Deloitte živě 

Maloobchod v březnu: Propad poptávky při pandemii

Jedna z prvních indicií dopadu koronaviru na českou ekonomiku. Maloobchodní tržby v březnu meziročně klesly 8,9 procenta, po očištění o kalendářní vlivy dokonce o 9,3 procenta. Duben bude patrně ještě horší.

Podle očekávání rostly tržby prodejen potravin a lékáren. V prvním případě se obrat zvýšil o 4,9 procenta, v druhém o 9,1 procenta. Zbytek maloobchodu postihlo nucené uzavření v rámci obrany před šířením koronaviru. Nejvýrazněji to zasáhlo prodej oblečení a obuvi (-64,9 procenta) a prodej sportovního a turistického vybavení (-47,1 procenta). Zatímco „kamenné“ obchody zůstaly zavřené, prodeji přes internet se dařilo, zde se tržby meziročně zvýšily o 20,8 procenta.

Vzhledem k tomu, že velká část maloobchodu zůstala uzavřena po celý duben, budou nejspíše dubnové výsledky ještě horší než data za březen. V dalších měsících poptávku ovlivní negativní ekonomické dopady aktuální pandemie, zejména zvýšení nezaměstnanosti a menší ochota utrácet. Odhadovat výsledky za celý letošní rok je stále příliš nejisté vzhledem k vývoji situace. Jasněji bude, až dostaneme první statistiky vývoje po uvolnění restriktivních opatření.

Maloobchod
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020