Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v lednu: lyžařská inflace

Lednovou inflaci mají na svědomí především ceny služeb souvisejících s bydlením. Sekundoval jim sezónní efekt dražší zimní rekreace. Celkem se spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně zvýšily o 1,0 procento. Meziroční inflace se vyhoupla na 2,5 procenta z prosincových 2,0 procent.

V průběhu loňského roku se se ceny elektřiny obchodované na evropských burzách téměř zdvojnásobily. Odpověď v maloobchodních cenách na sebe nenechala dlouho čekat. Nicméně cena samotné silové elektřiny tvoří jen část celkového účtu domácností za odběr elektřiny. V lednu se proto ceny elektřiny ve spotřebním koši zvýšily o 5,3 procenta. Teplo a plyn zdražily o 2,8 procenta, zemní plyn o 0,5 procenta. Vodné a stočné stouplo o 2,6 procenta.

Zimní turistická sezóna je v plném proudu a ceny na horách jako obvykle stoupají. Tentokrát ovšem rychleji než v předchozích letech. Lyžařky a lyžaři si letos v letos v lednu museli připlatit o 11,5 procenta více než v prosinci, meziročně hory zdražily o 8,3 procenta.
Opačně působil druhý sezónní efekt, pokles cen oblečení a obuvi o 2,5 procenta v rámci zimní vlny výprodejů a slev.

Poměrně svižně rostly také ceny alkoholických nápojů. Víno zdražilo o 8,4 procenta, lihoviny o 8,1 procenta a pivo o 3,0 procenta.
Rychlejší inflaci brání pokles cen pohonných hmot, za nímž stojí propad cen ropy v závěru loňského roku. Zatímco ještě v říjnu se ceny barelu severomořského Brentu pohybovala nad 80 dolary, v prosinci klesla pod 60 dolarů. Díky tomu klesly ceny pohonných hmot v ČR v prosinci o 3,6 procenta a v lednu o dalších 3,8 procenta.

Celková inflace i jádrová inflace v lednu znatelně zrychlily. Jde o doznívání inflačních efektů rychlého růstu ekonomiky v předchozích letech. Nicméně známek zpomalování růstu přibývá a tlak na inflaci by měl postupně polevovat. Jenom se to projeví až s mírným zpožděním. V letošním roce by se měla inflace pohybovat mezi 2-3 procenty.

Inflace Spotřebitelské ceny
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020