Deloitte živě 

Maloobchod v dubnu: Nákupní horečka nepolevuje, nejrychleji rostl obrat u oblečení a obuvi

Hlad domácností nepolevuje. Jejich útraty v obchodech rostou již pátým rokem. V dubnu se tržby v maloobchodním prodeji meziročně zvýšily o 5,6 procenta, resp. o 5,0 procent po kalendářním očištění. Důvody rostoucí poptávky jsou zřejmé: nezaměstnanost stále klesá, růst mezd zrychluje, inflace zůstává nízká. Zároveň zrychluje také tempo růstu spotřebitelských úvěrů. V dubnu dosáhlo 9,2 procenta, což je nejvíce za posledních 7 let.

A za co se utrácí? Nejrychleji rostl obrat v prodejnách s oblečením a obuví (19,9 procenta), prodejnách s vybavením pro sport a rekreaci a prodejnách s vybavením pro domácnost. Obrazně řečeno: od H&M přes Decathlon do IKEA.

Klesl jen prodej potravin (-3,6 procenta). Není to tím, že by Češi drželi dietu, ale načasováním Velikonoc. Loni i letos připadly Velikonoce na duben, v letošním roce ovšem na začátek měsíce a nákupy potravin a nápojů na Velikonoce proběhly ještě na konci března.

V nejbližších měsících by měl maloobchod pokračovat v poměrně rychlém tempu růstu. Nahrávají tomu všechny klíčové faktory. Za celý rok počítáme se zvýšením maloobchodních tržeb o 5-6 procent.

Komentáře Komentáře Davida Marka maloobchod maloobchodní sektor maloobchodní tržby
Deloitte živě 

Přeměna našeho světa: Cíle udržitelného rozvoje

Trvale udržitelný rozvoj už není jen teoretický koncept, ba naopak – stává se z něj praktický fenomén a nedílná součást naší reality. Všechny státy OSN včetně České republiky mají povinnost do roku 2030 splnit cíle udržitelného rozvoje, a přispět tak k vytváření nové, lepší reality. A to díky zajištění světového míru, předcházení klimatickým změnám, ochraně životního prostředí a zdraví a zmírňování hladu a chudoby. 

19. 6. 2018
Deloitte živě 

Evropský fotbal: Nejvýnosnější je Premier League, i nejchudší anglický klub vydělá za sezónu víc, než celá česká první liga

Startuje Mistrovství světa ve fotbale a tak vám přinášíme přehled financování evropských klubů, jejichž výnosy v sezóně 2016/2017 dosáhly 25 miliard EUR. O růst se postarala pětice největších lig: Premier League, Bundesliga, La Liga, francouzská Ligue 1 a italská Serie A. V porovnání s ČR jde o nesrovnatelné výsledky, dokonce i nejchudší klub vydělal více než celá česká liga. 

14. 6. 2018