Nemovitosti 

Na koupi bytu o rozloze 66 m2 bylo v Praze na podzim potřeba bezmála 7 milionů korun

Období podzimních měsíců září a října letošního roku přineslo na pražský rezidenční trh novinku v podobě počátku platnosti nového doporučení České národní banky pro poskytování hypotečních úvěrů. Na hodnocení jeho projevů a skutečného vlivu na trh je ještě příliš brzy, ale některé odlišnosti oproti předešlým obdobím je možné sledovat již nyní. Jaké? Podívejte se na náš aktuální Deloitte Develop Index.

Trendy na pražském trhu s nemovitostmi pohledem Deloitte Develop Indexu

  • Od července 2018 je znatelný propad prodejů. Počátek druhého pololetí tohoto roku je nejhorší za posledních pět let.
  • Za posledních cca 6 měsíců je podíl bytů vrácených do prodeje nadprůměrný a od července 2018 dokonce neklesl pod 15 %. Průměr roku 2017 byl 10%
  • Celková nabídka nových volných bytů a jejich cenová hladina v Praze vrůstá.
  • Ceny nových bytů přicházejících na trh snižování cen nevykazují, a to zejména kvůli zvyšujícím se stavebním nákladům na realizaci projektů.

Měsíce září a říjen byly z hlediska nové nabídky chudší než v předešlých letech. Na trh bylo do přímého prodeje umístěno 965 nových bytů s průměrnou nabídkovou cenou 102 200 Kč/m2. Celkem byly v podzimních měsících uvedeny na trh jednotky ve 24 projektech za více než 5,8 mld. Kč. Sledované období bylo z hlediska nabídky charakteristické také doplněním většího množství bytů v projektech uvedených na trh v předešlých měsících tohoto roku. Developerské společnosti navýšily tuto nabídku o 230 bytů.

Celkový počet volných bytů na pražském trhu se ve sledovaném období zvýšil téměř o 6 % a na počátku listopadu 2018 dosahoval 5 587. V meziročním porovnání narostla celková nabídka volných nových bytů v Praze o více než 18 %.

Z hlediska průměrné nabídkové ceny se trh již od května letošního roku drží nad stotisícovou hranicí. Průměrná nabídková cena volných pražských bytů v developerských projektech na podzim dosáhla ke 104 100 Kč/m2. Meziročně se jedná o téměř 12% nárůst a oproti roku 2014 se cenová hladina pražské nabídky zvýšila již o více než 59 %.

Pražský trh v číslech…

Prodej bytů oproti předešlým dvěma měsícům vzrostl o 184. V září a říjnu roku 2018 se na pražském developerském trhu prodalo celkem 766 bytů. Průměrný prodaný byt stál 6 169 000 Kč, jeho jednotková cena byla 95 900 Kč/m2 a jeho velikost činila 66,3 m2. Nejvíce bytů v září a říjnu prodal Central Group (135) následovaný Finepem (51) a YIT (38).

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1, kde průměrná nabídková cena činila 196 500 Kč/m2, naopak nejlevnější byty byly na konci října ke koupi v rámci Prahy 4, kde bylo možné pořídit byt v průměru za 89 100 Kč/m2. Praha 4 zároveň zaznamenala nejvyšší cenový růst v metropoli (+3,3 %). Naopak největší pokles nabídkových cen byl zaznamenán v Praze 3 (-11,6 %).

Další informace najdete na stránkách Deloitte Develop Indexu.

Deloitte Develop Index Ceny nemovitostí Byty
Nemovitosti 

Ikona stavebnictví – Kotva

Plocha náměstí Republiky v Praze začala vznikat přibližně v 60. letech 19. století, kdy byly odstraněny části středověkých hradeb. V tomto období se zároveň objevují první návrhy nové zástavby, z nichž nejvýznamnější realizovanou budovou je zřejmě Obecní dům z roku 1912. Postupným rozvojem ve 20. století se z náměstí stal významný veřejný prostor. Za socialismu se pak objevila do té doby v centru města nepoužitá, zvláštní forma architektury – hexagonální obchodní dům pojmenovaný po budově v těsné blízkosti Kotva. 

12. 3. 2019
Nemovitosti  Právo 

Rekodifikace stavebních předpisů získává první konkrétní obrysy

V posledních měsících se v českém mediálním prostoru ve všech pádech skloňuje potřeba zrychlit povolování nových staveb. Tohoto cíle však zřejmě nelze dosáhnout bez zásadních koncepčních změn v současných stavebních předpisech. Iniciativy těchto změn ale nepřicházejí jen ze strany Ministerstva pro místní rozvoj, ale také (a zejména) z řad odborné veřejnosti a poslanců. 

8. 3. 2019
Nemovitosti 

Developerské projekty v horských střediscích – nový boom na rezidenčním trhu

Nejenom v Praze začínají v poslední době vznikat nové bytové projekty v luxusnějším standardu. Stovky nových apartmánů, které se prodávají jako klasické bytové jednotky se vším příslušenstvím, se začínají stavět v podstatě ve všech horských střediscích v rámci celé České republiky. Tento nový trend je důsledkem zejména zvýšeného zájmu o tuzemský cestovní ruch, zkvalitnění služeb v místních lyžařských letoviscích a obecného bohatnutí obyvatelstva. 

5. 3. 2019