Deloitte živě 

Nejlépe se žije v Říčanech, druhá je Praha. Jak jsou na tom ostatní obce?

Říčany, Praha, Hustopeče, to jsou města, která podle výsledků Indexu kvality života obsadila pomyslné stupně vítězů. Nejhůře se naopak žije v moravskoslezské Orlové. Jak si vedou jednotlivé kraje? Které město si od loňska polepšilo nejvíce? A které naopak zaznamenalo největší propad? To vše se dozvíte z výsledků letošního Indexu kvality života, který zpracovává společnost Obce v datech ve spolupráci s Deloitte.

Druhý ročník Indexu kvality života opět vyhodnotil veřejně dostupná data všech 206 obcí s rozšířenou působností a na základě porovnání 29 ukazatelů sestavil žebříček odrážející kvalitu života v jednotlivých městech.

Kde se dobře daří…

  • Také letos se nejlepším místem pro život staly středočeské Říčany, které si připsaly vysoké hodnocení například v indexu dětských lékařů, počtu lékáren, nezaměstnanosti či v oblasti podílu obyvatel s finančními problémy.
  • Druhé místo obsadilo stejně jako vloni hlavní město. Praha zaznamenala velmi dobré výsledky kupříkladu v indexu železniční dopravy, počtu restaurací a kin, ale i v indexu dojezdu do nemocnice, nabídky míst na pracovních portálech či stěhování mladých lidí.
  • Z loňského devátého místa se na třetí posunuly jihomoravské Hustopeče. Ty bodovaly zejména v indexu počtu praktických lékařů, dojezdu do nejbližší nemocnice či v počtu obyvatel v hmotné nouzi nebo v exekuci.
  • Nejvýraznější posun v kvalitě života zaznamenala Přelouč z Pardubického kraje. Poskočila o celých 88 míst a obsadila 61. příčku.
  • Z krajských měst se vedle Prahy umístily nejlépe Brno (6.), Plzeň (12.), Pardubice (21.), Hradec Králové (22.) a České Budějovice (23.).
  • Ze srovnání krajů vychází velmi dobře Praha a obce Středočeského kraje, dále Jihočeský kraj a Jihomoravský kraj, který si zároveň společně s krajem Zlínským od minule nejvíce polepšil.

Z opačného konce žebříčku

Vysoká nezaměstnanost a finanční problémy obyvatel – to jsou faktory, které jsou společné třem krajům s nejnižším hodnocením. Jedná se o kraj Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. U prvních dvou zmíněných je navíc dalším negativním jevem vysoká míra znečištění životního prostředí.

Nejméně příznivých výsledků dosáhla opět Orlová. Nejlépe si vedla v indexech kapacity základních škol a finanční dostupnosti bydlení, velmi nízké hodnocení naopak zaznamenala v kategoriích reflektujících například kvalitu ovzduší, míru nezaměstnanosti, existenci spolků a zájmových sdružení nebo zájem o obecní a krajské volby.

Další zajímavá data:

  • V poslední desítce obsadila města z Moravskoslezského kraje pět míst, z toho dvě zcela poslední (Orlová a Karviná), čtyři místa pak patří městům z Ústeckého a jedno z Královéhradeckého kraje.
  • Nejvýše umístěnému městu Karlovarského kraje patří až 128. příčka (Karlovy Vary). Podobně je na tom Ústecký kraj – nejlépe hodnocené město, kterým jsou Lovosice, obsadilo 97. místo.
  • Nejvýraznější zhoršení výsledků si připsal Železný Brod, který klesl ze 46. místa až na 125.
  • Z pohledu krajů největší propad zaznamenala města z Královéhradeckého kraje.

 

A jak si vedlo vaše město? Projděte si kompletní výsledky na stránkách obcevdatech.cz.

Index kvality života Obce v datech
Deloitte živě 

Po stopách auditního manažera z Česka až do Mexika. První dojmy ze země, která dala světu tequillu či sombrero

V rámci auditu jsem vždy spolupracoval s několika mezinárodními firmami. Před dvěma lety jsme získali klienta, jehož mateřská společnost sídlí v Mexiku. No a já se letos rozhodl, že vystoupím ze své komfortní zóny a na vlastní kůži poznám, jak to vypadá v zemi, která dala světu Fridu Kahlo, tequillu či sombrero. Jsem Radovan Frolo, manažer v oddělení Audit & Assurance v Deloitte v Česku. A můj šestitýdenní pobyt v mexickém městě Monterrey a práce v místním auditním týmu právě začínají! 

8. 11. 2019
Lidé  Deloitte živě 

Od nápadu k úspěšnému projektu: Hledejte spojence, buďte sami sebou a nebojte se ozvat

Kreativní, originální, iniciativní – přesně takový by měl být ideální zaměstnanec budoucnosti. Část z těchto schopností je nám vlastní už od narození, to je jisté, z větší části si je však můžeme i osvojit, učit se jim a posilovat je v průběhu života. Jak ale zůstat svůj a přitom být originální? Jak zmiňované schopnosti obstojí v moderním světě? Jak se stát oním ideálním zaměstnancem? Na tyto otázky jsme hledali odpovědi v rámci našeho pátého MeetUpu, jehož hlavním hostem byl Pavel Šiška, vedoucí partner poradenských služeb v Deloitte. 

31. 10. 2019
Technologie  Deloitte živě 

Cesta Deloitte z auditorské firmy mezi inovativního lídra, který sází na diverzitu, kreativitu a technologie

DIANA BLOGUJE: Audit a poradenství. Dvě klíčové oblasti, gro naší činnosti. Tedy před více než 20 lety, kdy jsem v Deloitte na pozici Audit Assistant začínala. Od té doby jsme se z čistě auditorské firmy přeměnili ve společnost, která se v moderní době plné technologických inovací a dalších převratných změn pohybuje jako ryba ve vodě. Moderní Deloitte? To je firma, která prošla obrovskou vnitřní proměnou. Firma, kde mají místo služby založené na moderních technologiích a inovacích a kde dostává prostor pro realizaci svých nápadů každý, kdo má chuť i jasnou vizi. 

23. 10. 2019