Deloitte živě 

Lednovou nezaměstnanost zvýšilo obvyklé ukončování sezónních prací

Míra nezaměstnanosti se v lednu mírně zvýšila na 3,3 % z prosincových 3,1 %. Meziročně se míra nezaměstnanosti snížila o 0,6 procentního bodu. Úřady práce evidovaly 245 tis. uchazečů o zaměstnání. Firmy přes úřady práce nabízely 331 tis. volných pracovních míst.

Nezaměstnanost se zvýšila kvůli obvyklému ukončování sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, které letos bylo pravděpodobně navýšeno relativně chladným lednem.

Situace na trhu práce nadále zůstává velmi příznivá. Firmy i nadále shánějí více zaměstnanců než může pracovní trh nabídnout – poměr nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo činní 0,74. Potěšitelné je, že navzdory pozorovatelnému zpomalování ekonomiky firmy vytvořily nová pracovní místa. Oproti prosinci evidovaly úřady práce o 2,2 % více volných pracovních míst.

Letos očekáváme další pokles míry nezaměstnanosti na 2,9 % v průměru z loňských 3,2 %. Sice očekáváme určité zpomalování ekonomiky, ale ekonomický růst bude pokračovat a s tím i poptávka po zaměstnancích, která bude narážet na omezenou nabídku pracovníků na trhu práce.

Trh práce Nezaměstnanost

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right