Deloitte živě 

Mzdy ve 4. čtvrtletí 2021: Nepříjemný vliv sílící inflace

Na trhu práce sice převyšuje poptávka nabídku, přesto začaly mzdy reálně klesat. Důvodem je výrazné zrychlení inflace. Ve 4. čtvrtletí se průměrná hrubá mzda meziročně zvýšila o 4,0 procenta na 40 135 Kč. Při zrychlení inflace na 6,1 procenta to ovšem znamená reálný pokles průměrné mzdy o 2,0 procenta.

Nejrychleji rostly příjmy realitních makléřů. Průměrná mzda u činností v oblasti nemovitostí se meziročně zvýšila o 14,2 procenta. Nárůst platů v pohostinství a ubytování o 9,7 procenta kompenzoval pokles v předchozím roce. Ve zdravotnictví se tentokrát nepřidělovaly mimořádné odměny jako v závěru roku 2020 a průměrný plat zde proto klesl o 8,1 procenta.

Za celý loňský rok průměrná hrubá mzda dosáhla 37 839 Kč a ve srovnání s předchozím rokem se zvýšila o 6,1 procenta, resp. reálně o 2,2 procenta. Z celoročního pohledu si nejvíce přilepšili zaměstnanci u činnosti v oblasti nemovitostí a zdravotníci, nejméně naopak zaměstnanci veřejné správy. Nejvyšší průměrný plat brali lidé pracující v ICT (64 916 Kč) a ve financích (61 159 Kč), nejnižší průměrná mzda se vyplácela v ubytování a stravování (21 429 Kč). Z regionálního pohledu se i nadále nejvyšší platy vyplácí v Praze (46 152 Kč), nejnižší potom v Karlovarském kraji (33 165 Kč).

Po stagnaci reálných mezd v roce 2020 nepřinesl ani rok 2021 výraznější zlepšení. Zatímco v roce 2020 byla příčinou pandemie a opatrnost firem, v loňském roce se na nízkém růstu reálných mezd podepsala zrychlující se inflace. A ta bude dominantním faktorem i v letošním roce. Při průměrné inflaci přesahující 8 procent bude ve většině odvětví obtížné dosáhnout reálného zvýšení mezd. Spotřebu domácností bude i nadále podporovat velký objem úspor vytvořený během pandemie, brzdit ji však může vývoj reálných mezd.

Makroekonomické novinky Komentáře Davida Marka

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right