Technologie  Deloitte živě 

makeITtoday: Technologie nejsou hračka, učíme děti, aby je samy tvořily

Technologie jsou součástí každodenního života, děti nevyjímaje, žijeme v technologické době a pokrok bude stále rychlejší. To jsou fakta, a co teď s tím? Začít s těmi nejmenšími. „Pro děti je totiž důležitá hravost a učení tvořením, což jsou jedny z nejdůležitějších hodnot při realizaci našich programovacích kurzů pro děti od 8 let,“ říká Klára Štouračová, spoluzakladatelka firmy makeITtoday, kde učí zkušení lektoři z praxe děti programovat a zároveň rozvíjejí jejich soft skills. Firma se letos přihlásila do soutěže Deloitte Technology Fast 50 do kategorie Social Impact Award. Cena je určena pro firmy, které mají produkt či službu s pozitivním dopadem na společnost.

Každý kurz v makeITtoday má jasně dané technologické dovednosti, děti se hravou formou seznámí se základními programátorskými koncepty, jako jsou algoritmy, cykly, podmínky. „Na konci jednoho z nich například umí používat všechny příkazy ve Scratchi v malých úlohách, dokáží vytvořit animovaný příběh nebo jednoduchou hru,“ vysvětluje Klára Štouračová, spoluzakladatelka makeITtoday.

CHCEME VYBUDOVAT PRVNÍ TECH HUB PRO DĚTI

„Máme za sebou první úspěšný rok fungování a vidíme, že čím dál tím více rodičů si začíná uvědomovat důležitost nadčasových dovedností, tedy digitálních dovedností a tzv. soft skills, které v našich kurzech rozvíjíme. Na kurzech po dětech chceme, aby se nebály přicházet s vlastními postupy, dělat chyby a nacházet kreativní řešení. To jsou totiž prvky, které budou v příštích letech dominovat,“ připomíná Klára Štouračová.

Co je vaším cílem? Děti a studenty nejen připravit na budoucnost a vybavit je potřebnými dovednostmi, ale také vybudovat první tech hub a platformu, tedy kreativní místo, kde se budou moci scházet, kde budou mít k dispozici nejnovějších technologie a mentory. Pro tento cíl aktuálně hledáme strategického partnera.

Jak na tom vůbec děti u nás jsou, pokud jde o využívání technologií ve školách? České školství bohužel nereaguje dostatečně rychle na turbulentní změny, které díky technologiím mění všechny obory, a tím pádem i nároky na dovednosti, které by děti a studenti měli získat. Dnes nevíme, jaká povolání a obory budou existovat za pár let, proto už teď potřebují získávat schopnosti, díky kterým se dokáží úspěšně navigovat v neustále se měnícím prostředí. Jedině tak budou schopni sami budoucnost utvářet.

Proč se děti potřebují věnovat programování? Rozvíjí tak informatické myšlení, logické myšlení a učí děti, jak jiným způsobem přistupovat k řešení problémů. To jsou velmi cenné dovednosti a v dnešní době nezbytnosti, proto se tolik mluví o nové formě gramotnosti. Pochopitelně ne všichni, kteří se učí programovat, se jednou programátory stanou. Ale dovednost využijí všichni.

Letos jste se do soutěže Technology Fast 50 přihlásili poprvé, co vás k tomu vedlo? Díky účasti v soutěži můžeme získat nové cenné kontakty, hlavně ale doufáme, že se o tématu vzdělávání děti pro budoucnost bude více mluvit. Ve společnosti stále panuje spoustu mýtů a my děláme všechno pro to, aby současné děti a studenti byli jednou konkurenceschopné v globálním měřítku a Česko tak i díky nim patřilo k inovativním zemím.

Jak dopadla soutěž Deloitte Technology Fast 50? Sledujte na blogu články pod tagem Fast 50 2018, podívejte se, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. Připomeňte si aktivity našeho Deloitte KidsXO klubu, kde děti seznamuje s moderními technologiemi a připravujeme je na budoucnost.

Fast 50 2018 Deloitte KidsXO klub Deloitte Technology Fast 50 Deloitte TeenXO klub Fast 50 speciál Social Impact Award
Deloitte živě 

SFTR – poslední krok k transparentnosti transakcí s cennými papíry (nový reporting nad rámec MIFID II, MIFIR a EMIR)

V reakci na finanční krizi v roce 2008 věnovali (nejen) evropští regulátoři mnoho úsilí na snížení systemického rizika a posílení finanční stability. Za svůj hlavní cíl si vytyčili vnést více světla do oblasti stínového bankovnictví a zvýšit transparentnost fungování finančních trhů jako takových i vůči klientům. 

17. 4. 2019
Deloitte živě 

Měření skutečného dopadu podnikání

Je všeobecně známo, že úspěch společnosti nelze měřit jen podle zisku a výnosů. Každý podnik zanechává důležitou stopu v ekonomice, společnosti a prostředí, kde rozvíjí své iniciativy. Dle studie mezi manažery projektů společenské odpovědnosti z roku 2015 požaduje většina finančních ředitelů zveřejňování nefinančních výsledků a věnují se pozorněji skutečnému dopadu každého podnikatelského provozu. Uvědomují si totiž, jakou odpovědnost vůči společnosti jejich firma má. Průzkumy mezi mileniály naznačují, že podle většiny mladých lidí je právě teď ideální doba k tomu, aby se podnikatelé ukázali jako tvůrci změn k lepšímu. 

16. 4. 2019
Deloitte živě 

Startupy jsou jako ti největší super hrdinové. Ještě lepší než Tony Stark a Hulk dohromady, zaznělo na SWCS

Startup World Cup & Summit (SWCS) navštívilo ve středu 10. dubna v pražském Kongresovém centru přes 1100 účastníků. Ti si kromě regionálního a evropského finále vyslechli celou řadu světových CEO, byznysmenů, zakladatelů startupů nebo investorů. Největší ohlas mezi účastníky SWCS měli šéf aplikace Strava James Quarles a generální ředitel české antivirové společnosti Avast Vincent Steckler. Quarles i Steckler plnému sálu prezentovali nejenom své úspěchy, ale i nezdary. Protože je v pořádku dělat chyby, a když je neděláte, nesnažíte se dost. 

15. 4. 2019