Deloitte živě 

Nezaměstnanost v únoru – oteplení se projevilo i na trhu práce

S tím, jak brzy letos začalo jaro, tak se i brzy začala zlepšovat situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti měřená podílem nezaměstnaných na populaci mezi 15–64 lety klesla v únoru o necelou jednu desetinu procentního bodu na 3,2 %.

Na úřadech práce bylo v únoru evidováno 241 tis. uchazečů o zaměstnání. Firmy přes úřady práce nabízely 333 tis. volných pracovních míst.

Podíl nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo poklesl v únoru na 0,72 a nadále se tak drží poblíž rekordně nízkých hodnot. Na trhu práce se tak navzdory pozorovatelnému zpomalení ekonomiky fundamentálně nic nemění. Pro firmy je pracovní síla i nadále nedostatkovým artiklem, což by i letos mělo tlačit na růst mezd. Ve výsledku tak letos očekáváme další pokles míry nezaměstnanosti na 2,8 % z loňských 3,2 %. Sice bude slábnout ekonomický růst, ale poptávka po práci bude narážet na velmi omezenou nabídku na trhu práce.

Trh práce Nezaměstnanost
Deloitte živě 

Deloitte Digital: Zakázka pro klienta z Rijádu nás naučila, že přizpůsobit se je jednou ze základních podmínek úspěchu

Rijád – hlavní město Saúdské Arábie, kde teplota během dne běžně stoupá k 40 stupňům Celsia a v noci klesne někdy o více než polovinu. Je to moderní velkoměsto, sídlo krále a místo plné pro Evropana zajímavých kontrastů. A právě do Rijádu v poslední době velmi často vyjíždí náš tým Deloitte Digital, který uspěl ve výběrovém řízení na implementaci nového e-commerce systému pro významného saudskoarabského zákazníka. 

14. 3. 2019
Deloitte živě 

Mzdy ve 4. čtvrtletí 2018: Pomaleji, ale stále svižně

Loňský rok byl na trhu práce ve znamení nedostatku pracovních sil. Přes narůstající hrozby v globální ekonomice se domácímu hospodářství dařilo, všechna odvětví zaznamenala solidní růst výroby a tržeb a poptávka po pracovních silách výrazně převyšovala volné pracovní síly. Odezva v podobě rychlého růstu mezd je zcela logická. Ve srovnání s předchozími kvartály ovšem dynamika mezd viditelně zvolnila. 

8. 3. 2019