Deloitte živě 

HDP ve 4. čtvrtletí 2020: Druhá vlna bez větších škod

Z dílčích statistik z průmyslu bylo již dříve zřejmé, že druhou vlnu pandemie zvládá ekonomika podstatně lépe než vlnu první. Přesto jsou výsledky za 4. čtvrtletí překvapivě dobré. Zatímco ve 2. čtvrtletí ovlivněném první vlnou se HDP mezičtvrtletně propadl o 8,5 procenta, v posledních třech měsících loňského roku naopak dokázala ekonomika růst o 0,3 procenta. Za celý loňský rok by měl podle prvního předběžného odhadu činit pokles HDP 5,6 procenta.

Závěr loňského roku přinesl především sílící poptávku v zahraničí, z čehož těžil český průmysl a vývoz. Naopak zavřené obchody a restaurace se podepsaly na domácí poptávce, jejíž propad se stále prohlubuje. Nejistota ovlivňuje negativně také investiční aktivitu firem. Částečnou kompenzací jsou zvýšené vládní výdaje.

Letošní rok je ve znamení naděje. Počet použitelných vakcín proti koronaviru se zvyšuje a s tím i šance, že se snad již v druhé polovině letošního roku začne vracet život české ekonomiky do normálních kolejí, pokud efektivně zvládneme proces vakcinace. V první polovině roku počítáme spíše s nevýrazným výkonem ekonomiky, ve druhé polovině pak s akcelerací k rychlejšímu tempu růstu. Za celý rok odhad ukazuje na růst o 2,5 až 3,0 procenta.

HDP Komentáře Davida Marka
Deloitte živě 

Vojákem v záloze, analytikem v aktivní službě. Jak mohou zkušenosti z armády pomoci v auditorské profesi?

Pokud by se mě někdo za studií zeptal, kde se vidím za pár let, následovalo by asi (ne zrovna krátké) zamyšlení a následně bych jmenoval několik více či méně konkrétních profesí, přičemž auditor by se mezi nimi určitě neobjevil. Nicméně netrvalo dlouho a v září 2020 jsem do auditorské branže přece jen naskočil. A tak se z vystudovaného markeťáka a vojáka v aktivní záloze stal analytik v Deloitte. Jmenuji se Tomáš Wybitul a sepsal jsem pár řádků o tom, jaké to bylo změnit obor, nastoupit do nadnárodní poradenské společnosti a začít pracovat na projektech s klienty z nejrůznějších oborů, jako jsou IT, doprava, farmacie nebo třeba mé srdcové military. 

26. 3. 2021
Deloitte živě 

Právničky z Deloitte Legal: Co nám dala doba pandemie?

Práce z domova s dětmi za zády. Nastavení nových pravidel při komunikaci s týmem nebo schopnost přiznat si, že chybovat je lidské. Překonání stávajících bariér, které advokacii škodily, anebo pomoc klientům v podobě rychlého zareagování na aktuální situaci. Tři právničky z Deloitte Legal líčí své zkušenosti z lockdownů během pandemie. Jak jim stávající situace pomohla v (sebe)rozvoji? 

24. 3. 2021