Deloitte živě 

Nezaměstnanost v květnu: firmy i přes zpomalení ekonomiky vytvářejí nová pracovní místa

Tenze na trhu práce se v květnu opět zvýšily. Počet registrovaných nezaměstnaných na trhu práce se květnu meziměsíčně snížil o 4,4 % na 200 675 (z čehož bylo 179 740 dosažitelných uchazečů). Ve výsledku se tak míra nezaměstnanosti měřená podílem registrovaných nezaměstnaných na obyvatelstvu snížila o 0,1 procentního bodu na 2,6 %.

Potěšitelné je, že firmy navzdory pozorovatelnému zpomalení ekonomiky i nadále vytvářejí nová pracovní místa. V květnu meziměsíčně přibylo 2,0 % volných pracovních míst. Úřady práce nyní evidují 346 552 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 0,58 nezaměstnaného, což je nový rekord.

Za květnovým snížením nezaměstnanosti stály jednak sezónní faktory, kdy odvětví jako zemědělství či stavebnictví nabíraly pracovníky na sezónní práce, tak díky rostoucí ekonomice poklesla i sezónně očištěná míra nezaměstnanosti. Do budoucna by se podle našeho odhadu mnoho změnit nemělo. Trh práce zůstává poznamenaný odchodem silných ročníků do důchodu. Na druhou stranu pokračující ekonomický růst (byť zpomalující) vytváří poptávku po pracovních silách. Převis poptávky nad nabídkou by tak měl pokračovat i nadále.

Za celý rok 2019 čekáme průměrnou míru nezaměstnanosti 2,7 %.

Makroekonomické novinky Nezaměstnanost
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020