ČNB: Finální tečka za jestřábí politikou
Poslední jednání bankovní rady ČNB před výraznou personální obměnou přineslo podle očekávání další razantní zvýšení úrokových sazeb. Základní repo sazba ČNB byla zvýšena o 125 bazických bodů na 7,0 procent.
Jak se dělá zelené firma? Tak, že se ve svých kancelářích chováte ekologicky a okolnímu prostředí dáváte něco zpět. V Deloitte ekologické požadavky zohledňujeme už několik let – třídění odpadu, recyklovaný papír, nová budova, jasná věc. Zkraje roku jsme se rozhodli, že veškeré „zelené“ aktivity shromáždíme pod jednu hlavičku – pod iniciativu Deloitte Green.
„Deloitte je sice byznysově orientovaná firma, ale lidé v ní zároveň potřebují cítit i to, že dělají něco dobrého pro společnost a že jí něco vracejí,“ říká Lucia Rončáková, jedna ze zakladatelek iniciativy Deloitte Green, která vznikla pod záštitou oddělení Risk Advisory v čele s partnerem Nikem Černomorským.
Jedním z dalších impulsů ke vzniku Deloitte Green byl i vzrůstající zájem o ekologii u mladých lidí. „Na pohovorech či na studentských veletrzích jsme si začali všímat, že se nás mladí lidé neptají už tak často na výši platu a na bonusy, ale zajímá je, co Deloitte dělá pro životní prostředí,“ vysvětluje Lucia a dodává: „Dostáváme otázky, jestli firma podporuje dojíždění do práce na kole, jestli naše budova a technika splňuje různé eko standardy nebo jestli jsou zaměstnanci vzděláváni k udržitelnosti.“ Ekologicky smýšlející firma, která na výše zmíněné dotazy může odpovědět „ano“, tak mimo jiné získává i plusové body v konkurenčním boji o mladé talenty. A to se v dnešní době nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců počítá.
Důležitým krokem pro další úspěšné fungování Deloitte Green pak bylo vytvoření pracovní skupiny, v níž mají své zástupce všechna oddělení. Ti řeší veškeré dobrovolné ekologické aktivity zaměstnanců, plánují akce a zajišťují, aby se všechny důležité informace dostaly ke všem lidem z jejich týmů.
5 vychytávek naší nové budovy, která šetří životní prostředí
Nejvýraznějším ekologickým počinem posledních let je nové sídlo, budova Churchill I na pražských Vinohradech, do níž jsme se přestěhovali v únoru 2019. Jakými eko vychytávkami se může pochlubit?
- rekuperací energií
- splachováním toalet a zavlažováním zeleně kolem budovy dešťovou vodou, zachycovanou v retenčních nádržích
- sníženým průtokem vody z kohoutků (díky tomu se spotřebuje méně vody)
- kolárnou dvakrát tak větší než v předchozí budově
- certifikací LEED Gold
Aktivit, které Deloitte Green zorganizoval nebo které teprve realizovat bude, je velké množství: promítání dokumentárních filmů s ekologickou tematikou, zajištění zálohovaných kelímků na nápoje na každoročním setkání současných a bývalých zaměstnanců nebo do budoucna plánované vyhlášení soutěže pro zaměstnance v počtu ušlých kroků. Nápadů máme spoustu.
Uklízeli jsme Rohanské nábřeží. Už dvakrát
Sbírání odpadků a úklid vybraných venkovních prostor je dobrý způsob, jak přispět ke zlepšení životního prostředí a současně si užít i netradiční teambuilding. Deloitte Green tak svou činnost odstartoval právě úklidem pražského Rohanského nábřeží, kam jsme to měli blízko v době, kdy jsme ještě sídlili v Karlíně.
Sázeli jsme bylinky
Na terase naší nové budovy jsme sázeli nejrůznější bylinky a v srpnu sklidili dva plné koše bylin. Ty se nasuší a následně se z nich vyrobí malé balíčky s čaji či bylinkovou solí, které se budou rozdávat jako malá pozornost našim klientům.
Kompostujeme
Kromě bylinek jsme na terasu umístili i vermikompostér, který ke kompostování využívá žížaly. V létě jsme ale žížaly kvůli velkému horku přemístili do Montessori školky, kde kompostér slouží k výuce. Děti žížaly pozorují a zároveň se dozvědí praktické informace o možnostech zpracovávání bioodpadu – šetrně k přírodě, pochopitelně.
Obnovili jsme část sadu Třešňovka
Jeden listopadový den jsme se sešli s kolegy z různých oddělení a pod vedením odborníků v sadě Třešňovka vysázeli 20 ovocných stromů. Nová výsadba podpoří estetický dojem a přispěje k biodiverzitě a udržitelnosti okolí.
Plánů máme spoustu, usínat na vavřínech rozhodně nebudeme. V listopadu se chystáme na pražský vrch Třešňovka, kde ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy proběhne sázení třešní. Do dalších aktivit plánujeme zapojit i naše sousedy z VŠE. „Je to příležitost pro obě strany, aby se poznaly v neformálním prostředí. Studenti se navíc nebudou v uvolněné atmosféře ostýchat zeptat se na informace, které je o práci v Deloitte zajímají, což se občas na studentských veletrzích pracovních příležitostí nebo na pohovorech stává,“ připomíná Lucia Rončáková možnost, jak spojit dvě užitečné věci do jedné.
Pro studenty plánujeme i ekologický hackathon, kde budou řešit téma udržitelnosti. Ve stanoveném čase budou muset s podporou svého kouče z Deloitte vymyslet zajímavé ekologické řešení zadaného problému. A to je to, co se dnes počítá!
Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.