Maloobchodní tržby v červenci v meziročním srovnání rostly osmý měsíc v řadě, což je v souladu s rostoucími reálnými příjmy domácností v letošním roce. Maloobchodní tržby bez motorových vozidel meziměsíčně po kalendářním i sezónním očištění vzrostly o 0,7 %. V meziročním srovnání se zvýšily maloobchodní tržby po kalendářním očištění o 4,5 %.
Domácnostem rostly ve 2. čtvrtletí reálné příjmy o 3,9 % a lze očekávat, že díky nízké inflaci bude růst pokračovat také ve druhé polovině letošního roku. Maloobchodní tržby rostly ve většině sortimentních skupin. Prodeje základních potravin rostly o 4,0 % a prodeje nepotravinového zboží o 5,9 %, z toho nejvíce rostly prodeje farmaceutických výrobků, o 9,7 %, či prodeje kosmetiky – o 9,8 %. Trvalý růst vykazují prodeje na internetu, kde tržby rostou dvouciferným tempem od začátku roku, konkrétně v červenci o 17,2 %. Naopak pokles vykazují prodeje obuvi a oděvů (o 1,9 %) či prodeje ve stáncích a trzích (o 11,3 %). Samostatnou kapitolou jsou prodeje automobilů, které klesly poprvé v tomto roce o 2,6 %. Po velmi silném růstu v minulém roce byl letošní výpadek poptávky v tomto segmentu očekáván.
Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu vzrostla v 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 %. Oživení probíhá prostřednictvím růstu spotřeby domácností, což je v souladu s růstem maloobchodních tržeb. Jelikož reálné příjmy domácností díky nízké inflaci budou růst i nadále, lze očekávat růst maloobchodních tržeb i v následujících měsících. Za celý rok očekáváme růst maloobchodních tržeb o zhruba 3 %.