Deloitte živě 

Mzdy ve 4. čtvrtletí 2018: Pomaleji, ale stále svižně

Loňský rok byl na trhu práce ve znamení nedostatku pracovních sil. Přes narůstající hrozby v globální ekonomice se domácímu hospodářství dařilo, všechna odvětví zaznamenala solidní růst výroby a tržeb a poptávka po pracovních silách výrazně převyšovala volné pracovní síly. Odezva v podobě rychlého růstu mezd je zcela logická. Ve srovnání s předchozími kvartály ovšem dynamika mezd viditelně zvolnila.

Průměrná hrubá mzda se ve 4. čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33 840 korun měsíčně. Po zohlednění inflace se průměrná mzda reálně zvýšila o 4,7 procenta. Nejrychleji rostly mzdy v restauracích a hotelech (+8,0 procent), nejpomaleji rostly mzdy horníků (+3,7 procenta).

Nejvyšší mzdy brali ICT odborníci a zaměstnanci bank a pojišťoven. Naopak nejnižší mzdy se platí v pohostinství a ubytování. Po předchozí sérii zvyšování mezd se zmírnilo tempo růstu mezd ve veřejném sektoru.

Mzdy i nadále rostou výrazně rychleji než produktivita práce, jednotkové mzdové náklady se zvyšují a cenová konkurenceschopnost klesá. Přestože nominální kurz koruny stagnuje, reálný kurz beroucí v potaz vývoj mezd a produktivity posiluje.

V letošním roce budou patrně doznívat tlaky na rychlý růst mezd, nicméně firmy jsou si vědomy rizik vnějšího ekonomického vývoje. Německá ekonomika výrazně zpomalila a prognózy pro letošní rok klesly na velmi nízké hodnoty. Nevyřešeným otazníkem je Brexit a nevyzpytatelné následky může přinést vyostření obchodních válek. Známek zpomalování české ekonomiky přibývá. Průměrná mzda by se měla letos zvýšit o 6-7 procent, reálně zhruba o 4 procenta.

Komentáře Komentáře Davida Marka Mzdy
Technologie  Deloitte živě 

Tech firmy a startupy pozor! Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50

Tohle je hlášení pro všechny technologické firmy. Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50, který hledá padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem z regionu střední Evropy. Palubní vstupenky pro vás už máme, zbytek je na vás - gate se uzavře 31. července 2019. Nepropásněte příležitost, zabojujte jako české firmy Prusa Research a Kiwi.com, které středoevropský žebříček ovládly dva roky po sobě. 

21. 5. 2019
Lidé  Deloitte živě 

HR Meeting 2019: Připravte se. Už brzy bude vaším kolegou robot. Nebo spíš zetkař?

Nové technologie, generace Z, zaměstnanecká zkušenost i důraz na duševní zdraví – čtyři klíčová slova, která rezonovala celým HR Meetingem 2019, jehož byl Deloitte partnerem. Projděte si naši reportáž přímo z akce, která vám napoví, jak se připravit na kolegu – robota, budoucnost pracovního prostředí, duševní hygienu i tolik omílanou generaci Z. 

16. 5. 2019
Deloitte živě 

Běháme za dobrou věc, podpořili jsme Centrum Rubikon

Účast na prestižních závodech v běhu, individuální tréninky nebo lekce s trenérem, v Deloitte zkrátka během žijeme. Běháním si ale nezlepšujeme jen vlastní fyzičku, snažíme se i pomáhat – třeba jako Centru Rubikon, pro nějž jsme v dubnu připravili charitativní kvíz. Hlavní cenou byla štafeta na Běh se žlutou stužkou, na němž 26. června v Praze vyběhne i tým „Anonymous“ Deloitte Legal. 

13. 5. 2019