Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v září: Drahý školní rok

Zdražování nekončí. V září do vývoje spotřebitelských cen promluvily zejména vyšší ceny zemního plynu. Projevil se také začátek školního roku a zdražení zboží a služeb souvisejících se vzděláváním. Jedinou pozitivní zprávou je levnější benzín.

Index spotřebitelských cen v září meziměsíčně stoupl o 0,8 %, meziroční inflace se zvýšila z 17,2 na 18,0 %. Hlavním motorem inflace byl dražší plyn. V září jeho cena stoupla o 15,2 %. Projevují se změny ceníků distribučních společností a rostoucí počet domácností s končící fixací.

Začal školní rok a drahé energie a dosud nakumulovaný růst celkové cenové hladiny se projevil v cenách služeb a zboží souvisejících se školní docházkou. Mateřská školka zdražila o 5,7 %, školné na soukromých středních školách o 6,7 %, základní umělecké školy o 7,7 % a školní družiny o 8,7 %.

Dočasnou úlevy přinesl pokles cen ropy a následné zlevnění benzínu. Motorová nafta ovšem kvůli rostoucí poptávce nemá důvod zlevňovat.

Zdá se, že inflace se již přiblížila svému vrcholu. Poptávkové inflační tlaky se již vyčerpaly a nyní naopak bude výrazný útlum domácí poptávky inflaci brzdit. Nabídkové faktory jsou už do značné míry do inflace zahrnuté. Ceny elektřiny a zemního plynu se zastavily, případně mírně klesly. Ve hře jsou nyní inflační očekávání. Šetření mezi firmami ukazuje, že krátkodobá i střednědobá inflační očekávání stále stoupají. To může být hlavní komplikace při návratu k normálním, nízkým hodnotám inflace.

Makroekonomické novinky Komentáře Davida Marka Spotřebitelské ceny

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right