Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader.

Kdyby vznikla pohádka o startupech, jistě by místo obvyklého za sedmero řekami a horami začínala tím, že rostly opravdu rychle, často ale na úkor stabilizace vnitřních procesů, a že to všechno táhnou hlavně zakladatelé, kteří dělají naprosto všechno. Jak se firmě začíná více dařit, přibírá další lidi a činnosti ve firmě rozděluje. Pak by už pokračoval konkrétní příběh Otakara Šuffnera a Marka Vašíčka, který se začal psát během studia bankovnictví na VŠE, kdy našli zalíbení v kapitálových trzích a v pražské kanceláři na Žižkově začali rozjíždět svůj první projekt. Od studia demo verzí a teorie se přesunuli k reálnému obchodování a založení společnosti FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích.

„Když jsme s Markem Vašíčkem a prvním zaměstnancem Filipem v roce 2013 začínali, zvládli jsme všechno – od práva, tradingu přes marketing až po IT. Nyní se nacházíme ve fázi, kdy je nás 70 a struktura společnosti už je definovaná. Stále nabíráme a hledáme nové motivované lidi,“ říká Otakar Šuffner, spoluzakladatel a CEO FF Trader.

FF Trader (FTMO): nejrychleji rostoucí Rising Stars ve střední Evropě v rámci programu Deloitte Technology Fast 50. Za pět let existence prošlo platformou FTMO tolik traderů, že už je jen tak nespočítají. Aktuálně jich mají 1000 – ti všichni mají nárok na měsíční výplatu. Otakaru Šuffnerovi v paměti utkvěl úplně první český obchodník z roku 2016. A pak ten ze současnosti, který je v zisku kolem milionu korun za měsíc, což je na český trh opravdu hodně. Nejziskovější obchod v tomto roce zrealizovaný přes platformu FTMO činil 60 000 GBP.

Stát se nejrychleji rostoucí společností ve střední Evropě podruhé za sebou, to je pro ně pocta. Co rozhodlo? „Skvělý produkt, ještě skvělejší tým, který do projektu šlape a posunuje ho dál,“ připomíná Otakar Šuffner.

Jakmile firma překročí určitou hranici, co do své velikosti i růstu příjmů, a zaměří se na stabilizaci vnitřních procesů, logicky své tempo zpomalí. „Když končil rok 2019, tak nás určitě nenapadlo, že v roce 2020 budeme růst daleko rapidněji. Nepředpokládám, že dále navážeme na takový růst, ale rozhodně budeme chtít udržet kvalitu služeb a rovněž budeme chtít oslovit velké trhy v jejich lokálním jazyce. Už nyní připravujeme španělštinu, portugalštinu a vietnamštinu.“

Rozhodovat budou také jednotlivé trhy – nejdůležitější jsou teď USA, které se podílejí necelými 30 procenty. „Český trh, kde všechno začalo a bez kterého bychom nikdy neuspěli, nyní tvoří 0,5 procent. Český trader je ze začátku trošku více nedůvěřivý než ostatní obchodníci z EU, Ameriky a Austrálie, ale jinak rozdíly mezi obchodníky nevnímáme.“

Obchodník je placen za bezchybný výkon, v testu obstojí jen ti nejzkušenější

Společnost se jmenuje FF Trader, název k zapamatování je ale hlavně FTMO. „Přišli jsme s platformou, která pomůže traderům v dodržovaní těch zásadních věcí, jako jsou disciplína a risk management. Toto jsou naprosto klíčové vlastnosti, které trader musí zvládnout. Naše platforma se liší především tím, že máme nejférovější pravidla pro získání možnosti správy kapitálu. Klientům analyzujeme účty a máme pro ně speciální aplikace, které mohou využít při svém tradingu. Neposledně máme nejlepší support v odvětví,“ vysvětluje Otakar Šuffner. A doplňuje, že obchodníci musí splňovat základní pravidla risk managementu, tedy neprodělat určitou část peněz v jednom dni, následně pak za celé období, za které mají zakoupenou jejich službu, vydělat peníze. „V neposlední řadě podmiňujeme spolupráci s námi nějakou obchodní aktivitou, abychom výsledků od obchodníků měli hodně a mohli se rozhodnout, který z nich je opravdu dobrý. Zní to jednoduše, ale je to poměrně složité a pouze zkušenější obchodníci dokáží v našem testu uspět.“

V tradingu je základem úspěchu psychická odolnost

Klíčová je také podpora jednotlivých obchodníků, nejen pokud jde o zázemí a know-how, ale také o psychologickou pomoc. Otakar Šuffner trading přirovnává k vrcholovému sportu. „Obchodník je také placen za bezchybný výkon a sebemenší chyba stojí spoustu peněz. Psychologická pomoc je proto velmi důležitá, ale bohužel většina našich obchodníků psychologii velkou váhu nepřikládá a kolikrát to nekončí dobře.“

Jenže trading je i velmi odlišný od toho, na co nás připravuje společnost. Ve škole nás učí, že jedna a jedna se za každých okolností rovná dva. Jenže při obchodování to takto nefunguje. „Tam můžete mít velmi podobnou obchodní příležitost v pondělí i úterý, výsledky ale mohou být naprosto rozdílné. To všechno podkopává psychiku, následně přichází strach ze ztráty a ve výsledku trader není tak pohotový při exekuci svého obchodního plánu. Proto pomoc v psychologii vnímáme jako klíčový aspekt a z tohoto důvodu máme pro naše tradery vlastní psycholožku.“

A jak teď dále? FF Trader se teď zaměří hlavně na expanzi na asijských trzích.

Deloitte Technology Fast 50
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Náš byznys je primárně o efektivitě a udržitelnosti, říká Michal Menšík z DoDo

„Co stojí za naším růstem? Jsou to dvě věci – podívali jsme se na logistický trh malinko jinak, než jak se na něj koukali jiní, a podařilo se nám přesvědčit trh a naše zákazníky, že logistika je pro ně velmi důležitá a že je lepší, když ji nechají na profesionálech, kteří jsou schopni ji dělat dlouhodobě, udržitelně a pro ně ekonomicky výhodně,“ říká Michal Menšík, CEO technologického startupu a kurýrní služby DoDo, druhé nejrychleji rostoucí firmy v regionu CE v rámci programu Deloitte Technology Fast 50. Jaké má DoDo další plány? A v čem je letošní rok mimořádný? 

19. 11. 2020