Deloitte živě 

Tabulky, analýzy, reporty, ale i znalecké posudky. To je denní chleba týmu Valuation & Modeling v rámci oddělení FAS

Zabývají se oceňováním podniků, fixních i nehmotných aktiv, Excel je jejich nejlepší kamarád. Vládnou kulatým razítkem, protože připravují znalecké posudky. Bez jejich pomoci raději žádnou firmu nekupujte ani neprodávejte. Podívejte se s námi pod pokličku týmu Valuation & Modeling (V&M), který má v Deloitte na starosti oceňování společností a finanční modelování.

Vedoucí partner finančního poradenství Miroslav Svoboda nám v rozhovoru představil oddělení Financial Advisory Services (FAS) jako takové, nyní se detailněji zaměříme na tým Valuation & Modeling, který je jeho součástí.

Co má na starosti? Ve zkratce oceňování společností a finanční modelování. Co si pod tím můžeme konkrétně představit? Pro někoho možná trochu překvapivě nemálo rozmanitých činností. Lidi z týmu V&M připravují klasická ocenění podniků, znalecké posudky nejen pro soudní spory, ocenění fixních aktiv, nehmotných aktiv, software, real estate a v neposlední řadě zpracovávají review finančních modelů. Účelů, pro které svoje výstupy ve V&M připravují, je celá řada. Ať už to jsou různé obchodní transakce, tedy prodeje a koupě podniků, nebo oceňování pro interní účely, jako jsou například vklady, odštěpení, ocenění pro účel vytěsnění minoritních akcionářů či revize finančních modelů, anebo soudní spory.

„Je to opravdu pestrá práce. Člověk má u nás možnost najít si, co ho baví, vyzkoušet si to a poté se na vybranou oblast dále specializovat,“ říká Anežka Skokanová, která do V&M nastoupila před rokem nejprve jako stážistka. Po ukončení školních povinností se po třech měsících přesunula na stálou pozici.

Projekt od A do Z

  • Každý projekt začíná úvodní schůzkou, kde si tým v čele s manažerem projektu s klientem vyjasní, co bude předmětem oceňování, a definuje si rozsah práce.
  • Následně klient poskytne základní sadu dat, která si pověřený tým V&M projde a zanalyzuje.
  • Poté se sestaví valuační model v Excelu. V rámci tohoto kroku dochází k řadě diskusí o jednotlivých parametrech, a to jak interně, tak s klientem. Parametry ocenění se po nějakou dobu ladí.
  • Ve chvíli, kdy je tato práce zfinalizována, sepisuje tým V&M report, případně znalecký posudek, kde svoje ocenění prezentuje tak, aby byl pro příjemce srozumitelný. Zároveň zde předkládá svoje vysvětlení, proč byly použity dané předpoklady.

Po (i při) práci hlavně zažít legraci

Mohlo by se zdát, že se při takovéto soustředěné práci s daty moc zábavy neužije. Opak je však pravdou, alespoň u nás v Deloitte. Anežka Skokanová si nemůže atmosféru v týmu, a to i v rámci celého FAS, vynachválit. V tomto ohledu zažila jakýsi křest ohněm, když nastoupila právě v době, kdy se odjíždělo na ski trip do Rakouska. „Nikoho jsem neznala, nikoho jsem předtím ani neviděla, takže jsem měla trochu strach, co tam budu dělat, když se se mnou nebude nikdo bavit. Ale přijetí bylo úplně super,“ vzpomíná Anežka. Dobrá nálada a legrace panuje v týmu i během pracovního dne.

A nezůstává jen u toho, kolegové si na sebe nezřídka najdou čas i mimo „deloití“ kanceláře. „Co se týče mimopracovních aktivit, je jich opravdu spousta. Například teď v zimě spolu chodíme občas bruslit, v lednu nás kolegyně pozvala na svůj koncert, protože hraje ve skupině na saxofon. Nebo jsme šli v listopadu na výlet na Sněžku. A funguje to i v rámci celého FAS – máme volejbalové týmy, které chodí jednou dvakrát týdně trénovat a o víkendu pak hrají. Primárně je to tým finančního poradenství, ale jsou tam i další lidé z Deloitte. Je to hrozně fajn,“ potvrzuje Anežka, že ve FAS jsou mezi kolegy nadstandardní vztahy.

