Poradenství 

Spotřebitelské ceny v červenci: Levné brambory, drahá rekreace

Změny cen měly v červenci tradiční scénář: klesající ceny ovoce a zeleniny, dražší dovolené, výprodej letního oblečení. Meziměsíčně se index spotřebitelských cen zvýšil o 0,4 procenta, meziroční inflace opět zrychlila na 2,9 procenta. Jádrová inflace je o pár desetin procentního bodu nižší. Měnovou politiku nemusí poslední údaje o inflaci nijak zneklidňovat.

Letním pohybům cen dominují změny cen potravin v souvislosti se sklizní. Například příchod letošní sklizně brambor srazil jejich cenu meziměsíčně o 15,6 procenta. Celkem ceny zeleniny klesly o 3,9 procenta, ceny ovoce o 2,6 procenta. Druhým zásadním momentem je opačný pohyb ceny rekreace. Cestovní kanceláře, hotely i penziony využívají vrcholu letní turistické sezóny ke zvýšení cen svých služeb. Rekreace jako celek letos v červenci zdražila o 5,8 procenta, ceny zájezdů v cestovních kancelářích ovšem meziměsíčně stouply o 24,8 procenta. Do třetice, sezónnosti v červenci podléhají také ceny oblečení. Výprodej letních kolekcí letos srazil ceny oblečení a obuvi o 2,5 procenta.

V současné inflaci ještě doznívá nedávný rychlý růst ekonomiky a tlak na růst mezd, který se kvůli nízkým maržím přenáší do cen zboží a služeb. Nebe nad globální ekonomikou se nicméně postupně zatahuje, inflačních tlaků bude ubývat a řada centrálních bank ve světě již začala snižovat úrokové sazby. Zbývá počkat, kdy se k nim připojí také ČNB.

Růst mezd Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Poradenství  Daně  Právo 

Duševní vlastnictví: Jak financovat a právně chránit vývojové IT projekty?

Jak správně financovat a právně ochránit úspěšné IT projekty je otázka, kterou si pokládá pravděpodobně každý podnikatel, jehož firma se věnuje informačním technologiím. Najít vhodné řešení není však ani zdaleka snadné a rozsáhlá, komplikovaná a měnící se legislativa situaci také neulehčuje. Jak efektivně využít všech dotačních a daňových nástrojů a jak správně ochránit své know-how radili naši odborníci na poradenství a právo v rámci odborného semináře. 

17. 9. 2019
Poradenství  Technologie 

Kybernetická bezpečnost: Víte, jak ochránit svou firmu před útoky hackerů?

Se stále chytřejšími technologiemi přichází ruku v ruce i nové způsoby a metody jejich napadení. Kybernetická kriminalita je na vzestupu, zločinci jsou stále sofistikovanější a klasický firewall sám o sobě už dávno nezastaví ani průměrného hackera. Jak těmto a dalším digitálním hrozbám čelit radí náš tým specialistů z oddělení Risk Advisory, který v rámci svých kurzů představuje zájemcům principy a mechanismy kybernetické bezpečnosti. 

11. 9. 2019
Poradenství  Účetnictví 

Největší nástrahy standardu IFRS 16, který řeší vykazování pronajatého majetku

Od 1. ledna 2019 platí standard IFRS 16, který výrazně změnil způsob účtování o pronajatém majetku na straně nájemců. Pro firmy to nyní znamená náročnější práci s daty, nutnost stanovit, které jejich smlouvy spadají do rozsahu IFRS 16, ale třeba i školení zaměstnanců. S jakými úskalími se nájemci v souvislosti s novým standardem nejčastěji potýkají? A existuje možnost, jak si celý účetní proces usnadnit? 

9. 9. 2019