Deloitte živě 

Maloobchod v květnu – apetit spotřebitelů nepolevuje

Maloobchodní tržby vzrostly v květnu o 5,0 % meziročně, což bylo v souladu s naším odhadem. Květen měl letos stejně pracovních dnů jako květen loňského roku, takže kalendářní efekty tentokrát nehrály roli. Meziměsíčně vzrostly maloobchodní tržby o 0,4 %.

Apetit spotřebitelů nepolevil ani v květnu a maloobchodní tržby pokračovaly ve slušném růstu. Důvody tohoto vývoje jsou nasnadě – nezaměstnanost je extrémně nízká a dále klesá, mzdy prudce rostou a inflace zůstává (zatím) nízká. Z nedávno zveřejněných sektorových účtů vyplynulo, že výdaje domácností rostou rychleji, než jejich příjmy a klesá tak míra úspor domácností. Tento vývoj nelze označit za zdravý.

V samotném květnu rostly výdaje domácností za nepotravinářské zboží (o 5,5 % meziročně), za pohonné hmoty (o 5,4 %) a za potraviny (o 3,5 %). Klesaly naopak tržby za prodej a opravy motorových vozidel (o 3,5 %), což není dobrá zpráva pro český automobilový průmysl. Jak jsme dlouhodobě zvyklí, prudce rostly prodeje přes internet (o 16,4 %) a navýšily tak svůj podíl na maloobchodních tržbách. Tento rok očekáváme růst maloobchodních tržeb o 4,3 %.

maloobchodní tržby výdaje domácností
Deloitte živě 

Deloitte na Colours of Ostrava: Ospalá rána, živé dny. A workshop, na němž si naprogramujete robota

První probuzení na jakémkoliv festivalu je krušné. O to víc, když se celý tým připravuje na den plný pracovního nasazení v době, kdy poslední z návštěvníků festivalu svým příchodem do stanového městečka teprve uzavírá předešlý den. Dobře, 11:15, kdy začíná první workshop Deloitte zaměřený na robotiku, není zase tak úplně brzo, ale na Colours to prostě jinak nejde… Jsou tady další zápisky z cest z (ne)hudební premiéry Deloitte na festivalu Colours of Ostrava. A navíc pár informací o robotice. 

20. 7. 2018
Deloitte živě 

Zápisky z cest: Deloitte na Colours of Ostrava aneb Každá mince má dvě strany

Začátek letošních Colours of Ostrava poznamenalo sychravé počasí a neustávající, intenzitu měnící déšť. To ale premiéru Deloitte na ostravském hudebním svátku nemohlo pokazit. Už jen proto, že hlavní částí pro náš tým nejsou koncerty (ehm, snad tedy jen ve volném čase), ale Meltingpot, který se naštěstí odehrává tam, kde je sucho – uvnitř. Přinášíme vám první díl zápisků z cest z (ne)hudební premiéry Deloitte na festivalu Colours of Ostrava. 

18. 7. 2018
Deloitte živě 

Ústřední instituce v ČR nehospodaří s energií efektivně, největší prostor pro úspory nabízí budovy

Zvyšování energetické efektivity má své nesporné výhody. Finanční úspora v podobě nižších provozních nákladů zajistí, že tyto uvolněné finanční prostředky mohou být použity na jiné účely, pozitivní dopad na životní prostředí zlepší image, zvýšení kvality budov zase zvýší atraktivnost veřejné správy jako zaměstnavatele. A v neposlední řadě – nižší výdaje zajistí stabilnější finanční prostředí snížením vlivu rostoucích cen komodit. Jak je na tom ale veřejná, potažmo státní správa? 

18. 7. 2018