Deloitte živě 

Bioinženýrství, autonomní vozidla nebo skutečný Iron Man. V Praze se uskutečnil druhý ročník konference Singularity University

Jaké technologické novinky nás v následujících letech čekají? Jak se projeví na našich životech a na fungování firem? A jakým způsobem se na ně připravit? Na tyto a další otázky se pokusili odpovědět vizionáři ze Silicon Valley, kteří se začátkem dubna sešli v rámci summitu Singularity University. Témat, na která přišla v rámci letošního setkání řeč, byla celá řada, od moderních technologií a digitálních inovací přes finance a bankovnictví až po fyziku, biotechniku či vzdělávání.

Prestižní konference Singularity University se již podruhé konala v pražském paláci Žofín. Během dvou dnů se u pomyslného řečnického pultu vystřídalo na pětadvacet expertů z nejrůznějších oborů. Přednášející, pocházející z různých koutů světa, se s diváky podělili o své zkušenosti, postřehy a pohledy na svět zítřka. Celou konferencí, jejímž partnerem byla i letos společnost Deloitte, provázel moderátor Daniel Stach.

Jedním z prvních řečníků v rámci summitu byl Amin Toufani, finanční ředitel společnosti T-Labs, který se věnoval tématu exponenciálně rostoucí ekonomiky, tzv. exonomiky. Hlavním problémem je podle Toufaniho nepřipravenost společností na technologické novinky a obchodní modely budoucnosti. Překvapivě jsou si však firmy těchto nedostatků vědomy – podle průzkumu si 92 % z nich myslí, že jejich stávající obchodní model v budoucnu neobstojí. Pokud chtějí tuto budoucnost odvrátit, měly by se společnosti připravit například na rozmach nanoekonomiky, radil Toufani.

Budoucnost dopravy a buněčné zemědělství

Exponenciální budoucnost a technologické novinky jsou nevyhnutelnou součástí většiny oblastí lidského působení. Způsoby, jak se s nimi správně vypořádat, představil v rámci své přednášky i Carlo Van de Weijer, expert přes mobilitu z Technologické univerzity v Eindhovenu. Podle něho jsou plně autonomně řízená vozidla či přeprava prostřednictvím dronů v podstatě jen otázkou času. I s takovou budoucností by však společnosti měly počítat už nyní.

4 tipy pro přežití exponenciální budoucnosti

  • Nebojte se demonetizace.
  • Nemůžete-li předvídat budoucnost, buďte připraveni jít za hranice (protože v komfortní zóně žádné inovace nenajdete) a udržovat si malý chaos (který pomůže rychlejším změnám).
  • Respektujte své potřeby, řiďte se Maslowovou pyramidou.
  • Přesuňte pozornost z kvantity na kvalitu.

Velká očekávání s sebou nese technologický pokrok také v oblasti lékařství. Prostřednictvím biotechnologických inovací se otevře nepřeberné množství nových možností – tekutá biopsie, která odhalí řadu chorob pouze pomocí krevního testu, programování genů, díky kterému bude možné učinit člověka odolného vůči některým chorobám ještě před jeho narozením, či buněčné zemědělství, které zajistí potravu pro stále rostoucí počet obyvatel Země. Tyty vyhlídky představil na konferenci Raymond McCauley, vědec ze Silicon Valley a předseda oboru biotechnologií Singularity University.

Iron Man v Žofíně

Abychom se dokázali vypořádat s požadavky technologické budoucnosti, musíme se připravovat už od mala. Na téma výchovy dítěte v moderní době a přístupu k výuce promluvil v rámci summitu hned dvakrát jihoafrický specialista na vzdělávání Taddy Blecher. Podle něho by rodiče měli svým dětem poskytnout především lásku a disciplínu, oboje v rovnoměrném a přiměřeném množství: „Pokud má dítě vřelý vztah se svou matkou, v pozdějším životě dosáhne větších úspěchů,“ uvedl Blecher.

Nezůstalo ale pouze u teoretických debat, pořadatelé si pro návštěvníky konference vedle řady přednášek připravili také praktickou ukázku technologie budoucnosti. Britský vynálezce Richard Browning, přezdívaný také jako skutečný Iron Man, se ve svém speciálním obleku osazeném malými proudovými motory proletěl nad Vltavou od Slovanského ostrova k mostu Legií a zpět. Akce sklidila úspěch u diváků z řad návštěvníků summitu i náhodných kolemjdoucích.

Zaujala vás témata, která se probírala na Singularity University? Chcete si přečíst více o vyhlídkách nesoucích se v duchu technologických novinek a digitálních inovací? Prohlédněte si naše články s tagem Singularity University a seznamte se s vizionářskými pohledy na budoucnost.

Autonomní vozidla Singularity University
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020