Poradenství 

Spotřebitelské ceny v červenci: Levné brambory, drahá rekreace

Změny cen měly v červenci tradiční scénář: klesající ceny ovoce a zeleniny, dražší dovolené, výprodej letního oblečení. Meziměsíčně se index spotřebitelských cen zvýšil o 0,4 procenta, meziroční inflace opět zrychlila na 2,9 procenta. Jádrová inflace je o pár desetin procentního bodu nižší. Měnovou politiku nemusí poslední údaje o inflaci nijak zneklidňovat.

Letním pohybům cen dominují změny cen potravin v souvislosti se sklizní. Například příchod letošní sklizně brambor srazil jejich cenu meziměsíčně o 15,6 procenta. Celkem ceny zeleniny klesly o 3,9 procenta, ceny ovoce o 2,6 procenta. Druhým zásadním momentem je opačný pohyb ceny rekreace. Cestovní kanceláře, hotely i penziony využívají vrcholu letní turistické sezóny ke zvýšení cen svých služeb. Rekreace jako celek letos v červenci zdražila o 5,8 procenta, ceny zájezdů v cestovních kancelářích ovšem meziměsíčně stouply o 24,8 procenta. Do třetice, sezónnosti v červenci podléhají také ceny oblečení. Výprodej letních kolekcí letos srazil ceny oblečení a obuvi o 2,5 procenta.

V současné inflaci ještě doznívá nedávný rychlý růst ekonomiky a tlak na růst mezd, který se kvůli nízkým maržím přenáší do cen zboží a služeb. Nebe nad globální ekonomikou se nicméně postupně zatahuje, inflačních tlaků bude ubývat a řada centrálních bank ve světě již začala snižovat úrokové sazby. Zbývá počkat, kdy se k nim připojí také ČNB.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Poradenství 

Connected planning: jak na chytré finanční plánování a analýzy?

Žijeme ve světě, v němž technologie usnadňují každý náš krok. Jejich prostřednictvím objednáváme věci z e-shopů, odpovídáme na pracovní maily, sledujeme vývoj cen akcií na burze anebo se přihlašujeme do internetového bankovnictví. To v oblasti finančního plánování a analýzy (FP&A) to ale vypadá, jakoby se doba zastavila v 90. letech 20. století. Navzdory technologickému boomu ovlivňujícímu jiné sféry života je totiž stále patrné, že nejrozšířenějším a často jediným programem využívaným k práci s daty je Microsoft Excel. Jak zefektivnit finanční procesy a podnikové plánování? 

7. 1. 2020