Nemovitosti 

Ceny českých bytů nadále dlouhodobě stoupají, poptávka v prvním pololetí však prudce poklesla

Přestože je pandemie koronaviru spojována především s ekonomickým útlumem, specifickou oblastí v tomto směru zůstává i nadále realitní trh. Navzdory poklesu poptávky se již druhé čtvrtletí letošního roku nese v duchu zvyšování ceny prodaných bytů, kdy průměrná částka za metr čtvereční stoupla na 67 tisíc korun. Češi si tak připlatili o 2,4 % více než v předcházejícím období. Vyplývá to z průzkumu Deloitte Real Index.

Květen a červen letošního roku byly měsíce, které měly rozhodnout (nebo alespoň napovědět), jak se bude rezidenční trh v Česku dále vyvíjet. Nejvíce zasaženou částí trhu se stala zmíněná poptávka, která v březnu a dubnu prudce poklesla. Její zotavení bylo postupné, avšak krátké.

Z analýzy, kterou pravidelně připravují naši odborníci z týmu zaměřeného na nemovitosti, dále vyplývá, že největší růst průměrné ceny českých bytů (měřeno v Praze a všech krajských městech) byl zaznamenán v Plzni, Liberci a v Olomouci. Naopak k největšímu poklesu došlo v Karlových Varech a v Českých Budějovicích. Byty s nejvyšší cenou jsou k dostání tradičně v Praze, z krajských měst je potom nejdražší bydlení v Brně. Nejlevněji lze proti tomu pořídit byty v Ústí nad Labem a v Ostravě.

Develop Index: Jak se mění ceny nemovitostí v Praze?

V Praze vzrostly transakční ceny mezikvartálně o 0,7 %. V meziročním porovnání se jedná o nárůst ve výši 5,2 %. Nejdražšími městskými obvody zůstávají Praha 1 (157 400 Kč/m2) a Praha 2 (126 900 Kč/m2), naopak nejlevnějšími jsou Praha 4 (81 500 Kč/m2) a Praha 9 (80 900 Kč/m2). Pro další informace o aktuální situaci na pražském trhu s realitami si přečtěte naši analýzu Deloitte Develop Index.

A jak se situace na trhu s nemovitostmi vyvíjí dlouhodobě? Podle průzkumu byl v meziročním porovnání zaznamenán nárůst ve výši 10,4 %. Z dlouhodobého hlediska se potom skutečná prodejní cena českých bytů od roku 2014 zvýšila o celých 75 %.

Zajímáte se o aktuální situaci na českém trhu s nemovitostmi a hledáte podrobnější informace? Nebo se chcete dozvědět, za kolik se prodávají byty ve vašem regionu? Přečtěte si náš pravidelný průzkum Deloitte Real Index!

Deloitte Real index
Nemovitosti 

Rozvoj českých měst: Největší brzdou je proces povolování, komplikovaná je i komunikace mezi jednotlivými aktéry

Aby se velká města mohla dále rozvíjet, je nezbytná efektivní spolupráce městských správ a developerů. Pro příklady nemusíme chodit daleko – významný důraz na kooperaci municipalit, projektantů, investorů a dalších subjektů kladou například Varšava, Mnichov, Bordeaux nebo Kodaň. Uvedeným městům, jejich rozvoji a systémům developerských kontribucí jsme se věnovali i v naší Deloitte studii. Jak probíhá rozhodování o využití daného území? Jakým způsobem jsou nastaveny role jednotlivých aktérů? A co si z přístupu zahraničních měst může odnést Praha? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v našem live streamu. 

10. 2. 2021
Nemovitosti  Daně 

Novela zákona o dani z nemovitých věcí: Kdo má povinnost podat v roce 2021 daňové přiznání?

Na základě novely zákona o dani z nemovitých věcí je v případě rozporu mezi údaji v katastru nemovitostí a skutečným stavem rozhodující druh pozemku evidovaný v katastru nemovitostí. Pro poplatníky, kteří historicky ve svých přiznáních k dani z nemovitých věcí vycházeli ze skutečného stavu pozemků, to může znamenat povinnost podat daňové přiznání v roce 2021. 

12. 1. 2021
Nemovitosti  Právo 

Dopad koronavirové pandemie na nemovitostní trh

Vládní opatření přijatá v souvislosti s druhou vlnou koronavirové pandemie opět omezila fungování řady firem a podnikatelů. Jako jeden z nástrojů pro zmírnění negativních dopadů tohoto omezení schválila vláda program Covid – Nájemné 2, v jehož rámci mohou podnikatelé a firmy žádat o dotaci na komerční nájem. Od první výzvy se liší tím, že již neobsahuje podmínku, aby pronajímatel slevil žadateli minimálně 30 procent nájemného. Za jakých podmínek se tedy může žádat? A jak trh s komerčním nájmem poznamenala současná krize? 

1. 12. 2020