Deloitte živě 

Maloobchod v květnu – apetit spotřebitelů nepolevuje

Maloobchodní tržby vzrostly v květnu o 5,0 % meziročně, což bylo v souladu s naším odhadem. Květen měl letos stejně pracovních dnů jako květen loňského roku, takže kalendářní efekty tentokrát nehrály roli. Meziměsíčně vzrostly maloobchodní tržby o 0,4 %.

Apetit spotřebitelů nepolevil ani v květnu a maloobchodní tržby pokračovaly ve slušném růstu. Důvody tohoto vývoje jsou nasnadě – nezaměstnanost je extrémně nízká a dále klesá, mzdy prudce rostou a inflace zůstává (zatím) nízká. Z nedávno zveřejněných sektorových účtů vyplynulo, že výdaje domácností rostou rychleji, než jejich příjmy a klesá tak míra úspor domácností. Tento vývoj nelze označit za zdravý.

V samotném květnu rostly výdaje domácností za nepotravinářské zboží (o 5,5 % meziročně), za pohonné hmoty (o 5,4 %) a za potraviny (o 3,5 %). Klesaly naopak tržby za prodej a opravy motorových vozidel (o 3,5 %), což není dobrá zpráva pro český automobilový průmysl. Jak jsme dlouhodobě zvyklí, prudce rostly prodeje přes internet (o 16,4 %) a navýšily tak svůj podíl na maloobchodních tržbách. Tento rok očekáváme růst maloobchodních tržeb o 4,3 %.

maloobchodní tržby výdaje domácností
Lidé  Deloitte živě 

Konference Dream Big 2018: Sny jsou to, oč tady běží, a nejen mileniálky to moc dobře vědí

Pondělí 12. listopadu – den, který se nesl ve znamení Dream Big konference Marie Claire určené pro ženy z generace mileniálů, dívky plné ambicí, nesplněných snů a touhy naplno využít svůj potenciál. A právě sem si mnoho z nich přišlo pro inspiraci od zkušenějších žen i mužů napříč různými obory, léty praxe i zkušeností. Mezi řečníky byla i řídící partnerka Deloitte – Diana Rádl Rogerová. 

19. 11. 2018
Technologie  Lidé  Deloitte živě 

Ve startupech chtějí pracovat hlavně lidé, kteří chtějí něco změnit, říká Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.com

Ze začátku vlastně nemělo jít ani tak o firmu, ale spíše o jednorázový projekt, který měl lidi vyburcovat k tomu, aby nehledali práci jen ve velkých firmách, ale aby to zkusili právě ve startupech. Po šesti letech portál StartupJobs.com zprostředkoval práci pro 8000 lidí, nejčastěji pro firmy z oblasti startupů, e-commerce a online světa. Poznejte osmnáctou nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve středoevropském regionu. 

16. 11. 2018
Daně  Deloitte živě 

Chuť českých firem investovat do výzkumu a vývoje je velká, brzdou je ale nejasný výklad dotačních pravidel

Pro více než polovinu českých firem patří nejistota při posuzování dotací nebo daňových odpočtů finančními či kontrolními orgány k největším problémům, které provázejí aktuální stav kolem posuzování dotací. Společnosti přitom do vlastního výzkumu a vývoje chtějí investovat, rok od roku toto číslo roste. Jak velká je ale jejich ochota investovat? A jaké překážky jim nejvíce ztěžují jejich činnost? Odpovědi hledal průzkum Deloitte a Technologické agentury ČR. 

14. 11. 2018