Deloitte živě 

Maloobchod v dubnu: Nákupní horečka nepolevuje, nejrychleji rostl obrat u oblečení a obuvi

Hlad domácností nepolevuje. Jejich útraty v obchodech rostou již pátým rokem. V dubnu se tržby v maloobchodním prodeji meziročně zvýšily o 5,6 procenta, resp. o 5,0 procent po kalendářním očištění. Důvody rostoucí poptávky jsou zřejmé: nezaměstnanost stále klesá, růst mezd zrychluje, inflace zůstává nízká. Zároveň zrychluje také tempo růstu spotřebitelských úvěrů. V dubnu dosáhlo 9,2 procenta, což je nejvíce za posledních 7 let.

A za co se utrácí? Nejrychleji rostl obrat v prodejnách s oblečením a obuví (19,9 procenta), prodejnách s vybavením pro sport a rekreaci a prodejnách s vybavením pro domácnost. Obrazně řečeno: od H&M přes Decathlon do IKEA.

Klesl jen prodej potravin (-3,6 procenta). Není to tím, že by Češi drželi dietu, ale načasováním Velikonoc. Loni i letos připadly Velikonoce na duben, v letošním roce ovšem na začátek měsíce a nákupy potravin a nápojů na Velikonoce proběhly ještě na konci března.

V nejbližších měsících by měl maloobchod pokračovat v poměrně rychlém tempu růstu. Nahrávají tomu všechny klíčové faktory. Za celý rok počítáme se zvýšením maloobchodních tržeb o 5-6 procent.

maloobchodní tržby Komentáře maloobchodní sektor Komentáře Davida Marka maloobchod
Technologie  Deloitte živě 

Internet věcí: energetické úspory, příklady z praxe. A stále častěji realita všedního dne

Internet věcí představuje užitečný nástroj, jak velmi efektivně a pohodlně kontrolovat a řídit spotřebu energie a ušetřit tak peníze a zároveň chránit životní prostředí. Přístroje, které spolu umí prostřednictvím internetu „komunikovat“ a přenášet data a které je současně možné vzdáleně ovládat a kontrolovat, se budou prosazovat stále častěji a ve větší míře. Že jste se s tím v praxi doposud nesetkali? Pojďte si přečíst o firmách, kde už je internet věcí téměř realitou všedního dne. 

18. 1. 2019
Deloitte živě 

Rok 2019 v Česku: Navzdory dalšímu utlumování ekonomického růstu stále nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy

V roce 2019 nás čeká mírné zpomalení hospodářského růstu, a platí to jak pro českou, tak pro globální ekonomiku. Není ale nutné panikařit, podle Davida Marka, hlavního ekonoma Deloitte, jde o běžný jev, k němuž musí v každém hospodářském cyklu dříve nebo později dojít. Co tedy rok 2019 přinese ve vybraných sledovaných ekonomických aspektech? 

16. 1. 2019