Daně 

Nový přístup k sociálnímu zabezpečení pro občany Ukrajiny pracující v ČR pro ukrajinské zaměstnavatele

Od roku 2003 platí mezi Českou republikou a Ukrajinou smlouva o sociálním zabezpečení, která stanoví, že se na pracovníky vztahují právní předpisy země, ve které pracují. Avšak pro určité kategorie osob, jako jsou např. vyslaní zaměstnanci, platí zvláštní pravidla. Tyto osoby se řídí právními předpisy země, ve které je sídlo jejich zaměstnavatele, pokud vyslání nepřekračuje 24 měsíců. Prokázání této skutečnosti vyžaduje Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům – formulář CZ/UA 101.

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině se Česká republika rozhodla zjednodušit postup pro osoby s dočasnou ochranou, které pracují v České republice pro ukrajinské zaměstnavatele. Původně nebylo vyžadováno předkládání formuláře CZ/UA 101, protože se předpokládalo, že tyto osoby jsou již sociálně pojištěny na Ukrajině. Nicméně, s ohledem na délku konfliktu a pravděpodobného překročení 24měsíčního pracovního pobytu v České republice, se přístup mění.

V situaci, kdy doba pracovního pobytu v České republice přesáhne uvedenou dobu 24 měsíců, je nyní nutné aby:

  • se ukrajinský zaměstnavatel zaregistroval u Pražské správy sociálního zabezpečení.  Musí také oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání v České republice, odvádět za něj pojistné na sociální zabezpečení a plnit i další povinnosti podle českých právních předpisů o sociálním zabezpečení; nebo
  • může zaměstnanec požádat o výjimku z příslušnosti k českým právním předpisům sociálního zabezpečení. O výjimku se žádá u instituce smluvního státu, jehož právním předpisům si osoba přeje podléhat, v tomto případě tedy na Ukrajině. Česká správa sociálního zabezpečení sice navrhla zjednodušený postup pro žádosti o výjimku, avšak čeká se na stanovisko ukrajinské strany. Případné udělení výjimky z českých právních předpisů by mělo být stvrzeno formulářem CZ/UA 101, kterým se pak bude možné v České republice prokazovat.

Jak je to se zdravotním pojištěním?

Pro úplnost dodáváme, že smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Ukrajinou nepokrývá oblast zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění občanů Ukrajiny na území České republiky se proto řídí českými předpisy. Zvláštní pravidla jsou pak stanovena pro osoby s udělenou dočasnou ochranou. Takové osoby, pokud na území České republiky pracují pro ukrajinského zaměstnavatele, mají ve většině případů povinnost hradit pojistné na veřejné zdravotní pojištění a současně plnit i další, především oznamovací povinnosti.

Стаття доступна українською мовою.

 

Zdravotní pojištění Imigrace Sociální pojištění Zaměstnávání cizinců dReport zpravodaj

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right