Technologie  Deloitte živě 

D. Roberts: Technologie se na nás valí jako vlna, chytit ji musíte v pravou chvíli

Jak je možné, že jsme dokázali vyrobit hodinky, které jsou výkonnější než počítač z 80. let, který zabíral dvě místnosti, ptal se na summitu Singularity University v Praze inovátor David Roberts. Technologie se vyvíjejí obrovskou rychlostí, veškerý pokrok ale musíme promyslet. Jakmile technologie a lidstvo nebudou na jedné vlně, skončí to špatně.

„V 80. letech jsem pracoval pro americkou vládu, jedním z našich úspěchů bylo vybudování nejrychlejšího počítače na světě. Počítač měl lepší paměť než jakékoliv jiné počítače z minulosti dohromady. Byl to obrovský úspěch pro počítačový průmysl, prostě průlom,“ začal svou přednášku na Singularity University summitu v Praze David Roberts, jeden z předních odborníků na disruptivní inovace.

Pomysleli byste si v 70. letech 20. století, že jednou budete mít hodinky s internetem? A že si během surfování zavoláte? Nebo že se údaje o vašem zdravotním stavu shromažďované v hodinkách odešlou vašemu lékaři? I malé hodinky dnes mají mnohem větší výkon, než počítač Davida Robertse z minulého století, který zabíral hned několik místností. Nejsou to ale jen počítače, stejným tempem se vyvíjí i umělá inteligence, robotika, nanotechnologie.

„Během dvaceti let jsme získali internet a mobilní telefony. Za dalších 20 to bude minimálně pět takových důležitých věcí, které změní náš život. Změní se úplně všechno, jen dnes nedokážeme odhadnout, kolik věcí bude v budoucnu fungovat úplně jinak. To je pro mě nejúžasnější věc.“
David Roberts, Singularity University Summit, Praha

Otázka tedy zní: Jak se to stalo? Jak to, že jsme dokázali vyrobit hodinky, které jsou rychlejší než superrychlý počítač z 80. let? Rychlejší je dokonce i mobil, který máte v kapse.

Technologie jsou zkrátka jako surfování. Buď chytnete vlnu a dostanete se za konkurenci, nebo ne. Nejdůležitější je přitom načasování, to je mnohdy důležitější než samotný tým či peníze. Vlnu prostě musíte chytit v pravou chvíli. A tady se to podařilo.

Aktuálně ale jedeme na technologické vlně, která se ke břehu řítí takovou rychlostí, že ji nedokážeme ani pochopit, ani si ji představit. Podle Davida Robertse je jedinou jistotou fakt, že budoucnost nebude stejná jako minulost. Musíme ale očekávat neočekávané. „Přitom nejde jen o rychlost samotnou, klíčové je i to, co rozmach technologií dělá s jejich cenou. Výkon a cena počítače za 1000 dolarů se za poslední roky minimálně zdvojnásobily,“ doplnil další příklad z praxe.

David Roberts: Veškerý technologický pokrok je potřeba promyslet

Stroje začnou vydělávat více peněz než lidé. Přijdeme na to, jak je zdanit, ekonomika už nebude omezována potenciálem lidských bytostí. To jsme si nikdy nedokázali představit, to je další nečekaný vývoj. Dozvídáme se, že i my, živí lidé, z části fungujeme jako stroje, máme v sobě obsažený určitý software/DNA. Náklady na jeho „sestavení“ se zlevňují každý rok, život se stal informační vědou. Nyní editujeme DNA jako dokument, kopírujeme molekuly, dokážeme je vkládat do jiné DNA, to jsou šílené věci… Budeme schopni jednou sestavovat například z DNA slona živé roboty? Je to trošku děsivá představa, ale i s tím budeme bojovat. Klíčová přitom bude etika. Koneckonců – veškerý technologický vývoj je potřeba dobře promyslet. Co je ale opravdu nejdůležitější? Lidstvo a technologie musí jít ruku v ruce. Když tyto dvě věci rozpojíme, skončí to špatně.

David Roberts Budoucnost Technologie Singularity University
Deloitte živě 

SFTR – poslední krok k transparentnosti transakcí s cennými papíry (nový reporting nad rámec MIFID II, MIFIR a EMIR)

V reakci na finanční krizi v roce 2008 věnovali (nejen) evropští regulátoři mnoho úsilí na snížení systemického rizika a posílení finanční stability. Za svůj hlavní cíl si vytyčili vnést více světla do oblasti stínového bankovnictví a zvýšit transparentnost fungování finančních trhů jako takových i vůči klientům. 

17. 4. 2019
Deloitte živě 

Měření skutečného dopadu podnikání

Je všeobecně známo, že úspěch společnosti nelze měřit jen podle zisku a výnosů. Každý podnik zanechává důležitou stopu v ekonomice, společnosti a prostředí, kde rozvíjí své iniciativy. Dle studie mezi manažery projektů společenské odpovědnosti z roku 2015 požaduje většina finančních ředitelů zveřejňování nefinančních výsledků a věnují se pozorněji skutečnému dopadu každého podnikatelského provozu. Uvědomují si totiž, jakou odpovědnost vůči společnosti jejich firma má. Průzkumy mezi mileniály naznačují, že podle většiny mladých lidí je právě teď ideální doba k tomu, aby se podnikatelé ukázali jako tvůrci změn k lepšímu. 

16. 4. 2019
Deloitte živě 

Startupy jsou jako ti největší super hrdinové. Ještě lepší než Tony Stark a Hulk dohromady, zaznělo na SWCS

Startup World Cup & Summit (SWCS) navštívilo ve středu 10. dubna v pražském Kongresovém centru přes 1100 účastníků. Ti si kromě regionálního a evropského finále vyslechli celou řadu světových CEO, byznysmenů, zakladatelů startupů nebo investorů. Největší ohlas mezi účastníky SWCS měli šéf aplikace Strava James Quarles a generální ředitel české antivirové společnosti Avast Vincent Steckler. Quarles i Steckler plnému sálu prezentovali nejenom své úspěchy, ale i nezdary. Protože je v pořádku dělat chyby, a když je neděláte, nesnažíte se dost. 

15. 4. 2019