Deloitte živě 

Průmysl roste, je ale na hranici svých produkčních kapacit a bojuje s nedostatkem pracovní síly

Průmysl v červnu zaznamenal poměrně solidní čísla, když proti červnu roku 2017 vzrostl o 3,4 procenta. Zohledníme-li fakt, že loňský červen měl o jeden pracovní den více než ten letošní, pak šlo o meziroční růst dokonce o 6,9 procent. Meziroční růst je patrný také v porovnání s květnem (o 1,5 procenta), čímž si průmysl připsal už druhý takový růst v řadě. I když červnová čísla potěšila, situace českého průmyslu není jednoduchá. Pohybuje se na hranici svých produkčních kapacit a musí se potýkat s nedostatkem pracovní síly, která kvůli tomu prudce zdražuje.

Na růstu průmyslu se v červnu zdaleka nejvíce podílela energetika (příspěvek +1,3 procentního bodu, růst o 16,4 %), v menší míře pak strojírenský průmysl a výroba elektrických zařízení.

Solidně se vyvíjí i nové zakázky, jejichž hodnota meziročně vzrostla o 5,1 % (nové zakázky ze zahraničí +5,7 %, tuzemské nové zakázky +3,7 %).

Průmysl sužuje nedostatek pracovní síly, která díky tomu prudce zdražuje. V červnu vzrostla průměrná mzda v průmyslu o 7,4 % a dosáhla 33 341 Kč. Produktivita práce takovému tempu nestíhala (podle našeho odhadu vzrostla meziročně o 1,9 %), a tak jednotkové mzdové náklady meziročně vzrostly o 5,4 %. Za celý rok 2018 očekáme růst průmyslu o 4,1 %.

Maloobchodní tržby v červnu mírně zpomalily svůj růst z květnového meziročního růstu o 5,0 % na 3,2 % (bez očištění o jeden chybějící pracovní den vzrostl maloobchod o 2,0 %). Navzdory mírnému zpomalení růstu maloobchodních tržeb zůstává apetit spotřebitelů silný. V době extrémně nízké nezaměstnanosti a svižného růstu mezd ani není důvod, aby spotřebitelská poptávka oslabovala.

Makroekonomika maloobchodní tržby produktivita práce průměrná mzda průmysl
Deloitte živě  Technologie 

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, lidi kolem sebe bych zaměstnal o dost dříve, říká Josef Prusa

Když si Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, loni přebíral cenu za třetí příčku v soutěži Deloitte Technology Fast 50, neskrýval zklamání. Firma rostla raketovým tempem, ale přesto tempo růstu ve výši 6900 procent stačilo "jen" na bronz. Už tenkrát měl ale jasno: do roka a do dne porazí vítěze z roku 2017, vyhledávače letenek Kiwi.com! Výsledek? Po 12 měsících více než zdvojnásobený růst a první místo mezi padesátkou nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. 

12. 10. 2018
Deloitte živě  Technologie 

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research roste nejrychleji ve střední Evropě, vyhrál soutěž Deloitte Technology Fast 50

Nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě je už druhým rokem z Česka, na prvním místě se v žebříčku Fast 50 pro rok 2018 umístil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Loňský vítěz Kiwi.com obsadil druhou příčku. Česká republika si připsala další skvělá umístění, v první desítce jsou ještě Pilulka a nováček soutěže - Proficio Marketing. Prodejce online módy ZOOT obhájil loňské prvenství v kategorii Velká pětka, nejlepší česká firma mezi Vycházejícími hvězdami je výrobce 3D pera 3Dsimo (třetí místo), na desátém místě je online supermarket Rohlík.cz. Přečtěte si, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. 

11. 10. 2018
Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun. 

10. 10. 2018