Poradenství 

HDP ve 3. čtvrtletí 2019: očekávaná zpomalení

Začínáme brzdit. Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí 2019 zvýšil o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem, což je nejpomalejší tempo růstu za posledních 14 čtvrtletí. Meziroční růst HDP zpomalil z 2,8 na 2,5 procenta.

Hlavní oporou růstu ekonomiky zůstává domácí poptávka. Spotřebu domácností podporují rychle rostoucí mzdy a minimální nezaměstnanost. Firemní investice by mohly těžit z nízkých úrokových sazeb, brzdou je ovšem strach z dalšího vývoje v globální ekonomice. Investice veřejného sektoru žádnou logiku nemají. Zahraniční poptávka také kladně přispívá k růstu HDP, její síla však v posledních měsících citelně slábne.

Co čekat v dalších měsících? Zásadním způsobem nyní ovlivňuje vývoj globální ekonomiky tenze v mezinárodním obchodě, v Evropě se přidává specifický faktor v podobě brexitu. Překvapivě výrazně zpomalilo německé hospodářství. Německo těsně uniklo technické recesi v předchozím čtvrtletí, s vyhlídkami našeho největšího obchodního partnera to ovšem není růžové. Ifo index a PMI index klesly na nejnižší hodnoty od recese v roce 2009. A co se týká Německa, to je důležité také pro české firmy.

V letošním roce počítáme se zpomalením růstu HDP na 2,5 procenta. Aktuální prognóza na příští rok nyní ukazuje růst o 1,8 procenta.

Poradenství 

Firmy a krizové řízení: Jak se efektivně vyhnout problémům a minimalizovat případné škody?

Efektivně zvládat a překonávat náhlé krize je jedním z hlavních úkolů každého manažerského týmu. A že to není poslání ani zdaleka snadné – prim totiž naráz hraje zpravidla celá řada faktorů, kvůli čemuž leckdy zaleží doslova na každé minutě a každém kroku. Jak efektivně řešit krizové situace? A jak se na ně připravit? Těmto a dalším otázkám jsme se věnovali na dalším z našich seminářů v rámci Deloitte Academy. 

11. 12. 2019
Poradenství 

Bezpečnostní standardy v oblasti karetních plateb: Jak ochránit platební data svých klientů v souladu s mezinárodními požadavky?

Platební karty jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Čím více je však používáme, tím více vystavujeme naše platební data riziku ztráty, krádeže a zneužití. A následky mohou být nedozírné. Společnosti, které platební systémy provozují či jiným způsobem s platebními daty svých klientů pracují, by proto patřičnému zabezpečení měly věnovat obzvlášť velkou pozornost. Jak vyhovět bezpečnostním standardům v oblasti karetních plateb (PCI DSS)? A jak zabezpečit citlivé informace? 

4. 12. 2019
Poradenství 

Risk Advisory: Avizované změny ve finančním sektoru v kontextu udržitelnosti

Propojení financí a udržitelného rozvoje se v posledních měsících stalo jedním z hlavních témat regulátorů EU i evropských národních vlád. Zatímco v minulých letech ale bylo předmětem vyjednávání především financování politické agendy související s Cíli udržitelného rozvoje (tzv. Sustainable Development Goals), do popředí v oblasti finanční regulatoriky se nyní dostává téma udržitelnosti investic a finančních systémů obecně. 

19. 11. 2019