Deloitte živě 

HDP ve 4. čtvrtletí 2020: Druhá vlna bez větších škod

Z dílčích statistik z průmyslu bylo již dříve zřejmé, že druhou vlnu pandemie zvládá ekonomika podstatně lépe než vlnu první. Přesto jsou výsledky za 4. čtvrtletí překvapivě dobré. Zatímco ve 2. čtvrtletí ovlivněném první vlnou se HDP mezičtvrtletně propadl o 8,5 procenta, v posledních třech měsících loňského roku naopak dokázala ekonomika růst o 0,3 procenta. Za celý loňský rok by měl podle prvního předběžného odhadu činit pokles HDP 5,6 procenta.

Závěr loňského roku přinesl především sílící poptávku v zahraničí, z čehož těžil český průmysl a vývoz. Naopak zavřené obchody a restaurace se podepsaly na domácí poptávce, jejíž propad se stále prohlubuje. Nejistota ovlivňuje negativně také investiční aktivitu firem. Částečnou kompenzací jsou zvýšené vládní výdaje.

Letošní rok je ve znamení naděje. Počet použitelných vakcín proti koronaviru se zvyšuje a s tím i šance, že se snad již v druhé polovině letošního roku začne vracet život české ekonomiky do normálních kolejí, pokud efektivně zvládneme proces vakcinace. V první polovině roku počítáme spíše s nevýrazným výkonem ekonomiky, ve druhé polovině pak s akcelerací k rychlejšímu tempu růstu. Za celý rok odhad ukazuje na růst o 2,5 až 3,0 procenta.

HDP Komentáře Davida Marka

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right