papír

Za svou více než patnáctiletou praxi v oboru ISO norem jsem se mnohokrát setkala s názorem, že certifikáty jsou jenom o tom „mít papír, kterým se prokážu“. Tyto „ústrky“ si však mezinárodní normy ISO rozhodně nezaslouží, protože se jedná o standardy, které pomáhají nastavit procesy dynamickým a fungujícím způsobem. A pokud se k jejich implementaci přistoupí tzv. s otevřenou hlavou a ne pouze formalisticky, můžete vytvořit skutečně praktické fungující manažerské systémy, které vás jako firmu neustále posouvají dál a umožňují vám stálé zlepšování vašich procesů. ISO standardy vám totiž vytvoří jen jakýsi rámec, ale jak si vše nastavíte, záleží pouze na vás. A to je to, co mě na této problematice nejvíc baví - ta možnost, přizpůsobit formální rámec opravdovým individuálním požadavkům firmy. 

16. 8. 2019
Deloitte živě 

Začátek konce doby plastové: jaké produkty a obaly to mají kvůli nové legislativě sečtené?

Všichni už nějakou dobu v médiích a na sociálních sítích slýcháme o obrovském znečištění moří plasty. V červnu tohoto roku byla přijata směrnice Evropské unie o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, která na plastový problém reaguje. Je to však jen jeden z dílů skládanky zvané oběhové hospodářství (neboli cirkulární ekonomika). Pod tímto pojmem si můžeme v kostce představit způsob životního cyklu výrobků, který má za cíl zachovat v co největší možné míře hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů a minimalizovat tak vznik odpadu. 

14. 8. 2019