Deloitte živě 

Maloobchod v srpnu: stagnace v nejistotě

Zatímco průmysl, stavebnictví nebo zahraniční obchod ukazují na citelný propad ekonomiky, maloobchodní tržby naznačují o něco lepší vývoj domácí poptávky. I zde si ale nejistota ohledně dalšího vývoje vybírá svou daň.

V srpnu maloobchodní tržby v meziročním srovnání stagnovaly, po očištění o kalendářní vlivy se zvýšily o 1,6 procenta. Ze struktury maloobchodních tržeb je patrné, kde se šetří a kde se naopak situace vrací k normálu.

Klesly i tržby z prodeje automobilů, útraty za dovolené a v restauracích, prodeje knih a oblečení. V případě cestovního ruchu a restaurací je také citelný výpadek zahraničních turistů. Naopak se mírně zvýšily tržby z prodeje počítačů a mobilních telefonů, výrobků pro domácnost a vybavení pro sport a rekreaci.

Zatímco nezaměstnanost stále spíš přešlapuje na místě a mzdy v průměru mírně rostou, nejistota a obavy z dalšího vývoje zanechávají v domácí poptávce viditelnou stopu. Výsledkem je výrazné zvýšení úspor domácností a stagnují maloobchodní tržby. S příchodem druhé vlny pandemie se nejspíše i tato část ekonomiky vrátí k negativním číslům.

Komentáře Davida Marka Maloobchod
Deloitte živě 

Výsledky nového průzkumu: ESG strategie jako podceňovaný nástroj zvyšování odolnosti společností

Jelikož se trhy v důsledku krize způsobené nemocí covid-19 potýkají se zvýšenou volatilitou, tlak na firmy a investory, aby své aktivity diverzifikovali a zajistili tak odolnost svých obchodních operací, bude dále zvyšovat poptávku po ESG přístupech v investování (zahrnující environmentální, sociální a správní aspekty). V našem nejnovějším vydání Průzkumu důvěry na trhu private equity ve střední Evropě jsme se zeptali investiční komunity ve sféře private equity, jak se bude situace na trzích vyvíjet a zdali je nezbytné při investování ESG faktory zohledňovat. 

2. 10. 2020
Deloitte živě 

Nejčastější fuck-upy při vývoji e-commerce řešení souvisí se špatnou prací s daty

Kdo není online, jako by nebyl, říká známé byznysové pravidlo. Virtuální prostředí se totiž stále více stává běžnou součástí našich životů, přičemž pandemie koronaviru tento trend ještě posílila. A pokud i firmy chtějí udržet krok s dobou, musí na tuto vlnu naskočit co nejdříve. Že to ale není krok jednoduchý, o tom se přesvědčila už řada podnikatelů. O své zkušenosti se zaváděním e-commerce řešení se v rámci našeho live streamu podělili zástupci významných technologických firem Liftago, ABRA Software a INVENTI. 

1. 10. 2020
Deloitte živě 

CFO Congress 2020: ekonomické dopady COVID-19, finanční řízení v době koronavirové krize a nové technologie

Jak se v České republice vyvíjela ekonomická situace v době koronavirové krize, do jaké míry se potvrdily původní odhady a jak se bude situace pravděpodobně vyvíjet do konce roku, to byla témata hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka na devátém ročníku konference CFO Congressu. Pandemie koronaviru v letošním roce ovlivnila a podle všech předpokladů i nadále ovlivňovat bude nejen fungování finančních oddělení, ale pochopitelně i chod firem jako takových. 

9. 9. 2020