Deloitte živě 

Maloobchod v dubnu: Nákupní horečka nepolevuje, nejrychleji rostl obrat u oblečení a obuvi

Hlad domácností nepolevuje. Jejich útraty v obchodech rostou již pátým rokem. V dubnu se tržby v maloobchodním prodeji meziročně zvýšily o 5,6 procenta, resp. o 5,0 procent po kalendářním očištění. Důvody rostoucí poptávky jsou zřejmé: nezaměstnanost stále klesá, růst mezd zrychluje, inflace zůstává nízká. Zároveň zrychluje také tempo růstu spotřebitelských úvěrů. V dubnu dosáhlo 9,2 procenta, což je nejvíce za posledních 7 let.

A za co se utrácí? Nejrychleji rostl obrat v prodejnách s oblečením a obuví (19,9 procenta), prodejnách s vybavením pro sport a rekreaci a prodejnách s vybavením pro domácnost. Obrazně řečeno: od H&M přes Decathlon do IKEA.

Klesl jen prodej potravin (-3,6 procenta). Není to tím, že by Češi drželi dietu, ale načasováním Velikonoc. Loni i letos připadly Velikonoce na duben, v letošním roce ovšem na začátek měsíce a nákupy potravin a nápojů na Velikonoce proběhly ještě na konci března.

V nejbližších měsících by měl maloobchod pokračovat v poměrně rychlém tempu růstu. Nahrávají tomu všechny klíčové faktory. Za celý rok počítáme se zvýšením maloobchodních tržeb o 5-6 procent.

Komentáře Komentáře Davida Marka maloobchod maloobchodní sektor maloobchodní tržby
Deloitte živě 

Nechci být designer, chci být umělec, a mám poslední šanci, abych to změnil, říká Vladimír Mokrý

366 písmen, protože šlo o přestupný rok, 340 hodin práce, nespočet zážitků a osobních prožitků z cest i každodenního bytí, které se odrážejí v jednotlivých znacích, jež tvoří citát spisovatele Milana Kundery. Takové je dílo „366 letter“ designera a umělce Vladimíra Mokrého, který v roce 2016 každý den nakreslil jedno písmeno a každý den ho zveřejňoval na sociální síti Instagram. Nesnesitelná lehkost bytí? Přeneseně ano, vydržet roční závazek a dotáhnout projekt do konce nebylo úplně jednoduché. Jak vznikala sonda do 366 dnů jednoho člověka? Přečtěte si příběh o obrazu, který teď můžete vidět na recepci Deloitte v Praze. 

20. 8. 2018