Technologie  Deloitte živě 

Deloitte Technology Fast 50: zlato pro Prusa Research a FF Trader, bronz pro Rohlik.cz a Blindspot Solutions

Padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem ve středoevropském žebříčku Deloitte Technology Fast 50 ovládlo hned 19 společností z Česka! Mezi nimi je nejúspěšnější česká firma, druhý výrobce 3D tiskáren Prusa Research, a třetí Blindspot Solutions – nováček soutěže zaměřený na vývoj umělé inteligence a strojového učení. Firma Prusa Research stanula na bedně hned dvakrát, vedle úspěchu ve Fast 50 totiž zabodovala ještě v kategorii Big 5 pro velké hráče, kterou vyhrála. Další zlato urval i finančně-technologický startup FF Trader, který zvítězil mezi Rising Stars. České technologické firmy se letos postaraly o rekord v celé 20leté historii této soutěže.

„Cílem této soutěže je najít a zviditelnit ambiciózní rychle rostoucí technologické společnosti. Bez nadsázky se dá říci, že každý, kdo ve světě technologií v České republice něco znamená, touto soutěží prošel. České firmy rostou rekordním tempem a už dvakrát po sobě ve středoevropském žebříčku dominovaly. Letošní ročník je ale skutečně rekordní, nejen co do počtu oceněných, ale hlavně v počtu technologických společností, které se umístily v hlavním žebříčku,“ připomíná Jiří Sauer, lídr soutěže Deloitte Technology Fast 50 v ČR.

Hattrick v podobě tří prvních míst po sobě v žebříčku Fast 50 a tudíž i titul nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě, který dvakrát po sobě prostřednictvím společností Prusa Research (2018) a Kiwi.com (2017) Česko urvalo, bohužel nevyšel – první jsou litevští Voltas IT s tempem růstu 5734 procent… Nebyly by to ale české firmy, aby si nenašly jinou cestičku. A tak si urvaly zlato jinde. Pro jistotu hned dvakrát.

5 zajímavostí letošního ročníku:

  1. Online supermarket rohlik.cz, loni ještě jako vycházející hvězda mezi Rising Stars (10. místo pro rok 2018), letos bodoval v hlavním žebříčku Fast 50 (12. místo), a současně díky svému růstu urval 3. pozici mezi Big 5, kam patří firmy, které už nerostou tak rychle, jako dravci v hlavní kategorii, přesto je ale jejich růst stále významný.
  2. Na medailovou pozici se dostal nováček soutěže Blindspot Solutions, který z třetí příčky hned napoprvé významně promluvil do středoevropského klání. A vzhledem ke svému oboru podnikání rozhodně ještě neřekl poslední slovo.
  3. Speciální ocenění v rámci ceny Social Impact Award pro společnosti, které mají produkt či službu s pozitivním dopadem na společnost, získala česká firma ERC-TECH. Ta vyvinula beton z recyklovatelné stavební suti. Co do vlastností je tento beton srovnatelný s tradičně vyráběnou „surovinou“, ten z Česka je navíc ekologický.
  4. V hlavním žebříčku Fast 50 jsou v první desítce čtyři firmy z Česka, všechny překonaly průměrné tempo růstu soutěže (1129 %) a každá z nich vyniká v jiném oboru: jsou tam 2. výrobce 3D tiskáren Prusa Research, 3. vývojáři umělé inteligence a strojového učení Blindspot Solutions, 9. výrobci bezdrátových systémů pro lokalizaci Sewio Networks a 10. vývojáři aplikací Applifting.
  5. Speciální cenu Recognition of Excellence udělujeme výhradně v České republice firmám, které zajímavým způsobem využívají technologie. Letos jsme ocenili DoDo, XEVOS Solutions a Pocket Virtuality. Posledně jmenovaná firma se už dnes pohybuje na prahu jiné reality a řeší teleportaci…

Co řekli při přebírání cen zástupci tří nejúspěšnějších českých firem?

Josef Průša (zakladatel a CEO Prusa Research): „Tempo růstu 4527 % vypadá obrovsky, přijde nám ale, že jsme pořád na začátku. Růst se měří podle obratu, ale ne podle toho, kolik procent z toho potenciálu, co máme, využíváme. A tam jsme pořád ještě na startu. Nejdůležitější pro nás je, aby to, co děláme, dávalo smysl. Aby naše tiskárny lidi měli rádi, rádi je používali, doporučovali je dál, a třeba jsme tím vším i někomu pomohli.“

Štěpán Kopřiva (spoluzakladatel a CTO Blindspot Solutions): „Proč obecně tak dlouho trvá vývoj v oblasti umělé inteligence? Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Vyvíjíme umělou inteligenci ve spoustě oblastí a snažíme se to dělat tak, aby pomáhala. Minimálně v rychlosti už umělá inteligence ale lidi dohnala. V kvalitě rozhodování ještě ne, to je na dlouho.“

Otakar Šuffner (spoluzakladatel a CEO FF Trader): „Získejúčet je platforma, kde hledáme úspěšné tradery na finančních trzích. Napadlo nás to před pár lety na Žižkově v malé kanceláři, kde jsme my sami začínali obchodovat na burze, ale neměli jsme na to peníze. Udělali jsme projekt do školy, jenže nám řekli, že je to celé blbost a že to nemůže fungovat. My jsme to ale zkusili. A teď stojíme tady!“

Může se hodit: co představují jednotlivé kategorie?

Deloitte už 20 let sestavuje žebříčky nejrychleji rostoucích technologických firem ve středoevropském regionu. V rámci soutěže jsou tři hlavní kategorie: Fast 50 (padesát nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě dle čtyřletého obratu), Big 5 (kategorie pro velké hráče, kteří kvůli své velikosti už nerostou tak rychle, přesto je jejich růst stále významný) a Rising Stars pro začínající startupy. V rámci střední Evropy pak jedna firma může získat cenu Most disruptive innovation, pokud má unikátní produkt či službu, které mají revoluční dopad na trh. Ocenění Social Impact Award náleží firmám, které propojují technologie s pozitivním dopadem na společnost. A do třetice je to cena pro Českou republiku Recognition of Excellence pro společnosti, které při vývoji svých produktů zajímavým způsobem zapojují technologie.

Podrobnější informace získáte na www.deloitte.cz/fast50, kde najdete i kompletní výsledkovou listinu a tempa růstu všech středoevropských firem v soutěži Deloitte Technology Fast 50 v roce 2019.

FF Trader Deloitte Technology Fast 50

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right