Daně 

Paušální výdaje pro podnikatele se nezvýší

Poslanecká sněmovna zamítla pozměňovací návrh, který měl vrátit maximální částku paušálních výdajů na loňskou výši, tj. oproti příjmům 2 mil. Kč ročně.

Zůstává tak pro všechny příjmy ze samostatné činnosti možnost uplatnit paušální výdaje jen oproti příjmům do 1 mil. Kč ročně (příjmy nad tuto částku jsou zdaňovány v hrubé výši). Podnikatelé a živnostníci si musejí dobře spočítat, jestli se jim nevyplatí více odečet skutečných výdajů; pokud se rozhodnou způsob uplatňování výdajů změnit, je potřeba myslet na speciální povinnosti související s touto změnou, např. dodanění pohledávek atd.

Článek je součástí zpravodaje dReport – říjen 2018, Daňové novinky, Dotace a investiční pobídky.

paušální výdaje dReport zpravodaj
Daně  Deloitte živě 

Chuť českých firem investovat do výzkumu a vývoje je velká, brzdou je ale nejasný výklad dotačních pravidel

Pro více než polovinu českých firem patří nejistota při posuzování dotací nebo daňových odpočtů finančními či kontrolními orgány k největším problémům, které provázejí aktuální stav kolem posuzování dotací. Společnosti přitom do vlastního výzkumu a vývoje chtějí investovat, rok od roku toto číslo roste. Jak velká je ale jejich ochota investovat? A jaké překážky jim nejvíce ztěžují jejich činnost? Odpovědi hledal průzkum Deloitte a Technologické agentury ČR. 

14. 11. 2018