Daně 

Inflaci v únoru došel dech, zrychlovat bude pravděpodobně až v druhé polovině roku

V únoru spotřebitelské ceny stagnovaly, meziroční inflace klesla o 0,4 procentního bodu na 1,8 procenta a opět se dostala pod inflační cíl centrální banky. Nízká inflace nejspíše přetrvá také v dalších měsících.

Jediným výraznějším inflačním prvkem byly v únoru rostoucí ceny rekreace. Není divu, uprostřed zimní turistické sezóny bývají skipasy a ceny ubytování na horách nejdražší. Za zmínku snad ještě stojí růst cen automobilů, který dokazuje dobrou kondici české ekonomiky, když i zboží s tak vysokou citlivostí na ekonomickou situaci zdražuje.

Opačným způsobem na inflaci působil pokles cen potravin, zejména mléka, mléčných výrobků, vajec, zeleniny či vepřového masa. Obvyklé výprodeje snížily ceny oblečení a obuvi.

Zatímco mzdy rychle rostou, ceny v obchodech se zvyšují o poznání pomalejším tempem. Jak je to možné? Mezi mzdovou a cenovou inflací obvykle bývá jisté zpoždění, jehož délka závisí na prostoru, který výrobcům a obchodníkům dává velikost jejich marží. Navíc na spotřebitelské ceny má podstatný vliv vývoj kurzu koruny. Posílení kurzu vedlo k výraznému snížení dovozních cen, což se projevuje i ve vývoji indexu spotřebitelských cen. Proto zůstává inflace při zemi.

V dalších měsících zůstane inflace na nízkých hodnotách, ke zrychlení by mohlo dojít až v druhé polovině roku.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny Mzdová inflace Cenová inflace Obchod Ceny Mzdy
Daně  Deloitte živě 

Dluhová mapa Evropy: Hrozí další krize? Jsou v nebezpečí i české firmy?

Kdy nás čeká další dluhová krize? To je otázka, kterou si pokládá asi každý finanční ředitel. Zpozornět by však měla celá společnost, protože už dnes začíná být situace na některých místech alarmující – například v Rumunsku se může poměr zadlužení domácností a disponibilního důchodu do deseti let vyšplhat až na závratných 249 %! Jak ze srovnání vychází Česká republika? Zanalyzovali jsme dluhová rizika pro vlády, firmy i domácnosti ve 27 evropských zemích. Projděte si naši Analýzu dluhové udržitelnosti. 

9. 7. 2019
Daně 

Krátce z mezinárodního zdanění – červen

Rakousko zvažuje zavedení daně z digitálních služeb k 1. lednu 2020. Podle SDEU nejsou národní soudy oprávněny určovat, zda jsou určité požadavky režimu státní podpory slučitelné se základními svobodami. Ze seznamu nespolupracujících jurisdikcí byly vymazány Aruba, Barbados a Bermudy. Německé finanční soudy nižší instance zavádějí nový výklad „treaty shopping“ pravidel (účelová volba jurisdikce, dle existence výhodné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění). Nizozemský odvolací soud rozhodl, že není důvod provádět úpravy u hybridních úvěrů pro účely převodních cen. Polsko zavedlo pravidla pro definici skutečného vlastníka. 

20. 6. 2019