Deloitte živě 

Nejlépe se žije v Říčanech, druhá je Praha. Jak jsou na tom ostatní obce?

Říčany, Praha, Hustopeče, to jsou města, která podle výsledků Indexu kvality života obsadila pomyslné stupně vítězů. Nejhůře se naopak žije v moravskoslezské Orlové. Jak si vedou jednotlivé kraje? Které město si od loňska polepšilo nejvíce? A které naopak zaznamenalo největší propad? To vše se dozvíte z výsledků letošního Indexu kvality života, který zpracovává společnost Obce v datech ve spolupráci s Deloitte.

Druhý ročník Indexu kvality života opět vyhodnotil veřejně dostupná data všech 206 obcí s rozšířenou působností a na základě porovnání 29 ukazatelů sestavil žebříček odrážející kvalitu života v jednotlivých městech.

Kde se dobře daří…

 • Také letos se nejlepším místem pro život staly středočeské Říčany, které si připsaly vysoké hodnocení například v indexu dětských lékařů, počtu lékáren, nezaměstnanosti či v oblasti podílu obyvatel s finančními problémy.
 • Druhé místo obsadilo stejně jako vloni hlavní město. Praha zaznamenala velmi dobré výsledky kupříkladu v indexu železniční dopravy, počtu restaurací a kin, ale i v indexu dojezdu do nemocnice, nabídky míst na pracovních portálech či stěhování mladých lidí.
 • Z loňského devátého místa se na třetí posunuly jihomoravské Hustopeče. Ty bodovaly zejména v indexu počtu praktických lékařů, dojezdu do nejbližší nemocnice či v počtu obyvatel v hmotné nouzi nebo v exekuci.
 • Nejvýraznější posun v kvalitě života zaznamenala Přelouč z Pardubického kraje. Poskočila o celých 88 míst a obsadila 61. příčku.
 • Z krajských měst se vedle Prahy umístily nejlépe Brno (6.), Plzeň (12.), Pardubice (21.), Hradec Králové (22.) a České Budějovice (23.).
 • Ze srovnání krajů vychází velmi dobře Praha a obce Středočeského kraje, dále Jihočeský kraj a Jihomoravský kraj, který si zároveň společně s krajem Zlínským od minule nejvíce polepšil.

Z opačného konce žebříčku

Vysoká nezaměstnanost a finanční problémy obyvatel – to jsou faktory, které jsou společné třem krajům s nejnižším hodnocením. Jedná se o kraj Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. U prvních dvou zmíněných je navíc dalším negativním jevem vysoká míra znečištění životního prostředí.

Nejméně příznivých výsledků dosáhla opět Orlová. Nejlépe si vedla v indexech kapacity základních škol a finanční dostupnosti bydlení, velmi nízké hodnocení naopak zaznamenala v kategoriích reflektujících například kvalitu ovzduší, míru nezaměstnanosti, existenci spolků a zájmových sdružení nebo zájem o obecní a krajské volby.

Další zajímavá data:

 • V poslední desítce obsadila města z Moravskoslezského kraje pět míst, z toho dvě zcela poslední (Orlová a Karviná), čtyři místa pak patří městům z Ústeckého a jedno z Královéhradeckého kraje.
 • Nejvýše umístěnému městu Karlovarského kraje patří až 128. příčka (Karlovy Vary). Podobně je na tom Ústecký kraj – nejlépe hodnocené město, kterým jsou Lovosice, obsadilo 97. místo.
 • Nejvýraznější zhoršení výsledků si připsal Železný Brod, který klesl ze 46. místa až na 125.
 • Z pohledu krajů největší propad zaznamenala města z Královéhradeckého kraje.

 

A jak si vedlo vaše město? Projděte si kompletní výsledky na stránkách obcevdatech.cz.

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

  Zobrazit vícearrow-right