Deloitte živě 

Přes den inventura ve slévárně, ve volném čase šerm, po večerech redaktořina. Jaký je život auditora?

Představy o práci auditora bývají u lidí mimo obor leckdy zkreslené. Je pravdou, že to není práce jednoduchá a občas vyžaduje značné množství času i energie. Rád bych ale na tomto místě vyvrátil alespoň dva nejčastější mýty. Jednak je to tvrzení, že když se člověk stane auditorem, ztrácí veškerý volný čas a osobní život, a jednak představa, že práce v auditu je jen o sezení v kanceláři. Jmenuji se Tomáš Podešva a bezmála rok a půl jsem auditorem v ostravské kanceláři Deloitte. A z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že tato práce je vším možným, jenom ne nudná nebo stereotypní.

Stejně jako nejspíš v každém zaměstnání a oboru, i v auditu se čas od času objeví projekt, který zkrátka vyžaduje více pozornosti. A když se v sezóně nahromadí projekty a deadliny, je tomu pak potřeba věnovat i nějaký ten večer. Na druhou stranu, pokud se to náhodou stane, člověk si potom zaslouženě zarelaxuje s o to větší chutí – někdo zapne televizi, někdo otevře knížku, někdo si jde zaběhat… A já si rád pročistím hlavu při šermování.

Zvažujete kariéru finančního detektiva? Pak pokračujte na jsmedeloitte.cz, kde najdete profesní příležitosti v auditu pro studentyabsolventy i zkušené uchazeče.

Ve volném čase se totiž věnuji kontaktnímu šermu. Jedná se o specifický druh tohoto sportu, který v sobě kombinuje prvky historického šermu a adrenalinových sportů. Z prvního jmenovaného si půjčuje především zbraň – v našich rukou proto neuvidíte ani tak moderní, sportovní kordy, jako historicky věrné druhy zbraní, jako jsou šavle, meče a podobně. Ty jsou skutečně kovové, ale ostří je tupé. I přes přítomnost větších „zbraňových kalibrů“ však toto kontaktní odvětví šermu nepostrádá dynamiku a důležitá je nejen síla, ale i rychlá mysl a pohyby.

Šermu (a sportům obecně) však současná doba covidová příliš nepřeje, a proto jsem se ve volném čase začal věnovat více aktivitám jiným, které lze lépe vykonávat z domova. V posledních měsících mě tak oslovilo hlavně řemeslo redaktorské a kdykoli je to možné, píši články na různá témata (často z oblasti financí), o které se pak dělím se čtenáři ve světě internetu.

Když ale mluvím o tom, jak trávím svůj čas, jedním dechem zkrátka musím mluvit i o své práci, která je mou významnou součástí. Jako auditor jsem se dostal do lecjaké zajímavé situace. A z řady takových jsem se nejen hodně naučil, ale zvláště díky nezvyklým zážitkům se nyní můžu podělit i o nejednu příhodu. Abych byl konkrétní, pro příklad zmíním poměrně čerstvou zkušenost z jedné neobvyklé inventury.

Jednalo se o inventuru ve slévárnách, jejíž součástí byla samozřejmě i fyzická návštěva budov firmy, provozní část nevyjímaje. Jak je asi zřejmé, nejednalo se v tomto případě o žádné uhlazené kanceláře – prostředí, kde jsem se pohyboval, bylo hlučné, horké a nepříliš čisté. Shodou okolností jsem nedlouho předtím navštívil farmaceutickou společnost, kde bylo naopak všechno mimořádně čisté a uspořádané, takže asi není potřeba popisovat, o kolik silnější můj dojem z budovy sléváren byl… A že jsem si „drsnost“ prostředí vyzkoušel téměř doslova na vlastní kůži! Ještě teď se nad sebou musím pousmát, když si sebe vybavím, jak se tam v polobotkách brodím šedým pískem po celé hale sléváren, vedle mě buchar, kousek dál oheň a já hledám nějaký mnohatunový odlitek ve tvaru kola, který nakonec ani skoro nejde vidět, protože ještě chladne zabořený v písku.

Ptáte se, jaké si odnést z mého krátkého vyprávění poučení? Především asi fakt, že práce v auditu není ani nudná, ani stereotypní. Je to práce, která člověka obohatí, a leckdy se díky ní dostane i na místa, která by za normálních okolností nikdy nenavštívil. Na což navazuje poučení druhé: polobotky do sléváren nepatří!

Přečtěte si u nás na blogu i o dalších zajímavých příbězích, které napsaly životy auditorů z Deloitte.

Kariéra v auditu
Deloitte živě 

Expanze do zahraničí pohledem financí: co řeší technologické firmy?

Finanční základy každé společnosti jsou stejné, v případě technologických firem jde ale hlavně o to, že už od začátku mají mezinárodní ambice. Tím pádem proti společnostem z jiných oborů rostou rychleji. To klade zvýšené nároky na obsluhu financí. Jak vyřešit různé měny, platební chování zákazníků či kurzové riziko, když firma působí hned na několika zahraničních trzích? Pár tipů přináší Lukáš Martoš, vedoucí oddělení Cash managementu pro region střední Evropy v Citi. 

8. 12. 2021
Deloitte živě 

Petr Bednařík z DataSentics: Firmy se ocitají v době cloudové, AI a strojové učení jsou základem

Mezi společnostmi dlouhodobě roste zájem o personalizovaná technologická řešení pro dílčí podnikové procesy. Ne vždy je však vývoj takové unikátní platformy jednoduchou záležitostí. Zejména firmy z oblastí bankovnictví a pojišťovnictví, které pracují s citlivými daty klientů, vyžadují ze strany dodavatelů zvláště komplexní a obezřetný přístup. Jaké technologie jsou v rámci modernizace firem nejvíce využívány? Zeptali jsme se Petra Bednaříka, zakladatele největšího českého machine learning studia DataSentics, které uspělo v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 a stalo se osmou nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě. 

8. 12. 2021
Deloitte živě 

Automatizace a umělá inteligence jsou klíčové faktory transformace zdravotnictví, říká předseda spolku Mladí lékaři

Modernizace českého zdravotnictví je výzvou nejen pro stát a nemocnice, ale také pro samotné lékaře a dodavatele IT systémů. V minulosti se implementace digitálních řešení ve zdravotnictví významně osvědčila, a proto je potřeba v tomto pozitivním trendu pokračovat. O digitalizaci a automatizaci oboru, jeho udržitelnosti, ale také o odlivu českých lékařů do zahraničí jsme si povídali s předsedou spolku Mladí lékaři Martinem Kočím, který byl hostem třetí konference CzechSetGo! na téma eHealth v Česku. 

3. 12. 2021