Technologie  Deloitte živě 

Pilulka.cz i Ackee uspěly ve Fast 500 EMEA

Prusa Research, Blindspot Solutions, rohlik.cz, Pilulka, Ackee a dalších 21 českých firem bodovalo v žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA 2019. Co na to říkají Martin Kasa (Pilulka.cz) a Martin Půlpitel (Ackee)?

Rekordní počet 25 českých technologických společností se umístil v žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA 2019 a uspěl mezi pětistovkou nejrychleji rostoucích firem z regionů Evropy, Afriky a Blízkého východu. Nejúspěšnějšími českými firmami jsou výrobce 3D tiskáren Prusa Research (23. místo) a Blindspot Solutions (24. místo), respektive na 17. příčce Mews Systems, firma s českými kořeny, která ale sídlí v Holandsku. V žebříčku, který hodnotí tempo růstu příjmů za poslední čtyři roky, zvítězil britský fintech Revolut s úctyhodným růstem ve výši 39 754 procent.

Mezi pětistovkou nejrychleji rostoucích firem jsou v první dvoustovce čeští Applifting (105. příčka), rohlik.cz (118.), 3Dwiser (121.), Kiwi.com (140.), Proficio Marketing (168.) a Glami (173.). Na 334. příčce skončila lékárenská skupina Pilulka, na 362. místě pak vývojáři mobilních aplikací Ackee.

Pacienti budou vyžadovat digitalizaci, říká Martin Kasa z Pilulka.cz

Pilulka.cz se letos stala nejlépe řízenou firmou Česka v rámci programu Czech Best Managed Companies a uspěla v soutěži Deloitte Technology Fast 500 EMEA za rok 2019, když skončila na 334. místě. Podle zakladatele a spolumajitele Martina Kasy je to potěšení i závazek, ale hlavně potvrzení toho, že jdou správným směrem.

„Chceme dále pokračovat v tomto směru, ať už jde o řízení společnosti či digitalizaci všech procesů, které děláme, včetně digitalizace obchodního modelu. To jsou věci, které se pak promítají v číslech a následně pak do úspěchu v těchto soutěžích,“ říká Martin Kasa a doplňuje, že současná krize je naučila, jak moc je důležité, aby Pilulka zůstala ve vnitřních procesech takovou tou malou dynamickou firmou, která je schopna rychle reagovat na aktuální vývoj.

Klíčové bylo rychle reagovat na poptávku

„Z týdne na týden jsme dokázali změnit spoustu procesů na skladu a na objednávání a díky tomu jsme byli schopni nakupovat produkty jako roušky a dezinfekce. V segmentu jsme byli jedni z mála, kteří měli v době krize po většinu doby tohle nedostatkové zboží, což bylo právě změnou procesů uvnitř firmy. Klíčové bylo zůstat agilní, být schopen rychle reagovat na poptávku. Tam, kde si konkurence ještě ani nevšimla, že se změnila poptávka, tak my už jsme měli řešení, jak pracovat a postupovat, aby zákazníci byli spokojení,“ doplňuje Martin Kasa.

Pilulka je tak díky svému zaměření jasným vítězem koronavirové krize. „Celé nám to ukázalo, jak je důležitá digitalizace celého odvětví telemedicíny. Lidé se naučili, že spoustu věcí lze řešit distančně, že je to efektivnější jak pro pacienty, pojišťovny, tak i pro další subjekty v celém systému. Poučilo nás to v tom, že jdeme správným směrem. Kdo nezačal pořádně digitalizovat, tedy nejen tak, že si to pouze napsal do strategie, ale že to skutečně dělá, tak tady dlouho nebude, protože pacienti to budou vyžadovat.“

Martin Půlpitel z Ackee: Nejlepší měsíce za celou historii firmy

Martine, jak se Ackee v aktuální situaci daří?

Možná jsme měli štěstí na načasování, že nás to zastihlo v dobré kondici, ale my jsme se vlastně vůbec nepropadli, takže covid krizi se nám podařilo skvěle zvládnout. Dokonce jsme měli nejlepší měsíce za celou historii firmy. To je pro nás největší úspěch letošního roku, který je zatím hodně jiný než ty předchozí. A cílíme na obrat 100 milionů korun v letošním roce, což je významný růst proti minulému roku. A zatím to vypadá, že cíl splníme, i navzdory aktuální situaci, která nastala.

Co podle vás rozhodlo, že je firma v takhle dobré kondici?

Je to dlouhodobá práce a vize firmy, na které klienty se soustředíme a jak s nimi pracujeme. Byli jsme dobře připraveni. Nejsme závislí na startupech, které nedostanou finance a pak skončí ze dne na den. Máme stabilní firmu s dlouhodobými projekty, které neovlivní nenadálé situace, nebo jsou na tom tak dobře, že dlouhodobě svému byznysu věří a berou aktuální stav jen jako lokální zpomalení.

Cítíte teď ze strany klientů určitou opatrnost?

Firmy budou opatrné, je to cítit, poptávek chodí méně. Čím větší globální firma, tím extrémnější opatrnost. To před krizí nebylo. Na druhou stranu – my si tedy extrémně vybíráme a jsme také opatrní, což jsme ale dělali i před krizí. Ani my teď neděláme žádné radikální kroky. Chtěli jsme se stěhovat do nových kanceláří, ale teď zvažujeme, jestli to bude potřeba, právě i s ohledem na home office – celá firma teď byla na tři měsíce kompletně remote.

Jaké jsou teď aktuální trendy?

K trendům jsem spíše skeptičtější. My se spíše držíme toho, co umíme dělat nejlépe, a to jsou mobilní aplikace, respektive komplexní aplikace, celkové projekty a dodávky na míru pro naše klienty. Děláme komplexní projekty od A do Z a ty pak náhlý výpadek v řádu týdne či měsíce neohrozí. Projekty započaly, musí se dokončit, nejsou ohroženy aktuální situací.

Chcete poměřit síly s nejlepšími technologickými firmami? Pak se nezapomeňte přihlásit do dalšího ročníku žebříčku Deloitte Technology Fast 50. Právě tam totiž startuje váš let do dalšího žebříčku – do Technology Fast 500 EMEA. Gate se uzavře 31. srpna 2020, zajistěte si online boarding pass ještě dnes!

Registrujte se do Fast 50 CE

Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Náš byznys je primárně o efektivitě a udržitelnosti, říká Michal Menšík z DoDo

„Co stojí za naším růstem? Jsou to dvě věci – podívali jsme se na logistický trh malinko jinak, než jak se na něj koukali jiní, a podařilo se nám přesvědčit trh a naše zákazníky, že logistika je pro ně velmi důležitá a že je lepší, když ji nechají na profesionálech, kteří jsou schopni ji dělat dlouhodobě, udržitelně a pro ně ekonomicky výhodně,“ říká Michal Menšík, CEO technologického startupu a kurýrní služby DoDo, druhé nejrychleji rostoucí firmy v regionu CE v rámci programu Deloitte Technology Fast 50. Jaké má DoDo další plány? A v čem je letošní rok mimořádný? 

19. 11. 2020