Deloitte živě  Technologie 

makeITtoday: Technologie nejsou hračka, učíme děti, aby je samy tvořily

Technologie jsou součástí každodenního života, děti nevyjímaje, žijeme v technologické době a pokrok bude stále rychlejší. To jsou fakta, a co teď s tím? Začít s těmi nejmenšími. „Pro děti je totiž důležitá hravost a učení tvořením, což jsou jedny z nejdůležitějších hodnot při realizaci našich programovacích kurzů pro děti od 8 let,“ říká Klára Štouračová, spoluzakladatelka firmy makeITtoday, kde učí zkušení lektoři z praxe děti programovat a zároveň rozvíjejí jejich soft skills. Firma se letos přihlásila do soutěže Deloitte Technology Fast 50 do kategorie Social Impact Award. Cena je určena pro firmy, které mají produkt či službu s pozitivním dopadem na společnost.

Na výsledky letošního ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 si ještě počkáme, vyhlásíme je ve čtvrtek 11. října 2018. Představit si ale jednoho z účastníků můžeme už teď. Jak se dělá IT pro děti v makeITtoday?

Každý kurz v makeITtoday má jasně dané technologické dovednosti, děti se hravou formou seznámí se základními programátorskými koncepty, jako jsou algoritmy, cykly, podmínky. „Na konci jednoho z nich například umí používat všechny příkazy ve Scratchi v malých úlohách, dokáží vytvořit animovaný příběh nebo jednoduchou hru,“ vysvětluje Klára Štouračová, spoluzakladatelka makeITtoday.

CHCEME VYBUDOVAT PRVNÍ TECH HUB PRO DĚTI

„Máme za sebou první úspěšný rok fungování a vidíme, že čím dál tím více rodičů si začíná uvědomovat důležitost nadčasových dovedností, tedy digitálních dovedností a tzv. soft skills, které v našich kurzech rozvíjíme. Na kurzech po dětech chceme, aby se nebály přicházet s vlastními postupy, dělat chyby a nacházet kreativní řešení. To jsou totiž prvky, které budou v příštích letech dominovat,“ připomíná Klára Štouračová.

Co je vaším cílem? Děti a studenty nejen připravit na budoucnost a vybavit je potřebnými dovednostmi, ale také vybudovat první tech hub a platformu, tedy kreativní místo, kde se budou moci scházet, kde budou mít k dispozici nejnovějších technologie a mentory. Pro tento cíl aktuálně hledáme strategického partnera.

Jak na tom vůbec děti u nás jsou, pokud jde o využívání technologií ve školách? České školství bohužel nereaguje dostatečně rychle na turbulentní změny, které díky technologiím mění všechny obory, a tím pádem i nároky na dovednosti, které by děti a studenti měli získat. Dnes nevíme, jaká povolání a obory budou existovat za pár let, proto už teď potřebují získávat schopnosti, díky kterým se dokáží úspěšně navigovat v neustále se měnícím prostředí. Jedině tak budou schopni sami budoucnost utvářet.

Proč se děti potřebují věnovat programování? Rozvíjí tak informatické myšlení, logické myšlení a učí děti, jak jiným způsobem přistupovat k řešení problémů. To jsou velmi cenné dovednosti a v dnešní době nezbytnosti, proto se tolik mluví o nové formě gramotnosti. Pochopitelně ne všichni, kteří se učí programovat, se jednou programátory stanou. Ale dovednost využijí všichni.

Letos jste se do soutěže Technology Fast 50 přihlásili poprvé, co vás k tomu vedlo? Díky účasti v soutěži můžeme získat nové cenné kontakty, hlavně ale doufáme, že se o tématu vzdělávání děti pro budoucnost bude více mluvit. Ve společnosti stále panuje spoustu mýtů a my děláme všechno pro to, aby současné děti a studenti byli jednou konkurenceschopné v globálním měřítku a Česko tak i díky nim patřilo k inovativním zemím.

Umístila se firma makeITtoday v soutěži Deloitte Technology Fast 50? Sledujte na blogu články pod tagem Fast 50 2018 a zjistěte postupně vše o letošním ročníku soutěže a jejích účastnících. Připomeňte si aktivity našeho Deloitte KidsXO klubu, kde děti seznamuje s moderními technologiemi a připravujeme je na budoucnost.

Deloitte KidsXO klub Deloitte Technology Fast 50 Deloitte TeenXO klub Fast 50 2018 Fast 50 speciál Social Impact Award
Deloitte živě  Technologie 

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, lidi kolem sebe bych zaměstnal o dost dříve, říká Josef Prusa

Když si Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, loni přebíral cenu za třetí příčku v soutěži Deloitte Technology Fast 50, neskrýval zklamání. Firma rostla raketovým tempem, ale přesto tempo růstu ve výši 6900 procent stačilo "jen" na bronz. Už tenkrát měl ale jasno: do roka a do dne porazí vítěze z roku 2017, vyhledávače letenek Kiwi.com! Výsledek? Po 12 měsících více než zdvojnásobený růst a první místo mezi padesátkou nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. 

12. 10. 2018
Deloitte živě  Technologie 

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research roste nejrychleji ve střední Evropě, vyhrál soutěž Deloitte Technology Fast 50

Nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě je už druhým rokem z Česka, na prvním místě se v žebříčku Fast 50 pro rok 2018 umístil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Loňský vítěz Kiwi.com obsadil druhou příčku. Česká republika si připsala další skvělá umístění, v první desítce jsou ještě Pilulka a nováček soutěže - Proficio Marketing. Prodejce online módy ZOOT obhájil loňské prvenství v kategorii Velká pětka, nejlepší česká firma mezi Vycházejícími hvězdami je výrobce 3D pera 3Dsimo (třetí místo), na desátém místě je online supermarket Rohlík.cz. Přečtěte si, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. 

11. 10. 2018
Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun. 

10. 10. 2018