Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v červnu: Nezastavitelná inflace

Rozjetá inflace se v červnu nezastavila, naopak růst cen dále zrychluje. Index spotřebitelských cen se minulý měsíc zvýšil o 1,6 procenta, meziroční míra inflace stoupla na 17,2 procenta. Při ohlédnutí do minulosti najdeme rychlejší růst cen jen v období ekonomické transformace na začátku 90. let minulého století.

Na současné inflaci je důležité, že nejde pouze o vliv jednotlivých komodit, růst cen je plošný napříč celým spotřebním košem. Nicméně hlavní útok na naše peněženky vede inflace prostřednictvím cen energií a potravin. Cena zemního plynu se v červnu v průměru zvýšila o 5,8 procenta, ceny pohonných hmot stouply o dalších 3,8 procenta. Potraviny zdražily o 2,2 procenta. Síla domácí poptávky přispěla k růstu cen v oblasti rekreace o 3,2 procenta a zdražení v restauracích a hotelech o 1,8 procenta.

Inflace na hony překonává většinu prognóz, včetně odhadu ČNB, a čím déle budeme číst o vysoké inflaci, tím silněji se zakoření v inflačních očekáváních. Měnová politika čelí nepříjemnému dilematu stagnace či recese a vysoké inflace. Riziko zvyšování inflačních očekávání ovšem naklání misky vah směrem k vyšším úrokovým sazbám. Kdyby nedošlo k personálním změnám ve vedení ČNB, byly by další kroky měnové politiky vcelku zřejmé. Nyní musíme počkat na první jednání obměněné bankovní rady, které je na pořadu na začátku srpna.

Makroekonomické novinky Komentáře Davida Marka Inflace

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right