Poradenství 

Spotřebitelské ceny v prosinci: Stále za hranicí inflačního cíle

Inflace neztrácí na síle a již druhý měsíc překračuje horní hranici tolerančního pásma kolem inflačního cíle centrální banky. Zde může ještě několik měsíců setrvat, neboť ji zkraje letošního roku podpoří zvýšení sazeb spotřebních daní u cigaret a alkoholu.

Index spotřebitelských cen se v prosinci zvýšil o 0,2 procenta, meziroční inflace stoupla o 0,1 procentního bodu na 3,2 procenta. V prosinci k růstu cenové hladiny přispěly zejména vyšší ceny potravin. Konkrétně zdražily zejména brambory (+7,5 procenta), mléko (3,4 procenta) a vepřové maso (3,1 procenta). Zvýšily se také ceny elektřiny a ceny automobilů. Klesly naopak ceny alkoholu.

Jádrová inflace i nadále přesahuje inflační cíl centrální banky a drží se kolem hodnoty 2,5 procenta. Pro měnovou politiku je ovšem důležitá prognóza inflace a nikoli současná hodnota inflace. V nejbližších měsících se sice inflace udrží kolem 3 procent, nicméně poté by postupně měla celková i jádrová inflace klesnout ke 2 procentům. Centrální banka by tedy mohla ponechat úrokové sazby v letošním roce beze změny, i když tu a tam se v bankovní radě objeví nějaký „jestřáb“.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Poradenství 

Záchrana textilky VEBA: Nahlédněte pod pokličku restrukturalizačního procesu

Do restrukturalizačního procesu na záchranu broumovské textilky VEBA vstoupil Deloitte v roce 2016. V té době se nad tradiční výrobou žakársky tkaných bavlněných tkanin i značkou samotnou stahovala mračna. Výroba se kvůli ekonomickému poklesu a dalším rizikovým faktorům na klíčových trzích v Africe dostala do hospodářských potíží. Firma vykázala ztrátu ve výši 57 milionů korun a rekordní bankovní dluh 740 milionů korun! V průběhu čtyřleté záchrany přitom došlo k eskalaci jednání mezi zainteresovanými stranami a dalším zvratům, které změnily předpoklady pro stávající řešení a vyžadovaly úpravy strategie. Jak Deloitte zachraňoval textilku se 160letou historií? Nahlédněte s námi do celého procesu restrukturalizace, tedy do záchrany firmy před krachem. 

8. 10. 2020
Poradenství 

Framework: Jak efektivně řídit online session

Řídit kolaborativní workshop v zasedačce je v podstatě jednoduché. Účastníci na sebe vidí, všichni jsou společně na jednom místě a celou dobu mají maximální přehled o tom, co se v místnosti zrovna děje. Společná pozornost se upírá směrem k řešení. Tak tomu alespoň bývalo, než přišel koronavirus, zasedačky se musely pro větší skupiny zavřít a my se začali potkávat online. Tým Deloitte NEXT proto připravil jednoduchý framework, s jehož pomocí lze kolaborativní online session organizovat stejně efektivně, jako byste byli ve skutečné kanceláři se svými kolegy po boku. 

30. 9. 2020
Poradenství  Právo 

Kdo ponese odpovědnost za úpadek společnosti? Novela zákona o obchodních korporacích klepe na dveře

České společnosti čekají v příštím roce zásadní změny v oblasti legislativy. Od 1. ledna 2021 totiž nabyde účinnosti velká novela zákona o obchodních korporacích, která s sebou přináší nová pravidla zejména v oblasti odpovědnosti managementu. Jak bude nově probíhat schvalování smlouvy o výkonu funkce? Kdo ponese následky za způsobení úpadku společnosti? A jaké sankce jej v takovém případě čekají? Těmto a dalším otázkám jsme se věnovali v našem tematickém webcastu. 

22. 9. 2020