Deloitte živě 

Nezaměstnanost v srpnu: Stagnace poblíž historického minima

Míra nezaměstnanosti měřená podílem nezaměstnaných na populaci v srpnu stagnovala na 3,1 procent. V srpnu bylo evidováno 230 tisíc uchazečů o zaměstnání (z toho bylo 210 tisíc dosažitelných uchazečů). Firmy přes trh poptávaly 313 tisíc volných pracovních míst. Situace na trhu tak pro zaměstnance zůstala i v srpnu příznivá.

Míra nezaměstnanosti setrvala poblíž svých historických minim. Naopak firmám přibyly starosti, když se zvýšil počet volných pracovních míst, které se přes úřady práce snaží obsadit, z červencových 310 tisíc na 313 tisíc. Již pátý měsíc v řadě se poměr nezaměstnaných na jedno pracovní místo nachází pod 1 a aktuálně na svém historickém minimu (0,74), kde se nacházel také v červnu.

Do budoucna nelze očekávat nějaký obrat trendu. V podmínkách omezené nabídky práce a pokračujícího ekonomického růstu by se míra nezaměstnanosti měla udržet na současných velmi nízkých úrovních, pravděpodobně ještě mírně poklesne. Za celý rok 2018 čekáme průměrnou míru nezaměstnanosti 3,2 procenta. Z tohoto vývoje budou mít radost zaměstnanci, protože nedostatek pracujících stimuluje růst mezd, pro firmy a ekonomiku jako celek ale takový vývoj není optimální.

Nabídka práce nezaměstnanost uchazeči o zaměstnání
Deloitte živě  Technologie 

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, lidi kolem sebe bych zaměstnal o dost dříve, říká Josef Prusa

Když si Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, loni přebíral cenu za třetí příčku v soutěži Deloitte Technology Fast 50, neskrýval zklamání. Firma rostla raketovým tempem, ale přesto tempo růstu ve výši 6900 procent stačilo "jen" na bronz. Už tenkrát měl ale jasno: do roka a do dne porazí vítěze z roku 2017, vyhledávače letenek Kiwi.com! Výsledek? Po 12 měsících více než zdvojnásobený růst a první místo mezi padesátkou nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. 

12. 10. 2018
Deloitte živě  Technologie 

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research roste nejrychleji ve střední Evropě, vyhrál soutěž Deloitte Technology Fast 50

Nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě je už druhým rokem z Česka, na prvním místě se v žebříčku Fast 50 pro rok 2018 umístil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Loňský vítěz Kiwi.com obsadil druhou příčku. Česká republika si připsala další skvělá umístění, v první desítce jsou ještě Pilulka a nováček soutěže - Proficio Marketing. Prodejce online módy ZOOT obhájil loňské prvenství v kategorii Velká pětka, nejlepší česká firma mezi Vycházejícími hvězdami je výrobce 3D pera 3Dsimo (třetí místo), na desátém místě je online supermarket Rohlík.cz. Přečtěte si, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. 

11. 10. 2018
Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun. 

10. 10. 2018