Deloitte živě 

Obchodní bilance za listopad: Vyšší přebytek brzdí nárůst dovozu

Obchodní bilance dosáhla v listopadu mírného přebytku 5,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 28,4 miliard korun horší výsledek a v porovnání s předpandemickým rokem 2019 zhoršení o 6,4 miliard korun. Objem vývozu zboží dosáhl 380,4 miliard korun (meziroční růst o 8,1 procent) a objem vývozu dosáhl 374,7 miliard korun (meziroční růst o 17,1 procent). Přebytek obchodní bilance je tedy brzděn hlavně na straně dovozu zboží.

Příznivý vliv na celkové saldo měl hlavně přebytek obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem o 8,3 miliard korun a přebytek související s odpady o 1,1 miliard korun. Stejně jako předchozí měsíce, největší negativní vliv na celkové saldo měl především větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 7,6 miliard korun. Cena ropy Brent se pohybovala na úrovni 82 USD za barel, což je téměř dvojnásobek v meziročním srovnání. Prohloubil se také schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 7,2 miliard korun a základními kovy o 5,1 miliard korun.

Za celý rok 2021 očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 4,6 miliard korun. To je v porovnání s lety 2019 (+145,7 miliard korun), respektive 2020 (+179,9 miliard korun) výrazné zhoršení, které bude představovat pro malou otevřenou exportně orientovanou ekonomiku zásadní tlumení růstu HDP. Problémy je třeba přičíst především zadrhnutým dodavatelsko-odběratelským řetězcům a růstům cen na světových trzích.

Deloitte živě 

Deloitte Salesforce Lab: Jak se stát odborníkem na řízení vztahů se zákazníky? Klíčové jsou zkušenosti a zápal pro věc

Efektivní řízení vztahů se zákazníky je základním stavebním kamenem úspěchu každé dobré firmy. V Deloitte proto pomáháme klientům s implementací cloudových nástrojů Salesforce pěkně od A do Z. Být ale konzultantem či vývojářem nemůže být jen tak někdo. Tým Deloitte Digital Salesforce pořádá pro zájemce z řad čerstvých absolventů vysokých škol pravidelně program Salesforce Lab. Účastníci si mohou vyzkoušet práci s touto CRM platformou na vlastní kůži a získat tak kýžené zkušenosti. A na ty nejlepší čeká dokonce odměna v podobě pracovní nabídky. 

12. 1. 2022
Deloitte živě 

Digitalizace zdravotnictví: Využití dat přinese více efektivity pro pacienty, lékaře i pojišťovny

„Nedělat nic už dnes nemůžeme,“ říká Tomáš Knížek, náměstek pro informatiku ve VZP, o digitalizaci ve zdravotnictví. Resort se musí (nejen) kvůli zákonu o elektronizaci zdravotnictví připravit na zásadní změny, které by měly celý systém zkvalitnit a zefektivnit. Jak by měla digitalizace zdravotnictví probíhat? Co by měla pacientům a lékařům přinést? A jak se na ni chystá největší česká pojišťovna? Přinášíme vám rozhovor s Tomášem Knížkem, který byl hostem třetí konference CzechSetGo!, která se tentokrát zaměřila na téma eHealth. 

10. 1. 2022
Deloitte živě 

Státní rozpočet: neslavný rekord

Již na začátku roku bylo zřejmé, že státní rozpočet je v roce 2021 nasměrován k rekordně vysokému schodku. Ostatně v zákonu o státním rozpočtu byl předpokládán schodek 500 miliard korun. Vláda si však nechala určitou rezervu pro případ horších ekonomických dopadů pandemie, navíc oživení ekonomiky bylo poměrně robustní, výsledný schodek je tedy o poznání nižší: 419,7 miliard korun. Přesto jde o nejvyšší schodek v historii. 

6. 1. 2022