Deloitte živě 

HDP ve 3. čtvrtletí 2020: Krátké letní nadechnutí mezi dvěma vlnami pandemie

Návrat ekonomiky k normálnímu fungování byl ve 3. čtvrtletí rychlejší, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt se po propadu o 8,7 procenta ve 2. čtvrtletí tentokrát zvýšil o 6,2 procenta. Meziroční pokles se snížil na 5,8 procenta.

Na dočasném oživení ekonomiky se patrně podílely všechny složky poptávky, tj. spotřeba domácností, výdaje vlády, firemní investice a zahraniční obchod. Uvolnění preventivních opatření umožnilo obnovení ekonomické činnosti ve většině odvětví. Nadále však strádala letecká doprava a zahraniční turistický ruch. Pokud by zůstalo pouze u první vlny, bylo by možné říci, že se česká ekonomika s nečekaným šokem v podobě pandemie koronaviru vypořádala vcelku dobře.

S příchodem druhé vlny pandemie je však zřejmé, že se v posledním čtvrtletí ekonomika opět ponoří do hlubokého poklesu. Vzhledem k nejistotě ohledně délky trvání opětovně zavedených preventivních opatření je obtížné odhadovat ekonomické dopady. Nicméně celoroční propad HDP by se mohl pohybovat kolem 8 procent.

HDP Komentáře Davida Marka
Deloitte živě 

Deloitte Salesforce Lab: Jak se stát odborníkem na řízení vztahů se zákazníky? Klíčové jsou zkušenosti a zápal pro věc

Efektivní řízení vztahů se zákazníky je základním stavebním kamenem úspěchu každé dobré firmy. V Deloitte proto pomáháme klientům s implementací cloudových nástrojů Salesforce pěkně od A do Z. Být ale konzultantem či vývojářem nemůže být jen tak někdo. Tým Deloitte Digital Salesforce pořádá pro zájemce z řad čerstvých absolventů vysokých škol pravidelně program Salesforce Lab. Účastníci si mohou vyzkoušet práci s touto CRM platformou na vlastní kůži a získat tak kýžené zkušenosti. A na ty nejlepší čeká dokonce odměna v podobě pracovní nabídky. 

12. 1. 2022
Deloitte živě 

Digitalizace zdravotnictví: Využití dat přinese více efektivity pro pacienty, lékaře i pojišťovny

„Nedělat nic už dnes nemůžeme,“ říká Tomáš Knížek, náměstek pro informatiku ve VZP, o digitalizaci ve zdravotnictví. Resort se musí (nejen) kvůli zákonu o elektronizaci zdravotnictví připravit na zásadní změny, které by měly celý systém zkvalitnit a zefektivnit. Jak by měla digitalizace zdravotnictví probíhat? Co by měla pacientům a lékařům přinést? A jak se na ni chystá největší česká pojišťovna? Přinášíme vám rozhovor s Tomášem Knížkem, který byl hostem třetí konference CzechSetGo!, která se tentokrát zaměřila na téma eHealth. 

10. 1. 2022
Deloitte živě 

Obchodní bilance za listopad: Vyšší přebytek brzdí nárůst dovozu

Obchodní bilance dosáhla v listopadu mírného přebytku 5,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 28,4 miliard korun horší výsledek a v porovnání s předpandemickým rokem 2019 zhoršení o 6,4 miliard korun. Objem vývozu zboží dosáhl 380,4 miliard korun (meziroční růst o 8,1 procent) a objem vývozu dosáhl 374,7 miliard korun (meziroční růst o 17,1 procent). Přebytek obchodní bilance je tedy brzděn hlavně na straně dovozu zboží. 

7. 1. 2022