Další parťák do týmu by se hodil

Nadstandardní vztahy, ale také hodně práce. To skýtá velkou příležitost pro absolventy i studenty, kteří se rozhlížejí, kde nejlépe rozjet svoji kariéru. Tak jako před rokem Anežka. „V Deloitte, a konkrétně tedy ve Valuation & Modeling, jsem dostala šanci dělat to, co mě baví, navíc s možností se dále vzdělávat a pravidelně se kariérně posouvat, sbírat cenné pracovní i životní zkušenosti a poznat atmosféru velké mezinárodní společnosti, která – pro mě tehdy překvapivě – není vůbec formální,“ hodnotí dnes svoje rozhodnutí nastoupit do Deloitte Anežka.

Jak už jsme se dozvěděli v prvním díle našeho seriálu o FAS, oceňování je možné studovat na vysoké škole a lidé, kteří jej absolvují (nebo dokonce ještě studují), mají při ucházení se o místo ve V&M v Deloitte určitou výhodu. Anežka Skokanová ale dodává, že někdy více než samotný obor mohou být rozhodující jiné kvality: „Ekonomický rozhled, to je určitě plus. A ano, noví kolegové by se neměli bát čísel a měli by být technicky zaměření, aby jim nevadilo pracovat s Excelem, s kterým trávíme docela dost času. Obecně ale hledáme především lidi, kteří jsou chytří a jsou schopní se rychle učit.“

Valuation & Modeling Finanční poradenství Seriál - FAS Financial Advisory
Deloitte živě 

SFTR – poslední krok k transparentnosti transakcí s cennými papíry (nový reporting nad rámec MIFID II, MIFIR a EMIR)

V reakci na finanční krizi v roce 2008 věnovali (nejen) evropští regulátoři mnoho úsilí na snížení systemického rizika a posílení finanční stability. Za svůj hlavní cíl si vytyčili vnést více světla do oblasti stínového bankovnictví a zvýšit transparentnost fungování finančních trhů jako takových i vůči klientům. 

17. 4. 2019
Deloitte živě 

Měření skutečného dopadu podnikání

Je všeobecně známo, že úspěch společnosti nelze měřit jen podle zisku a výnosů. Každý podnik zanechává důležitou stopu v ekonomice, společnosti a prostředí, kde rozvíjí své iniciativy. Dle studie mezi manažery projektů společenské odpovědnosti z roku 2015 požaduje většina finančních ředitelů zveřejňování nefinančních výsledků a věnují se pozorněji skutečnému dopadu každého podnikatelského provozu. Uvědomují si totiž, jakou odpovědnost vůči společnosti jejich firma má. Průzkumy mezi mileniály naznačují, že podle většiny mladých lidí je právě teď ideální doba k tomu, aby se podnikatelé ukázali jako tvůrci změn k lepšímu. 

16. 4. 2019
Deloitte živě 

Startupy jsou jako ti největší super hrdinové. Ještě lepší než Tony Stark a Hulk dohromady, zaznělo na SWCS

Startup World Cup & Summit (SWCS) navštívilo ve středu 10. dubna v pražském Kongresovém centru přes 1100 účastníků. Ti si kromě regionálního a evropského finále vyslechli celou řadu světových CEO, byznysmenů, zakladatelů startupů nebo investorů. Největší ohlas mezi účastníky SWCS měli šéf aplikace Strava James Quarles a generální ředitel české antivirové společnosti Avast Vincent Steckler. Quarles i Steckler plnému sálu prezentovali nejenom své úspěchy, ale i nezdary. Protože je v pořádku dělat chyby, a když je neděláte, nesnažíte se dost. 

15. 4. 2019