Deloitte živě 

Zahraniční obchod v červenci skončil v deficitu 4,8 miliardy korun

Obchodní bilance skončila v červenci v deficitu 4,8 miliardy korun. Bilance zahraničního obchodu byla v deficitu také loni, to byl ale deficit o 2,9 miliardy Kč nižší. Červencový deficit je sezónní faktor, kdy si řada závodů ze zpracovatelském průmyslu vzala celozávodní dovolenou, což se odrazilo na vývozu, který meziměsíčně poklesl o 0,6 procent. V srpnu by se obchodní bilance měla opět přehoupnout do přebytku.

Na druhou stranu – meziročně se deficit prohloubil (ke zhoršení bilance došlo i ve stálých cenách). Letos vykazuje obchodní bilance konzistentně horší výsledky než loni. Exporty sice rostou (v červenci dokonce rostly meziročně o 11,1 procent, reálně o 6,0 procent), ale dovozy rostou ještě rychleji (v červenci o 12,2 procenta, reálně o 6,9 procent). Dovozy stimuluje silná vnitřní poptávka.

Odvětvově došlo v červenci ke snížení přebytku v obchodě s motorovými vozidly. Prohloubil se deficit v obchodě s ropou a dalšími palivy.

Očekáváme, že bude pokračovat současný trend – obchodní bilance sice zůstane v přebytku, ale přebytky se budou snižovat, protože silná vnitřní poptávka bude stimulovat dovozy. Letos očekáváme přebytek obchodní bilance 116 miliard korun. V dalších letech očekáváme další snižování přebytku.

Obchodní bilance Export zahraniční obchod
Lidé  Deloitte živě 

Konference Dream Big 2018: Sny jsou to, oč tady běží, a nejen mileniálky to moc dobře vědí

Pondělí 12. listopadu – den, který se nesl ve znamení Dream Big konference Marie Claire určené pro ženy z generace mileniálů, dívky plné ambicí, nesplněných snů a touhy naplno využít svůj potenciál. A právě sem si mnoho z nich přišlo pro inspiraci od zkušenějších žen i mužů napříč různými obory, léty praxe i zkušeností. Mezi řečníky byla i řídící partnerka Deloitte – Diana Rádl Rogerová. 

19. 11. 2018
Technologie  Lidé  Deloitte živě 

Ve startupech chtějí pracovat hlavně lidé, kteří chtějí něco změnit, říká Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.com

Ze začátku vlastně nemělo jít ani tak o firmu, ale spíše o jednorázový projekt, který měl lidi vyburcovat k tomu, aby nehledali práci jen ve velkých firmách, ale aby to zkusili právě ve startupech. Po šesti letech portál StartupJobs.com zprostředkoval práci pro 8000 lidí, nejčastěji pro firmy z oblasti startupů, e-commerce a online světa. Poznejte osmnáctou nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve středoevropském regionu. 

16. 11. 2018
Daně  Deloitte živě 

Chuť českých firem investovat do výzkumu a vývoje je velká, brzdou je ale nejasný výklad dotačních pravidel

Pro více než polovinu českých firem patří nejistota při posuzování dotací nebo daňových odpočtů finančními či kontrolními orgány k největším problémům, které provázejí aktuální stav kolem posuzování dotací. Společnosti přitom do vlastního výzkumu a vývoje chtějí investovat, rok od roku toto číslo roste. Jak velká je ale jejich ochota investovat? A jaké překážky jim nejvíce ztěžují jejich činnost? Odpovědi hledal průzkum Deloitte a Technologické agentury ČR. 

14. 11. 2018