Deloitte živě 

Nezaměstnanost v květnu: firmy i přes zpomalení ekonomiky vytvářejí nová pracovní místa

Tenze na trhu práce se v květnu opět zvýšily. Počet registrovaných nezaměstnaných na trhu práce se květnu meziměsíčně snížil o 4,4 % na 200 675 (z čehož bylo 179 740 dosažitelných uchazečů). Ve výsledku se tak míra nezaměstnanosti měřená podílem registrovaných nezaměstnaných na obyvatelstvu snížila o 0,1 procentního bodu na 2,6 %.

Potěšitelné je, že firmy navzdory pozorovatelnému zpomalení ekonomiky i nadále vytvářejí nová pracovní místa. V květnu meziměsíčně přibylo 2,0 % volných pracovních míst. Úřady práce nyní evidují 346 552 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 0,58 nezaměstnaného, což je nový rekord.

Za květnovým snížením nezaměstnanosti stály jednak sezónní faktory, kdy odvětví jako zemědělství či stavebnictví nabíraly pracovníky na sezónní práce, tak díky rostoucí ekonomice poklesla i sezónně očištěná míra nezaměstnanosti. Do budoucna by se podle našeho odhadu mnoho změnit nemělo. Trh práce zůstává poznamenaný odchodem silných ročníků do důchodu. Na druhou stranu pokračující ekonomický růst (byť zpomalující) vytváří poptávku po pracovních silách. Převis poptávky nad nabídkou by tak měl pokračovat i nadále.

Za celý rok 2019 čekáme průměrnou míru nezaměstnanosti 2,7 %.

Makroekonomické novinky Nezaměstnanost
Deloitte živě 

Nejlépe řízené firmy Česka si ještě před krizí ověřily, že jejich strategie i procesy jsou dobře nastaveny

Co mají společného firmy jako Pilulka Lékárny, AKESO holding, Zásilkovna, HELUZ či ZLKL? Spolu s dalšími pěti patří mezi nejlépe řízené firmy Česka, které byly oceněny v prvním ročníku programu Czech Best Managed Companies 2020. V rámci tohoto programu Deloitte spolu s partnery oceňuje kvalitu řízení soukromě vlastněných firem včetně jejich managementu. Podle lídra programu BMC v České republice Miroslava Svobody dává ocenění směrem k veřejnosti signál, že firma je v tom, co dělá, opravdu dobrá: „Silná strategie a odolnost vůči externím vlivům jsou pak právě teď více než kdy jindy klíčové. Oceněné firmy měly příležitost, aby si všechno tohle ověřily ještě před vypuknutím krize.“ Přečtěte si, jak probíhal první ročník. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zásilkovna patří mezi nejlépe řízené firmy Česka. Jak se zásilkový prodej změnil během krize?

„Díky účasti v programu Czech Best Managed Companies jsme urychlili některé procesy zaměřené na digitalizaci firmy, tedy na její flexibilnější řízení. To nám v době pandemie opravdu hodně pomohlo. Dokázali jsme se tak vypořádat například s frontami na hranicích nebo s tím, že nám 66 logistických partnerů napříč celou EU začalo ze dne na den měnit podmínky,“ říká Simona Kijonková, CEO skupiny Packeta a zakladatelka Zásilkovny, která spolu s dalšími deseti firmami získala ocenění Deloitte Nejlépe řízená firma Česka 2020. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zápisky z cest: Američané jsou velmi přátelští a pozitivní, ani v náročných situacích neztrácejí úsměv na tváři

Už od 19. století přijížděli Evropané do USA žít svůj „americký sen“. Dnes už to zní možná trochu jako klišé, přesto mnoho lidí – ať už Američanů nebo zahraničních návštěvníků – tento fenomén stále něčím láká. A tak trochu vlastně zlákal i mě. Jmenuji se Lubomír Cupal a v rámci mezinárodního programu Deloitte jsem se se svou rodinou vydal do USA, kde ve zdejší kanceláři pracuji jako konzultant auditního týmu. Do Česka se po bezmála dvou letech vracím letos v červnu a přivážím si s sebou nespočet zážitků a zkušeností, pracovních i životních. A možná i kousek toho pověstného amerického snu. 

15. 5. 2020