Deloitte živě 

Nezaměstnanost v únoru – oteplení se projevilo i na trhu práce

S tím, jak brzy letos začalo jaro, tak se i brzy začala zlepšovat situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti měřená podílem nezaměstnaných na populaci mezi 15–64 lety klesla v únoru o necelou jednu desetinu procentního bodu na 3,2 %.

Na úřadech práce bylo v únoru evidováno 241 tis. uchazečů o zaměstnání. Firmy přes úřady práce nabízely 333 tis. volných pracovních míst.

Podíl nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo poklesl v únoru na 0,72 a nadále se tak drží poblíž rekordně nízkých hodnot. Na trhu práce se tak navzdory pozorovatelnému zpomalení ekonomiky fundamentálně nic nemění. Pro firmy je pracovní síla i nadále nedostatkovým artiklem, což by i letos mělo tlačit na růst mezd. Ve výsledku tak letos očekáváme další pokles míry nezaměstnanosti na 2,8 % z loňských 3,2 %. Sice bude slábnout ekonomický růst, ale poptávka po práci bude narážet na velmi omezenou nabídku na trhu práce.

Trh práce Nezaměstnanost
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020