Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v únoru: Lyže a brambory

I když růst ekonomiky již začal zpomalovat, inflace si toho ještě nevšimla. Obvykle mívá vývoj cen jisté zpoždění a tentokrát tomu není jinak. Spotřebitelské ceny se v únoru meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, meziroční inflace zrychlila na 2,7 procenta.

Za únorovým zvýšením indexu spotřebitelských cen stály dva hlavní faktory. Prvním z nich je sezónní zvýšení cen rekreace. Ceny lyžařských zájezdů v cestovních kancelářích ve srovnání s lednem stouply o 4,9 procenta. Již v březnu se ale znaménko sezónního efektu otočí a ceny rekreace začnou opět klesat.

Druhým faktorem byly ceny potravin, které meziměsíčně stouply o 0,7 procenta. Přispěly k tomu zejména vyšší ceny zeleniny, konkrétně brambor (+9,8 procenta). I zde jde do značné míry o sezónní záležitost. K vyšším cenám ovšem přispěla také slabší sklizeň. Loňská úroda brambor byla o 15 procent nižší než sklizeň v roce 2017.

Na inflaci tlačí růst výrobních nákladů, zejména mezd. Nejdříve se růst mezd zakousl do marží firem, nyní se ale čím dál tím více projevuje v cenách. Proto jádrová inflace setrvává v blízkosti 3 procent. Nyní sice růst zakázek a výroby roste pomaleji, ve vývoji mezd a cen se to ale projeví až se zpožděním několika čtvrtletí.

V nejbližších měsících setrvá inflace v rozmezí 2,5–3,0 procenta. Zpět k dvouprocentnímu inflačnímu cíli se nejspíše začne vracet v příštím roce.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Deloitte živě 

Deloitte Digital: Zakázka pro klienta z Rijádu nás naučila, že přizpůsobit se je jednou ze základních podmínek úspěchu

Rijád – hlavní město Saúdské Arábie, kde teplota během dne běžně stoupá k 40 stupňům Celsia a v noci klesne někdy o více než polovinu. Je to moderní velkoměsto, sídlo krále a místo plné pro Evropana zajímavých kontrastů. A právě do Rijádu v poslední době velmi často vyjíždí náš tým Deloitte Digital, který uspěl ve výběrovém řízení na implementaci nového e-commerce systému pro významného saudskoarabského zákazníka. 

14. 3. 2019
Deloitte živě 

Mzdy ve 4. čtvrtletí 2018: Pomaleji, ale stále svižně

Loňský rok byl na trhu práce ve znamení nedostatku pracovních sil. Přes narůstající hrozby v globální ekonomice se domácímu hospodářství dařilo, všechna odvětví zaznamenala solidní růst výroby a tržeb a poptávka po pracovních silách výrazně převyšovala volné pracovní síly. Odezva v podobě rychlého růstu mezd je zcela logická. Ve srovnání s předchozími kvartály ovšem dynamika mezd viditelně zvolnila. 

8. 3. 2019