Deloitte živě 

Nejlépe se žije v Říčanech, druhá je Praha. Jak jsou na tom ostatní obce?

Říčany, Praha, Hustopeče, to jsou města, která podle výsledků Indexu kvality života obsadila pomyslné stupně vítězů. Nejhůře se naopak žije v moravskoslezské Orlové. Jak si vedou jednotlivé kraje? Které město si od loňska polepšilo nejvíce? A které naopak zaznamenalo největší propad? To vše se dozvíte z výsledků letošního Indexu kvality života, který zpracovává společnost Obce v datech ve spolupráci s Deloitte.

Druhý ročník Indexu kvality života opět vyhodnotil veřejně dostupná data všech 206 obcí s rozšířenou působností a na základě porovnání 29 ukazatelů sestavil žebříček odrážející kvalitu života v jednotlivých městech.

Kde se dobře daří…

  • Také letos se nejlepším místem pro život staly středočeské Říčany, které si připsaly vysoké hodnocení například v indexu dětských lékařů, počtu lékáren, nezaměstnanosti či v oblasti podílu obyvatel s finančními problémy.
  • Druhé místo obsadilo stejně jako vloni hlavní město. Praha zaznamenala velmi dobré výsledky kupříkladu v indexu železniční dopravy, počtu restaurací a kin, ale i v indexu dojezdu do nemocnice, nabídky míst na pracovních portálech či stěhování mladých lidí.
  • Z loňského devátého místa se na třetí posunuly jihomoravské Hustopeče. Ty bodovaly zejména v indexu počtu praktických lékařů, dojezdu do nejbližší nemocnice či v počtu obyvatel v hmotné nouzi nebo v exekuci.
  • Nejvýraznější posun v kvalitě života zaznamenala Přelouč z Pardubického kraje. Poskočila o celých 88 míst a obsadila 61. příčku.
  • Z krajských měst se vedle Prahy umístily nejlépe Brno (6.), Plzeň (12.), Pardubice (21.), Hradec Králové (22.) a České Budějovice (23.).
  • Ze srovnání krajů vychází velmi dobře Praha a obce Středočeského kraje, dále Jihočeský kraj a Jihomoravský kraj, který si zároveň společně s krajem Zlínským od minule nejvíce polepšil.

Z opačného konce žebříčku

Vysoká nezaměstnanost a finanční problémy obyvatel – to jsou faktory, které jsou společné třem krajům s nejnižším hodnocením. Jedná se o kraj Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. U prvních dvou zmíněných je navíc dalším negativním jevem vysoká míra znečištění životního prostředí.

Nejméně příznivých výsledků dosáhla opět Orlová. Nejlépe si vedla v indexech kapacity základních škol a finanční dostupnosti bydlení, velmi nízké hodnocení naopak zaznamenala v kategoriích reflektujících například kvalitu ovzduší, míru nezaměstnanosti, existenci spolků a zájmových sdružení nebo zájem o obecní a krajské volby.

Další zajímavá data:

  • V poslední desítce obsadila města z Moravskoslezského kraje pět míst, z toho dvě zcela poslední (Orlová a Karviná), čtyři místa pak patří městům z Ústeckého a jedno z Královéhradeckého kraje.
  • Nejvýše umístěnému městu Karlovarského kraje patří až 128. příčka (Karlovy Vary). Podobně je na tom Ústecký kraj – nejlépe hodnocené město, kterým jsou Lovosice, obsadilo 97. místo.
  • Nejvýraznější zhoršení výsledků si připsal Železný Brod, který klesl ze 46. místa až na 125.
  • Z pohledu krajů největší propad zaznamenala města z Královéhradeckého kraje.

 

A jak si vedlo vaše město? Projděte si kompletní výsledky na stránkách obcevdatech.cz.

COVID-19  Deloitte živě 

Jaroslav Lehoučka z STRV: Ekonomická krize je nám daleko menším soupeřem než vlastní neefektivita

„Ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, že ekonomická krize je tady, začali jsme se 100% soustředit na zefektivnění firmy, na efektivní využívání všech zdrojů, abychom byli schopni obstát i v náročném období,“ říká Jaroslav Lehoučka, finanční ředitel českého vývojářského studia STRV, které se dokázalo výrazně prosadit na americkém trhu. „Již dříve jsem ale řekl, že ekonomická krize je nám daleko menším soupeřem než vlastní neefektivita.“ 

2. 7. 2020
Právo  Deloitte živě 

Jaké změny přináší novela zákoníku práce? Nová pravidla pro čerpání dovolené, sdílené pracovní místo i jednodušší využití datové schránky

Novela zákoníku práce byla v první polovině června schválena Senátem a většina nových pravidel se začne promítat v praxi již od 30. července 2020. Vedle poměrně dlouho proklamovaných změn týkajících se například vysílání pracovníků do zahraničí či systému čerpání dovolené se dílčí novinky dotknou také institutu sdíleného pracovního místa, některých případů náhrady nemajetkové újmy či pravidel při doručování zaměstnanci a zaměstnavateli. Jaké konkrétní legislativní změny podnikatele a jejich zaměstnance čekají a jaký budou mít dopad v praxi? 

24. 6. 2020
Deloitte živě 

Nucené prázdniny českých sportovců: Jak se promítnou ekonomické dopady krize ve sportovním odvětví?

Pandemie koronaviru zcela ochromila svět sportu na bezmála čtvrt roku. Sportoviště prakticky po celém světě byla uzavřena a řada sportovních akcí musela být zrušena nebo odložena o celé měsíce. Těmi, kdo byli krizovými opatřeními postiženi nejvíce, byli nakonec samotní sportovci, kteří v mnoha případech přišli ze dne na den o svůj (zpravidla nejdůležitější) zdroj příjmů. Jak se s touto situací vypořádali? Jak se k této situaci postavili kluby a sponzoři? A jak pandemie ovlivnila například budoucnost esportu? O těchto a dalších tématech jsme v rámci našeho livestreamu diskutovali například s Josefem Dostálem, olympionikem a mistrem světa v rychlostní kanoistice, nebo legendou českého squashe a sportovním manažerem Janem Koukalem. 

11. 6. 2020