Poradenství 

Rok 2020 v Česku: Jak poroste ekonomika?

Růst české ekonomiky by měl v roce 2020 zpomalit na 2,0 %, hlavním důvodem pro ubrání tempa by měl být obrat ve vývoji čistého exportu. Další podrobnosti přináší Výhledy české ekonomiky pro letošní rok.

Růst české ekonomiky by měl v roce 2020 zpomalit na 2,0 %, hlavním důvodem pro ubrání tempa by měl být obrat ve vývoji čistého exportu. Na vývoz dolehne zpomalení růstu poptávky v zemích, které jsou hlavními obchodními partnery Česka. Zpomalení růstu ekonomiky může omezit poptávku po práci ze strany firem, nicméně nejspíše to jen zmírní vysoký převis poptávky nad nabídkou. Proto by i při zpomalení růstu měla míra nezaměstnanosti setrvat na velmi nízké úrovni, a to kolem 2 %. Těžištěm růstu ekonomiky budou i nadále spotřební výdaje domácností a vlády.

Klíčové faktory ve vývoji české ekonomiky v roce 2020

  • Vývoj vnějších ekonomických relací Česka budou určovat dva hlavní faktory: zpomalení růstu zahraniční poptávky a pokračování solidního růstu domácí poptávky. Přebytek obchodní bilance by kvůli tomu měl klesnout na 137 mld. Kč ze 168 mld. Kč očekávaných v roce 2019. Na vývoji běžného účtu platební bilance to ovšem příliš znát nebude. Očekáváme snížení přebytku v této části platební bilance na 0,4 % HDP.
  • Inflaci ovlivní zvýšení sazeb spotřebních daní u cigaret a alkoholu a snížení DPH u vybraných výrobků a služeb v souvislosti se spuštěním třetí a čtvrté vlny EET. Jádrová inflace by měla zvolna zpomalovat v reakci na snížení mezery výstupu. Celková inflace by se většinu roku 2020 měla pohybovat v intervalu 2,5–3,0 %.
  • Snížení inflace a zvýšená míra nejistoty ekonomického vývoje v zahraničí podporují vyčkávací strategii centrální banky. Nejpravděpodobnějším scénářem měnové politiky v roce 2020 je stabilita úrokových sazeb.
  • Kurz koruny nadále zůstává v kleštích dvou protichůdných faktorů: reálné konvergence a technické „překoupenosti“. Proto ani v roce 2020 nebude důvod k razantním pohybům kurzu na jednu či druhou stranu ze současné úrovně.
  • Pomalejší růst ekonomiky ovlivní vývoj salda vládního sektoru. Projeví se také opatření schválená vládou a Parlamentem v předchozím roce. Přebytek vládního sektoru by měl v roce 2020 dosáhnout 44 mld. Kč (0,7 % HDP). I tento přebytek by při nízkých nákladech na dluhové financování a pokračování mírného růstu ekonomiky měl stačit na snížení dluhu vládního sektoru na 29,9 % HDP na konci roku 2020.

Stupňující se napětí v mezinárodním obchodě, nevyřešený brexit a citelný pokles poptávky po automobilech – to byly hlavní důvody pro zpomalení růstu globální ekonomiky v roce 2019. Po celý minulý rok se zástupci USA a Číny snažili o zmírnění tenzí ve vzájemných vztazích a dosažení obchodní dohody. Politické faktory budou hrát zásadní roli i v roce 2020. Důležitým milníkem budou prezidentské volby v USA. Jejich výsledek může určit, jak se bude dále vyvíjet situace v mezinárodním obchodě. Pokud do té doby nedojde k další eskalaci cel a netarifních nákladů, je šance, že se situace v globální ekonomice může opět začít zlepšovat. Projděte si kompletní analýzu Výhledy české ekonomiky pro rok 2020.

Česká ekonomika Inflace
COVID-19  Poradenství 

Krize má své vítěze i poražené, finančním ředitelům komplikuje další kroky přetrvávající nejistota

Opatrnost. To je teď klíčové slovo, pokud jde o další rozhodnutí. A finanční ředitelé to moc dobře ví. Jak ale řídit finance v době, kdy nevíte, jak se bude situace dále vyvíjet? Na jaké klíčové kroky je potřeba se zaměřit? Martin Buranský, seniorní poradce Deloitte pro CFO, říká, že finanční ředitelé teď musí začít řídit společnost od fundamentálních základů: „Už dnes je jasné, kdo jsou vítězové, a kdo jsou poražení, a kdo se pravděpodobně dostane z krize rychleji, či koho naopak čekají problémy. Na základě změn, které se teď dějí opravdu rychle, musí CFO začít upravovat finanční a obchodní strategii.“ 

30. 6. 2020
Poradenství 

Jak správně postupovat při výběrovém řízení dodavatele (nejen) CRM systémů a posunout business o krok dál?

Poslední dobou poměrně často slýcháme otázku: A jak byste tedy to výběrové řízení udělali vy? Je to pochopitelné. Výběr dodavatele CRM systému je v celém projektu implementace zásadní krok, jemuž předchází nemalé úsilí uvnitř vaší firmy. Jak se tedy na tender co nejlépe připravit? A na jaká kritéria brát největší zřetel? 

22. 4. 2020