Technologie  Právo 

TechLaw zpravodaj: Cybersecurity [září 2019]

Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací v letních měsících vydala dvě výroční zprávy zabývající se bezpečnostními incidenty a český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal první sadu doporučení pro správu sociálních sítí. Počátkem října bude také úřad v Praze pořádat Festival bezpečného internetu.

ENISA: výroční zprávy o telekomunikacích a službách vytvářejících důvěru

Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) v letních měsících uveřejnila výroční zprávy o bezpečnostních incidentech v sektorech telekomunikací a služeb vytvářejících důvěru (ve smyslu nařízení eIDAS) – Annual Report Telecom Security Incidents 2018 a Trust Services Security Incidents 2018 – Annual report.

NÚKIB vydal sadu doporučení pro bezpečnou správu sociálních sítí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal první sadu doporučení pro bezpečnou správu sociálních sítí. Doporučení obsahuje 18 stručných bodů a jedno specifikum pro Facebook.

Festival bezpečného internetu (FBI 2019)

2. a 3. října 2019 se v Národní technické knihovně v Praze uskuteční Festival bezpečného internetu pořádaný v rámci Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti. K hlavním organizátorům patří Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), CESNET a sdružení CZ.NIC.

Sociální sítě Telekomunikace TechLaw zpravodaj Kybernetická bezpečnost
Nemovitosti  Právo 

Právní rizika při nabývání nemovitostí

V posledních letech jsme v České republice zažívali stálý růst cen nemovitostí, a to zejména bytů a budov pro komerční využití, jako jsou kanceláře nebo obchodní prostory. Díky tomu pak realitní trh v současnosti skýtá ideální podmínky pro prodávající. Pro kupující z tohoto stavu naopak plyne slabší pozice, a to zejména co do vyjednávající síly a možností ovlivnit podobu transakce. Zjednodušeně řečeno, kupující si nemohou příliš diktovat, protože vhodných nabídek není mnoho. Obvykle naopak existuje více zájemců. Výše uvedené okolnosti pak vyvíjí na realitní investory tlak v tom směru, aby kromě jiných parametrů transakce rovněž polevili na obezřetnosti ohledně řádného ošetření možných právních rizik spojených s nabývanou nemovitostí. Takový ústupek na opatrnosti ohledně právních rizik však v žádném případě nemůžeme doporučit. 

15. 10. 2019
Technologie  Právo 

TechLaw zpravodaj: E-commerce, blockchain a fintech [září 2019]

V oblasti e-commerce jsou největšími novinkami přijetí evropského nařízení pro vícestranné platformy, návrh zákona, který možná umožní využívání bankovních identit při online právním jednání, nové povinnosti v oblasti tzv. silného ověření, či posun v implementaci nových spotřebitelských směrnic. Jako zajímavost pak přinášíme studii vhodných forem komunikace právních informací. 

30. 9. 2019