Deloitte živě 

Plnění rozpočtu za květen: vláda padá do pasti, kterou si sama vykopala

Za leden až květen hospodařila centrální vláda s deficitem 271 mld. Kč. V květnu samotném byl rozpočet v deficitu 71 mld. Kč. Dvanáctiměsíční saldo sice pokleslo, ale stále zůstává hrozivých 443 mld. Kč, a jsme tak na hony vzdáleni celoročnímu plánu 295 mld. Kč. Letošní rozpočet kopíruje historicky nejhorší rozpočet z roku 2021, který skončil v deficitu 420 mld. Kč.

Vláda se loni dopustila ve fiskální politice velkých chyb a tyto chyby se nyní projevují. Jednak schválila nesmyslně plošnou, a tedy drahou pomoc proti energetické krizi. Fiskální náklady této pomoci se projevují až letos. Například neinvestiční dotace firmám meziročně vzrostly o 130 %, v nominálním vyjádření o 45 mld. Kč. Tento nárůst je dominantně způsoben kompenzacemi vysokých cen energií.

Dále vláda řadu měsíců neupravila valorizační schéma pro důchody, což letos vyústilo v meziroční růst důchodů o 19 %, v absolutním vyjádření o 45 mld. Kč. Tyto nesmyslně rychlé valorizace zvyšují výdaje na důchody v tomto roce a ve všech dalších letech. Přitom daně se vybírají dobře, v tom problém není. Daňové příjmy rostou o 11 %, výběr DPPO o 21 % a DPFO o 29 %.

Na letošek je plánovaný rozpočet s deficitem 295 mld. Kč, ale tento plán je již delší dobu pasé. Ministerstvo financí spoléhá, že vybere 85 mld. Kč na windfall tax a 15 mld. Kč na odvodu z nadměrných příjmů. Na odvodech z nadměrných příjmů už se vybralo 12 mld. Kč. Tento instrument vymyšlený Evropskou komisí zjevně funguje. Naproti tomu z windfall tax, což je české specifikum, se zatím nevybralo nic a mnoho se ani nevybere, což již Ministerstvo financí bylo nuceno připustit. Ani rekordní dividenda od ČEZu rozpočet nespasí.

Dnešní výsledek znovu potvrzuje, že veřejné finance jsou na neudržitelné trajektorii. S letošním rozpočtem toho vláda mnoho nesvede. Úspěch bude, pokud se podaří deficit stlačit pod 400 mld. Kč. Vláda již představila balíček opatření, který by měl rozpočet na příští rok snížit o 94,1 mld. Kč oproti stavu bez úspor. Je pozitivní, že se vláda pustila do ozdravování veřejných financí. Sám o sobě tento balíček nebude stačit na vrácení našich veřejných financí na udržitelnou trajektorii, ale veřejným financím by se mohlo dýchat lépe.

Makroekonomické novinky

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right