Deloitte živě 

Fotit telefonem jako profík? Děti se na setkání Deloitte KidsXO klubu učily základům fotografie

Od doby, co se mobilní telefony naučily pořizovat obrázky, jsou fotoaparáty doslova všude kolem nás. Zacházet s nimi ale není jen tak – najít správný úhel, nastavit expozici… To už je skoro věda. Přesvědčily se o tom i děti na posledním setkání klubu KidsXO v roce 2020. Tématem online akce byly základy fotografie, o kterých přednášeli odborníci na slovo vzatí od fotografů, editorů až po filmového režiséra. Mladí posluchači se tak dozvěděli nejen o tom, jak správně fotit, ale také si například vyzkoušeli, jak pořízené obrázky upravovat.

Jelikož v uplynulém roce nebyla situace osobním setkáním příliš nakloněna, bylo na čase přesunout KidsXO do digitálního prostředí. Všichni mladí fotografové se ve smluvený čas proto setkali v online meetingové místnosti, kde je přivítali Senta Čermáková, šéfka inovačního týmu Deloitte, Diana Rádl Rogerová, řídící partnerka Deloitte, a další organizátoři a přednášející.

Jako první přišla na řadu trocha teorie. Dětští posluchači se dozvěděli něco o historii fotografie, například kdy první fotografie vůbec vznikla nebo co je to camera obscura. Dále se seznámili s fotoaparátem samotným a s tím, jak funguje zachycování obrazu. V závěru teoretické části dostaly děti také krátké „školení“ a řadu praktických tipů, které se mohou hodit při samotném focení – jak zachytit obrázek ve správné kompozici, co je to zlatý řez, na co si dát pozor při nastavování expozice, jaké známe filmové/fotografické záběry a mnoho dalšího.

Druhá část setkání byla věnována výtvorům samotných účastníků – před akcí měly děti příležitost zaslat nám svou fotografii s vánoční tematikou. Tyto obrázky pak následně procházeli pozvaní odborníci a probírali s dětmi, co se jim na fotkách líbilo nebo na co by měly dávat do budoucna naopak pozor.

Závěrečná část setkání byla věnována editaci fotografií. Děti se rozdělily do skupinek, ve kterých jim přizvaní profesionální grafici názorně předvedli, jak lze pořízený snímek upravit, jak vytvářet koláže, přidávat efekty a mnoho dalšího. Spolu s předchozí teoretickou částí se tak dostalo dětem stručného, ale praktického návodu jak se stát (lepším) fotografem a jak dělat povedené snímky, třebaže v danou chvíli je po ruce například „jen“ chytrý telefon.

Chcete se dozvědět, jakým aktivitám se dále věnuje náš Deloitte KidsXO klub? Potom neváhejte a přečtěte si o dalších jeho setkáních u nás na blogu. A pokud byste chtěli, aby se členem KidsXO stalo i vaše dítě, navštivte webové stránky projektu, kde najdete podrobnější informace o registraci i klubu samotném.

Deloitte KidsXO klub
Deloitte živě 

Bleskurychlé počítání inseminačních dávek nebo inventura za zvuku rockové hudby. Auditoři se při práci nenudí

Pokračujeme v našem seriálu, v němž nás naši auditoři nechávají nahlédnout do leckdy nečekaných zákoutí jejich práci. Na první pohled rutinní inventury jim občas připraví zážitky, které opravdu stojí za to. Tentokrát se podíváme, jak se měří množství obilí v sýpce z roku 1977 nebo v jakých podmínkách se počítají inseminační dávky spermatu chovných býků. Ano, i taková je práce auditora. 

16. 2. 2021
Deloitte živě 

HDP ve 4. čtvrtletí 2020: Druhá vlna bez větších škod

Z dílčích statistik z průmyslu bylo již dříve zřejmé, že druhou vlnu pandemie zvládá ekonomika podstatně lépe než vlnu první. Přesto jsou výsledky za 4. čtvrtletí překvapivě dobré. Zatímco ve 2. čtvrtletí ovlivněném první vlnou se HDP mezičtvrtletně propadl o 8,5 procenta, v posledních třech měsících loňského roku naopak dokázala ekonomika růst o 0,3 procenta. Za celý loňský rok by měl podle prvního předběžného odhadu činit pokles HDP 5,6 procenta. 

2. 2. 2021
COVID-19  Deloitte živě 

Kolektivní imunizace vakcínami proti covid-19 je teď jedinou cestou z pandemie, shodli se přední čeští vědci

Přesně před rokem jsme sledovali zprávy z čínského Wu-chanu, které se pod vlivem masivního rozšíření koronaviru ocitlo v karanténě, a z dalších států, u nichž se během ledna postupně objevovaly první případy nákazy. Ani dalších 12 měsíců nepomohlo k tomu, aby se svět zmátořil, zbavil se restrikcí a začal zase normálně fungovat, ba naopak, přicházejí další vlny pandemie. Světlem na konci tunelu je plošná vakcinace, která už v minulosti vymýtila hned několik nákaz. Očkování proti covid-19 ale budí velké vášně. Některé z obecných mýtů proto vyvraceli přední čeští lékaři a vědci v rámci další debaty Neuron Online Clubu. 

18. 1. 2021