Deloitte živě 

Státní rozpočet: neslavný rekord

Již na začátku roku bylo zřejmé, že státní rozpočet je v roce 2021 nasměrován k rekordně vysokému schodku. Ostatně v zákonu o státním rozpočtu byl předpokládán schodek 500 miliard korun. Vláda si však nechala určitou rezervu pro případ horších ekonomických dopadů pandemie, navíc oživení ekonomiky bylo poměrně robustní, výsledný schodek je tedy o poznání nižší: 419,7 miliard korun. Přesto jde o nejvyšší schodek v historii.

Příjmy se v roce 2021 zvýšily pouze o 11,8 mld. Kč (0,8 %) na 1 487 mld. Kč. Nejvíce k tomu přispěl vyšší výběr pojistného na sociální zabezpečení (+55,0 mld. Kč). Výrazně stoupl také výběr daně z příjmu právnických osob (20,8 mld. Kč, resp. 19,1 %). Výběr DPH stoupl o 10,7 mld. Kč (3,7 %), a to i přes odpuštění DPH u energií v listopadu a prosinci. Zásadní pro vývoj celkových příjmů byl ovšem pokles výběru daně z příjmu fyzických osob o 45,0 mld. Kč (39,2 %) způsobený dříve přijatými legislativními změnami. Daňová reforma v této oblasti nebyla příliš povedená, a navíc velmi drahá.

Výdaje stouply o 64,0 mld. Kč (3,5 %) na 1 907 mld. Kč. Klíčovým důvodem bylo zvýšení plateb veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce, které zvýšilo výdaje o 29 mld. Kč. Podobně jako v roce 2020 byly pro rozpočet velkou zátěží programy na zmírnění ekonomických dopadů pandemie (Antivirus, odvětvové Covid programy). V roce 2021 byly tyto výdaje dokonce o dalších 88 mld. Kč vyšší. Pandemie také navýšila výdaje ve zdravotnictví a sociálních službách o dalších 27 mld. Kč (bez zahrnutí již uvedeného zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní zaměstnance).

Za poslední dva roky činí schodek téměř 800 mld. Kč. Podobně vysoký dluh se podařilo vytvořit v období před pandemií v rozpětí 11 let. Je evidentní, že veřejné finance jsou výrazně mimo udržitelnou dráhu nejen dlouhodobě, ale i krátkodobě. Bude potřeba přesně odlišit, které zvýšení výdajů či snížení daní souviselo s pandemií, a které se jen svezlo na jejím pozadí. Před novou vládou je problém nikoli v řádu desítek miliard, ale stovek miliard korun.

Fiskální konsolidace je neodvratná. Fiskální konsolidace bude obtížná. Fiskální konsolidace bude bolet.

Deloitte živě 

Deloitte Salesforce Lab: Jak se stát odborníkem na řízení vztahů se zákazníky? Klíčové jsou zkušenosti a zápal pro věc

Efektivní řízení vztahů se zákazníky je základním stavebním kamenem úspěchu každé dobré firmy. V Deloitte proto pomáháme klientům s implementací cloudových nástrojů Salesforce pěkně od A do Z. Být ale konzultantem či vývojářem nemůže být jen tak někdo. Tým Deloitte Digital Salesforce pořádá pro zájemce z řad čerstvých absolventů vysokých škol pravidelně program Salesforce Lab. Účastníci si mohou vyzkoušet práci s touto CRM platformou na vlastní kůži a získat tak kýžené zkušenosti. A na ty nejlepší čeká dokonce odměna v podobě pracovní nabídky. 

12. 1. 2022
Deloitte živě 

Digitalizace zdravotnictví: Využití dat přinese více efektivity pro pacienty, lékaře i pojišťovny

„Nedělat nic už dnes nemůžeme,“ říká Tomáš Knížek, náměstek pro informatiku ve VZP, o digitalizaci ve zdravotnictví. Resort se musí (nejen) kvůli zákonu o elektronizaci zdravotnictví připravit na zásadní změny, které by měly celý systém zkvalitnit a zefektivnit. Jak by měla digitalizace zdravotnictví probíhat? Co by měla pacientům a lékařům přinést? A jak se na ni chystá největší česká pojišťovna? Přinášíme vám rozhovor s Tomášem Knížkem, který byl hostem třetí konference CzechSetGo!, která se tentokrát zaměřila na téma eHealth. 

10. 1. 2022
Deloitte živě 

Obchodní bilance za listopad: Vyšší přebytek brzdí nárůst dovozu

Obchodní bilance dosáhla v listopadu mírného přebytku 5,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 28,4 miliard korun horší výsledek a v porovnání s předpandemickým rokem 2019 zhoršení o 6,4 miliard korun. Objem vývozu zboží dosáhl 380,4 miliard korun (meziroční růst o 8,1 procent) a objem vývozu dosáhl 374,7 miliard korun (meziroční růst o 17,1 procent). Přebytek obchodní bilance je tedy brzděn hlavně na straně dovozu zboží. 

7. 1. 2022