Technologie  Deloitte živě 

Cesta Deloitte z auditorské firmy mezi inovativního lídra, který sází na diverzitu, kreativitu a technologie

Audit a poradenství. Dvě klíčové oblasti, gro naší činnosti. Tedy před více než 20 lety, kdy jsem v Deloitte na pozici Audit Assistant začínala. Od té doby jsme se z čistě auditorské firmy přeměnili ve společnost, která se v moderní době plné technologických inovací a dalších převratných změn pohybuje jako ryba ve vodě. Moderní Deloitte? To je firma, která prošla obrovskou vnitřní proměnou. Firma, kde mají místo služby založené na moderních technologiích a inovacích a kde dostává prostor pro realizaci svých nápadů každý, kdo má chuť i jasnou vizi.

Ještě pár let zpátky si Deloitte s technologiemi spojoval jen málokdo. Slova jako chatboti, strojové učení, big data či robotizace byla jen slova, za nimiž nebyly konkrétní činy. Dnes jsme to my, kdo udává trendy na poli automatizace, učí firmy využívat big data, nacházet efektivní řešení v Průmyslu 4.0 nebo pracovat s analytickými nástroji založenými na využívání umělé inteligence.

Během posledních 5 let jsme v Deloitte vytvořili týmy zaměřené na robotickou automatizaci procesů a technologické poradenství a pomohli zviditelnit české tech firmy v soutěži Deloitte Technology Fast 50 nejen v rámci střední Evropy. Vyvíjíme nástroje, které eliminují lidskou chybu a automatizují běžné a rutinní procesy v účetnictví, daních či právu. Naši roboti pomáhají s utilizací pracovníků, se zpracováním faktur a daňové evidence, ve firmách odhalují podvody, automatizují a zlepšují podnikové procesy. Chatboty učíme vybírat v HR kandidáty, odpovídat na nejčastější otázky nebo pomáhat zpracovávat velké množství dotazů. A do toho firmám radíme, jak co nejlépe využívat moderní technologie, ušetřit náklady a připravit se na budoucnost.

Neustále hledáme nové příležitosti, školíme veřejnost, pořádáme semináře, a naopak sami se necháváme obklopovat tím vším, co disruptuje odvětví, v nichž klientům nabízíme naše služby.

Navzdory technice ale stále sázíme na lidský kapitál, práci v týmu i roli jednotlivce. Nový Deloitte bariéry nepotřebuje. Ví, že jsou brzdou v dalším rozvoji. Proto u nás najdete třeba i 16leté talenty, kteří dostali příležitost realizovat své nápady. Děti učíme, jak pracovat s technologiemi, ukazujeme jim, co bude za pár let všude kolem nich. Starší generaci zase pomáháme, aby si na překotný vývoj zvykla, přijala technologie za své, ale současně věděla, jaká jsou možná rizika.

Potvrzením všech těchto našich vizí i konkrétních realizací je pak naše nová budova Churchill na pražských Vinohradech. Jasný a viditelný znak toho, že to s inovacemi myslíme vážně. Je to místo, kde se střetávají a propojují různé generace, a kde si každý najde to své, ať už potřebuje pracovat sám v klidu, uspořádat tradiční meeting v týmu nebo relaxovat. I během pracovní doby. Tak to u nás prostě je.

A pokud jde o pokrok? Ten nezastavíme, a byli bychom sami proti sobě, kdybychom se o něco podobného vůbec pokoušeli. Nesmíme ale zapomínat na to, že technologie nás samy o sobě nespasí. Bez akcentu na lidský prvek se neobejdeme ani ve vysoce přetechnizované době.

Na cestě za pokrokem tak musíme neustále pamatovat na jedinečného každého z nás, na to, co z nás činí unikátní lidské bytosti. Na kreativitu, individualitu a schopnosti každého jednotlivce rozvíjet nejen sám sebe, ale celou společnost. Byť s umělou inteligencí, virtuální či rozšířenou realitou a dalšími technickými vychytávkami za zády.

Logo Deloitte na naší nové budově nad Hlavním nádražím v Praze nepřehlédnete. Je to stejné, jako s naší značkou. Ta je také vidět. A dokonce i tam, kde byste ji možná nečekali, třeba jako v létě na Colours of Ostrava, kde jsme neřešili hudbu, nýbrž umělou inteligenci, big data i ochranu duševního vlastnictví.

Technologie jsou naše budoucnost. A budoucnost jsme my. Přidáte se?

Příště se zaměřím na technologie samotné a na jejich etickou stránku.

Diana bloguje
Deloitte živě 

Nejlépe řízené firmy Česka si ještě před krizí ověřily, že jejich strategie i procesy jsou dobře nastaveny

Co mají společného firmy jako Pilulka Lékárny, AKESO holding, Zásilkovna, HELUZ či ZLKL? Spolu s dalšími pěti patří mezi nejlépe řízené firmy Česka, které byly oceněny v prvním ročníku programu Czech Best Managed Companies 2020. V rámci tohoto programu Deloitte spolu s partnery oceňuje kvalitu řízení soukromě vlastněných firem včetně jejich managementu. Podle lídra programu BMC v České republice Miroslava Svobody dává ocenění směrem k veřejnosti signál, že firma je v tom, co dělá, opravdu dobrá: „Silná strategie a odolnost vůči externím vlivům jsou pak právě teď více než kdy jindy klíčové. Oceněné firmy měly příležitost, aby si všechno tohle ověřily ještě před vypuknutím krize.“ Přečtěte si, jak probíhal první ročník. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zásilkovna patří mezi nejlépe řízené firmy Česka. Jak se zásilkový prodej změnil během krize?

„Díky účasti v programu Czech Best Managed Companies jsme urychlili některé procesy zaměřené na digitalizaci firmy, tedy na její flexibilnější řízení. To nám v době pandemie opravdu hodně pomohlo. Dokázali jsme se tak vypořádat například s frontami na hranicích nebo s tím, že nám 66 logistických partnerů napříč celou EU začalo ze dne na den měnit podmínky,“ říká Simona Kijonková, CEO skupiny Packeta a zakladatelka Zásilkovny, která spolu s dalšími deseti firmami získala ocenění Deloitte Nejlépe řízená firma Česka 2020. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zápisky z cest: Američané jsou velmi přátelští a pozitivní, ani v náročných situacích neztrácejí úsměv na tváři

Už od 19. století přijížděli Evropané do USA žít svůj „americký sen“. Dnes už to zní možná trochu jako klišé, přesto mnoho lidí – ať už Američanů nebo zahraničních návštěvníků – tento fenomén stále něčím láká. A tak trochu vlastně zlákal i mě. Jmenuji se Lubomír Cupal a v rámci mezinárodního programu Deloitte jsem se se svou rodinou vydal do USA, kde ve zdejší kanceláři pracuji jako konzultant auditního týmu. Do Česka se po bezmála dvou letech vracím letos v červnu a přivážím si s sebou nespočet zážitků a zkušeností, pracovních i životních. A možná i kousek toho pověstného amerického snu. 

15. 5. 2020