Deloitte živě 

Nezaměstnanost v březnu – situace na trhu práce se nadále zlepšuje

Míra nezaměstnanosti měřená podílem nezaměstnaných na populaci mezi 15–64 poklesla v březnu na 3,0 %. Oproti únoru se jedná o pokles o dvě desetiny procentního bodu, v meziročním porovnání byla míra nezaměstnanosti nižší o půl procentního bodu.

Počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 5,9 % na 227 tis., z čehož bylo 205 tis. dosažitelných uchazečů. Počet volných pracovních míst vzrostl o 1,9 % na 339 tis., což je vzhledem k pozorovatelnému zpomalení ekonomiky potěšitelné. I nadále je více volných pracovních míst než uchazečů o zaměstnání. Na jedno volné pracovní místo připadlo 0,67 uchazeče o zaměstnání, což je blízko historickému rekordu 0,66.

Ekonomika sice zpomaluje, což ukazují například předstihové indikátory, ale i nadále vytváří nová pracovní místa. Vzhledem k tomu, že na trh práce přicházejí slabé ročníky a naopak relativně silné ročníky odcházejí, to spolu se stále rostoucí poptávkou po práci tlačí míru nezaměstnanosti dolů. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla tento rok dle našeho odhadu poklesnout pod 3 %.

Trh práce Nezaměstnanost
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020