Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v únoru: Lyže a brambory

I když růst ekonomiky již začal zpomalovat, inflace si toho ještě nevšimla. Obvykle mívá vývoj cen jisté zpoždění a tentokrát tomu není jinak. Spotřebitelské ceny se v únoru meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, meziroční inflace zrychlila na 2,7 procenta.

Za únorovým zvýšením indexu spotřebitelských cen stály dva hlavní faktory. Prvním z nich je sezónní zvýšení cen rekreace. Ceny lyžařských zájezdů v cestovních kancelářích ve srovnání s lednem stouply o 4,9 procenta. Již v březnu se ale znaménko sezónního efektu otočí a ceny rekreace začnou opět klesat.

Druhým faktorem byly ceny potravin, které meziměsíčně stouply o 0,7 procenta. Přispěly k tomu zejména vyšší ceny zeleniny, konkrétně brambor (+9,8 procenta). I zde jde do značné míry o sezónní záležitost. K vyšším cenám ovšem přispěla také slabší sklizeň. Loňská úroda brambor byla o 15 procent nižší než sklizeň v roce 2017.

Na inflaci tlačí růst výrobních nákladů, zejména mezd. Nejdříve se růst mezd zakousl do marží firem, nyní se ale čím dál tím více projevuje v cenách. Proto jádrová inflace setrvává v blízkosti 3 procent. Nyní sice růst zakázek a výroby roste pomaleji, ve vývoji mezd a cen se to ale projeví až se zpožděním několika čtvrtletí.

V nejbližších měsících setrvá inflace v rozmezí 2,5–3,0 procenta. Zpět k dvouprocentnímu inflačnímu cíli se nejspíše začne vracet v příštím roce.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Technologie  Deloitte živě 

Tech firmy a startupy pozor! Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50

Tohle je hlášení pro všechny technologické firmy. Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50, který hledá padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem z regionu střední Evropy. Palubní vstupenky pro vás už máme, zbytek je na vás - gate se uzavře 31. července 2019. Nepropásněte příležitost, zabojujte jako české firmy Prusa Research a Kiwi.com, které středoevropský žebříček ovládly dva roky po sobě. 

21. 5. 2019
Lidé  Deloitte živě 

HR Meeting 2019: Připravte se. Už brzy bude vaším kolegou robot. Nebo spíš zetkař?

Nové technologie, generace Z, zaměstnanecká zkušenost i důraz na duševní zdraví – čtyři klíčová slova, která rezonovala celým HR Meetingem 2019, jehož byl Deloitte partnerem. Projděte si naši reportáž přímo z akce, která vám napoví, jak se připravit na kolegu – robota, budoucnost pracovního prostředí, duševní hygienu i tolik omílanou generaci Z. 

16. 5. 2019
Deloitte živě 

Běháme za dobrou věc, podpořili jsme Centrum Rubikon

Účast na prestižních závodech v běhu, individuální tréninky nebo lekce s trenérem, v Deloitte zkrátka během žijeme. Běháním si ale nezlepšujeme jen vlastní fyzičku, snažíme se i pomáhat – třeba jako Centru Rubikon, pro nějž jsme v dubnu připravili charitativní kvíz. Hlavní cenou byla štafeta na Běh se žlutou stužkou, na němž 26. června v Praze vyběhne i tým „Anonymous“ Deloitte Legal. 

13. 5. 2019