Daně 

Paušální výdaje pro podnikatele se nezvýší

Poslanecká sněmovna zamítla pozměňovací návrh, který měl vrátit maximální částku paušálních výdajů na loňskou výši, tj. oproti příjmům 2 mil. Kč ročně.

Zůstává tak pro všechny příjmy ze samostatné činnosti možnost uplatnit paušální výdaje jen oproti příjmům do 1 mil. Kč ročně (příjmy nad tuto částku jsou zdaňovány v hrubé výši). Podnikatelé a živnostníci si musejí dobře spočítat, jestli se jim nevyplatí více odečet skutečných výdajů; pokud se rozhodnou způsob uplatňování výdajů změnit, je potřeba myslet na speciální povinnosti související s touto změnou, např. dodanění pohledávek atd.

Článek je součástí zpravodaje dReport – říjen 2018, Daňové novinky, Dotace a investiční pobídky.

paušální výdaje dReport zpravodaj
Daně 

Využití směrné hodnoty při určení základu daně z nabytí nemovitých věcí

Pro účely stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí má poplatník možnost vybrat si jako srovnávací daňovou hodnotu buď cenu zjištěnou dle znaleckého ocenění, nebo tzv. směrnou hodnotu. Finanční správa dosud zastávala názor, že poplatník jednou vybranou variantu již nemůže následně změnit např. podáním dodatečného přiznání. Městský soud v Praze však nyní vyjádřil názor, že poplatník může své rozhodnutí změnit, a to až do okamžiku vyměření daně. 

13. 2. 2019
Daně  Právo 

Brexit a jeho dopady na vaši firmu. Aneb 10 kroků, jak se připravit na „no deal“ variantu

Rozvodová bitva mezi Velkou Británií a Evropskou unií je v plném proudu a stále se neví, jak dopadne. V tuto chvíli je jasné jen to, že dvouletá lhůta již brzy vyprší – ve hře je několik variant časového průběhu i konečného nastavení vztahů mezi Spojeným královstvím, EU a dalšími zeměmi včetně České republiky. To samozřejmě komplikuje všechny další kroky, které byste ještě před finálním rozhodnutím měli učinit. Abyste ale byli připraveni na den „D“, který nastane 29. března 2019, respektive s ohledem na časový posun na 30. března 2019, počítejte vzhledem ke všem okolnostem raději s variantou „no deal“, tedy s tzv. tvrdým brexitem. Připravit se na ni můžete s naším desaterem. 

13. 2. 2019