Nemovitosti 

Ceny českých bytů nadále dlouhodobě stoupají, poptávka v prvním pololetí však prudce poklesla

Přestože je pandemie koronaviru spojována především s ekonomickým útlumem, specifickou oblastí v tomto směru zůstává i nadále realitní trh. Navzdory poklesu poptávky se již druhé čtvrtletí letošního roku nese v duchu zvyšování ceny prodaných bytů, kdy průměrná částka za metr čtvereční stoupla na 67 tisíc korun. Češi si tak připlatili o 2,4 % více než v předcházejícím období. Vyplývá to z průzkumu Deloitte Real Index.

Květen a červen letošního roku byly měsíce, které měly rozhodnout (nebo alespoň napovědět), jak se bude rezidenční trh v Česku dále vyvíjet. Nejvíce zasaženou částí trhu se stala zmíněná poptávka, která v březnu a dubnu prudce poklesla. Její zotavení bylo postupné, avšak krátké.

Z analýzy, kterou pravidelně připravují naši odborníci z týmu zaměřeného na nemovitosti, dále vyplývá, že největší růst průměrné ceny českých bytů (měřeno v Praze a všech krajských městech) byl zaznamenán v Plzni, Liberci a v Olomouci. Naopak k největšímu poklesu došlo v Karlových Varech a v Českých Budějovicích. Byty s nejvyšší cenou jsou k dostání tradičně v Praze, z krajských měst je potom nejdražší bydlení v Brně. Nejlevněji lze proti tomu pořídit byty v Ústí nad Labem a v Ostravě.

Develop Index: Jak se mění ceny nemovitostí v Praze?

V Praze vzrostly transakční ceny mezikvartálně o 0,7 %. V meziročním porovnání se jedná o nárůst ve výši 5,2 %. Nejdražšími městskými obvody zůstávají Praha 1 (157 400 Kč/m2) a Praha 2 (126 900 Kč/m2), naopak nejlevnějšími jsou Praha 4 (81 500 Kč/m2) a Praha 9 (80 900 Kč/m2). Pro další informace o aktuální situaci na pražském trhu s realitami si přečtěte naši analýzu Deloitte Develop Index.

A jak se situace na trhu s nemovitostmi vyvíjí dlouhodobě? Podle průzkumu byl v meziročním porovnání zaznamenán nárůst ve výši 10,4 %. Z dlouhodobého hlediska se potom skutečná prodejní cena českých bytů od roku 2014 zvýšila o celých 75 %.

Zajímáte se o aktuální situaci na českém trhu s nemovitostmi a hledáte podrobnější informace? Nebo se chcete dozvědět, za kolik se prodávají byty ve vašem regionu? Přečtěte si náš pravidelný průzkum Deloitte Real Index!

Deloitte Real index
Nemovitosti 

Analýza pro Magistrát: Ceny pražských nájmů i nadále klesají, v první polovině roku 2021 ale jen o 2,8 %

Průměrné ceny nájmů v Praze rostly v letech 2014 až 2019 meziročně o 7,4 %, nejvíce přitom v roce 2017, kdy došlo k růstu o 12,5 %. S nástupem koronavirové pandemie se však tento trend otočil a nájemní bydlení začalo zlevňovat: v prvním pololetí roku 2020 mezipololetně o 2,6 %, ve druhém pololetí 2020 o dalších 4,3 % a v prvním pololetí roku 2021 pak o 2,8 %. To jsou závěry Analýzy nájemního bydlení, kterou Deloitte zpracoval pro Magistrát hlavního města a která se zabývá vývojem cen bydlení v Praze od roku 2014 do současnosti. Sledována byla detailní data vývoje průměrné výše nájmů ve všech 112 katastrálních územích. 

14. 9. 2021
Nemovitosti  Právo 

Nový stavební zákon upravuje smlouvy obcí s investory

Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon, který mimo jiné podstatně rozšíří úpravu tzv. plánovacích smluv. Přestože se jedná o významný nástroj při nastavování vztahů mezi obcemi a investory při výstavbě, plánovací smlouvy byly doposud ve stavebním zákoně upraveny pouze okrajově. V praxi tak byly mezi obcemi a investory uzavírány různé jiné formy závazků. Nově přijatý stavební zákon proto upřesňuje obsah zmíněných smluv, zjednodušuje procesní záležitosti a zajišťuje oběma stranám větší právní jistoty. 

4. 8. 2021
Nemovitosti 

Rozvoj českých měst: Největší brzdou je proces povolování, komplikovaná je i komunikace mezi jednotlivými aktéry

Aby se velká města mohla dále rozvíjet, je nezbytná efektivní spolupráce městských správ a developerů. Pro příklady nemusíme chodit daleko – významný důraz na kooperaci municipalit, projektantů, investorů a dalších subjektů kladou například Varšava, Mnichov, Bordeaux nebo Kodaň. Uvedeným městům, jejich rozvoji a systémům developerských kontribucí jsme se věnovali i v naší Deloitte studii. Jak probíhá rozhodování o využití daného území? Jakým způsobem jsou nastaveny role jednotlivých aktérů? A co si z přístupu zahraničních měst může odnést Praha? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v našem live streamu. 

10. 2. 2021