Deloitte živě 

Maloobchod v září: Chuť k utrácení slábne, tržby zvedá prodej počítačů a mobilů

Přestože nezaměstnanost stále klesá a mzdy rostou stále rychleji, útraty v obchodech rostou relativně pomalu. Maloobchodní tržby se v září meziročně zvýšily pouze o 1,4 procenta, po očištění o rozdíl v počtu pracovních dní rostly o 2,5 procenta. Únava z utrácení se ovšem netýkala obchodů s počítačovým vybavením a mobilními telefony, kde tržby reálně stouply o 14,5 procenta.

Utrácelo se také za vybavení pro sport, turistiku a rekreace, zde se tržby zvýšily o 6,6 procenta. Naopak klesly tržby z prodeje potravin, oblečení a obuvi.

Zavedení nové metodiky měření emisních limitů (WLTP) se výrazně promítlo do prodeje automobilů. Tržby z prodeje a oprav motorových vozidel kvůli tomu v září meziročně klesly o 9,7 procenta.

Není-li září výjimkou a maloobchodní tržby porostou pomalu i v dalších měsících, potom by to znamenalo zpomalení klíčového motoru současného růstu ekonomiky – spotřeby domácností. Při pozvolna slábnoucím růstu globální ekonomiky, což ovlivní vývoj českého vývozu, by to znamenalo citelné zpomalení růstu české ekonomiky. Těžiště rizik stávajících prognóz růstu HDP pro příští rok se přesunulo směrem k nižším hodnotám

Komentáře Davida Marka Maloobchod

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right