Deloitte živě 

Bioinženýrství, autonomní vozidla nebo skutečný Iron Man. V Praze se uskutečnil druhý ročník konference Singularity University

Jaké technologické novinky nás v následujících letech čekají? Jak se projeví na našich životech a na fungování firem? A jakým způsobem se na ně připravit? Na tyto a další otázky se pokusili odpovědět vizionáři ze Silicon Valley, kteří se začátkem dubna sešli v rámci summitu Singularity University. Témat, na která přišla v rámci letošního setkání řeč, byla celá řada, od moderních technologií a digitálních inovací přes finance a bankovnictví až po fyziku, biotechniku či vzdělávání.

Prestižní konference Singularity University se již podruhé konala v pražském paláci Žofín. Během dvou dnů se u pomyslného řečnického pultu vystřídalo na pětadvacet expertů z nejrůznějších oborů. Přednášející, pocházející z různých koutů světa, se s diváky podělili o své zkušenosti, postřehy a pohledy na svět zítřka. Celou konferencí, jejímž partnerem byla i letos společnost Deloitte, provázel moderátor Daniel Stach.

Jedním z prvních řečníků v rámci summitu byl Amin Toufani, finanční ředitel společnosti T-Labs, který se věnoval tématu exponenciálně rostoucí ekonomiky, tzv. exonomiky. Hlavním problémem je podle Toufaniho nepřipravenost společností na technologické novinky a obchodní modely budoucnosti. Překvapivě jsou si však firmy těchto nedostatků vědomy – podle průzkumu si 92 % z nich myslí, že jejich stávající obchodní model v budoucnu neobstojí. Pokud chtějí tuto budoucnost odvrátit, měly by se společnosti připravit například na rozmach nanoekonomiky, radil Toufani.

Budoucnost dopravy a buněčné zemědělství

Exponenciální budoucnost a technologické novinky jsou nevyhnutelnou součástí většiny oblastí lidského působení. Způsoby, jak se s nimi správně vypořádat, představil v rámci své přednášky i Carlo Van de Weijer, expert přes mobilitu z Technologické univerzity v Eindhovenu. Podle něho jsou plně autonomně řízená vozidla či přeprava prostřednictvím dronů v podstatě jen otázkou času. I s takovou budoucností by však společnosti měly počítat už nyní.

4 tipy pro přežití exponenciální budoucnosti

  • Nebojte se demonetizace.
  • Nemůžete-li předvídat budoucnost, buďte připraveni jít za hranice (protože v komfortní zóně žádné inovace nenajdete) a udržovat si malý chaos (který pomůže rychlejším změnám).
  • Respektujte své potřeby, řiďte se Maslowovou pyramidou.
  • Přesuňte pozornost z kvantity na kvalitu.

Velká očekávání s sebou nese technologický pokrok také v oblasti lékařství. Prostřednictvím biotechnologických inovací se otevře nepřeberné množství nových možností – tekutá biopsie, která odhalí řadu chorob pouze pomocí krevního testu, programování genů, díky kterému bude možné učinit člověka odolného vůči některým chorobám ještě před jeho narozením, či buněčné zemědělství, které zajistí potravu pro stále rostoucí počet obyvatel Země. Tyty vyhlídky představil na konferenci Raymond McCauley, vědec ze Silicon Valley a předseda oboru biotechnologií Singularity University.

Iron Man v Žofíně

Abychom se dokázali vypořádat s požadavky technologické budoucnosti, musíme se připravovat už od mala. Na téma výchovy dítěte v moderní době a přístupu k výuce promluvil v rámci summitu hned dvakrát jihoafrický specialista na vzdělávání Taddy Blecher. Podle něho by rodiče měli svým dětem poskytnout především lásku a disciplínu, oboje v rovnoměrném a přiměřeném množství: „Pokud má dítě vřelý vztah se svou matkou, v pozdějším životě dosáhne větších úspěchů,“ uvedl Blecher.

Nezůstalo ale pouze u teoretických debat, pořadatelé si pro návštěvníky konference vedle řady přednášek připravili také praktickou ukázku technologie budoucnosti. Britský vynálezce Richard Browning, přezdívaný také jako skutečný Iron Man, se ve svém speciálním obleku osazeném malými proudovými motory proletěl nad Vltavou od Slovanského ostrova k mostu Legií a zpět. Akce sklidila úspěch u diváků z řad návštěvníků summitu i náhodných kolemjdoucích.

Zaujala vás témata, která se probírala na Singularity University? Chcete si přečíst více o vyhlídkách nesoucích se v duchu technologických novinek a digitálních inovací? Prohlédněte si naše články s tagem Singularity University a seznamte se s vizionářskými pohledy na budoucnost.

Autonomní vozidla Singularity University

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right