Poradenství 

HDP ve 3. čtvrtletí 2019: očekávaná zpomalení

Začínáme brzdit. Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí 2019 zvýšil o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem, což je nejpomalejší tempo růstu za posledních 14 čtvrtletí. Meziroční růst HDP zpomalil z 2,8 na 2,5 procenta.

Hlavní oporou růstu ekonomiky zůstává domácí poptávka. Spotřebu domácností podporují rychle rostoucí mzdy a minimální nezaměstnanost. Firemní investice by mohly těžit z nízkých úrokových sazeb, brzdou je ovšem strach z dalšího vývoje v globální ekonomice. Investice veřejného sektoru žádnou logiku nemají. Zahraniční poptávka také kladně přispívá k růstu HDP, její síla však v posledních měsících citelně slábne.

Co čekat v dalších měsících? Zásadním způsobem nyní ovlivňuje vývoj globální ekonomiky tenze v mezinárodním obchodě, v Evropě se přidává specifický faktor v podobě brexitu. Překvapivě výrazně zpomalilo německé hospodářství. Německo těsně uniklo technické recesi v předchozím čtvrtletí, s vyhlídkami našeho největšího obchodního partnera to ovšem není růžové. Ifo index a PMI index klesly na nejnižší hodnoty od recese v roce 2009. A co se týká Německa, to je důležité také pro české firmy.

V letošním roce počítáme se zpomalením růstu HDP na 2,5 procenta. Aktuální prognóza na příští rok nyní ukazuje růst o 1,8 procenta.

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right