Poradenství 

Spotřebitelské ceny v prosinci: Stále za hranicí inflačního cíle

Inflace neztrácí na síle a již druhý měsíc překračuje horní hranici tolerančního pásma kolem inflačního cíle centrální banky. Zde může ještě několik měsíců setrvat, neboť ji zkraje letošního roku podpoří zvýšení sazeb spotřebních daní u cigaret a alkoholu.

Index spotřebitelských cen se v prosinci zvýšil o 0,2 procenta, meziroční inflace stoupla o 0,1 procentního bodu na 3,2 procenta. V prosinci k růstu cenové hladiny přispěly zejména vyšší ceny potravin. Konkrétně zdražily zejména brambory (+7,5 procenta), mléko (3,4 procenta) a vepřové maso (3,1 procenta). Zvýšily se také ceny elektřiny a ceny automobilů. Klesly naopak ceny alkoholu.

Jádrová inflace i nadále přesahuje inflační cíl centrální banky a drží se kolem hodnoty 2,5 procenta. Pro měnovou politiku je ovšem důležitá prognóza inflace a nikoli současná hodnota inflace. V nejbližších měsících se sice inflace udrží kolem 3 procent, nicméně poté by postupně měla celková i jádrová inflace klesnout ke 2 procentům. Centrální banka by tedy mohla ponechat úrokové sazby v letošním roce beze změny, i když tu a tam se v bankovní radě objeví nějaký „jestřáb“.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Poradenství 

Novinky v oblasti zdravotnických prostředků: nový zákon míří do legislativního procesu

V pondělí 6. ledna 2020 schválila vláda návrh zákona, který reflektuje evropské nařízení o zdravotnických prostředcích – Medicinal Devices Regulation (“MDR”) , účinné od 26. května 2020, a částečně také evropské nařízení o diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro , účinné od 26. května 2022, do národní legislativy. Součástí toho legislativního balíčku jsou dále zásadní změny v oblasti regulace reklamy na zdravotnické prostředky. 

8. 1. 2020
Poradenství 

Connected planning: jak na chytré finanční plánování a analýzy?

Žijeme ve světě, v němž technologie usnadňují každý náš krok. Jejich prostřednictvím objednáváme věci z e-shopů, odpovídáme na pracovní maily, sledujeme vývoj cen akcií na burze anebo se přihlašujeme do internetového bankovnictví. To v oblasti finančního plánování a analýzy (FP&A) to ale vypadá, jakoby se doba zastavila v 90. letech 20. století. Navzdory technologickému boomu ovlivňujícímu jiné sféry života je totiž stále patrné, že nejrozšířenějším a často jediným programem využívaným k práci s daty je Microsoft Excel. Jak zefektivnit finanční procesy a podnikové plánování? 

7. 1. 2020