Deloitte živě 

Maloobchod v srpnu: stagnace v nejistotě

Zatímco průmysl, stavebnictví nebo zahraniční obchod ukazují na citelný propad ekonomiky, maloobchodní tržby naznačují o něco lepší vývoj domácí poptávky. I zde si ale nejistota ohledně dalšího vývoje vybírá svou daň.

V srpnu maloobchodní tržby v meziročním srovnání stagnovaly, po očištění o kalendářní vlivy se zvýšily o 1,6 procenta. Ze struktury maloobchodních tržeb je patrné, kde se šetří a kde se naopak situace vrací k normálu.

Klesly i tržby z prodeje automobilů, útraty za dovolené a v restauracích, prodeje knih a oblečení. V případě cestovního ruchu a restaurací je také citelný výpadek zahraničních turistů. Naopak se mírně zvýšily tržby z prodeje počítačů a mobilních telefonů, výrobků pro domácnost a vybavení pro sport a rekreaci.

Zatímco nezaměstnanost stále spíš přešlapuje na místě a mzdy v průměru mírně rostou, nejistota a obavy z dalšího vývoje zanechávají v domácí poptávce viditelnou stopu. Výsledkem je výrazné zvýšení úspor domácností a stagnují maloobchodní tržby. S příchodem druhé vlny pandemie se nejspíše i tato část ekonomiky vrátí k negativním číslům.

Komentáře Davida Marka Maloobchod
Deloitte živě 

Deloitte Salesforce Lab: Jak se stát odborníkem na řízení vztahů se zákazníky? Klíčové jsou zkušenosti a zápal pro věc

Efektivní řízení vztahů se zákazníky je základním stavebním kamenem úspěchu každé dobré firmy. V Deloitte proto pomáháme klientům s implementací cloudových nástrojů Salesforce pěkně od A do Z. Být ale konzultantem či vývojářem nemůže být jen tak někdo. Tým Deloitte Digital Salesforce pořádá pro zájemce z řad čerstvých absolventů vysokých škol pravidelně program Salesforce Lab. Účastníci si mohou vyzkoušet práci s touto CRM platformou na vlastní kůži a získat tak kýžené zkušenosti. A na ty nejlepší čeká dokonce odměna v podobě pracovní nabídky. 

12. 1. 2022
Deloitte živě 

Digitalizace zdravotnictví: Využití dat přinese více efektivity pro pacienty, lékaře i pojišťovny

„Nedělat nic už dnes nemůžeme,“ říká Tomáš Knížek, náměstek pro informatiku ve VZP, o digitalizaci ve zdravotnictví. Resort se musí (nejen) kvůli zákonu o elektronizaci zdravotnictví připravit na zásadní změny, které by měly celý systém zkvalitnit a zefektivnit. Jak by měla digitalizace zdravotnictví probíhat? Co by měla pacientům a lékařům přinést? A jak se na ni chystá největší česká pojišťovna? Přinášíme vám rozhovor s Tomášem Knížkem, který byl hostem třetí konference CzechSetGo!, která se tentokrát zaměřila na téma eHealth. 

10. 1. 2022
Deloitte živě 

Obchodní bilance za listopad: Vyšší přebytek brzdí nárůst dovozu

Obchodní bilance dosáhla v listopadu mírného přebytku 5,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 28,4 miliard korun horší výsledek a v porovnání s předpandemickým rokem 2019 zhoršení o 6,4 miliard korun. Objem vývozu zboží dosáhl 380,4 miliard korun (meziroční růst o 8,1 procent) a objem vývozu dosáhl 374,7 miliard korun (meziroční růst o 17,1 procent). Přebytek obchodní bilance je tedy brzděn hlavně na straně dovozu zboží. 

7. 1. 2022