Technologie  Právo 

TechLaw zpravodaj: Telekomunikace a média [září 2019]

V oblasti telekomunikací se nejdůležitější novinky týkají budoucího tendru na 5G kmitočty, návrhu nové regulace velkoobchodního trhu mobilních služeb a německého soudního rozhodnutí potvrzující princip síťové neutrality u nabídky tarifů mobilních operátorů.

Připomínky k aukci kmitočtů 5G vypořádány

Český telekomunikační úřad během srpna vypořádal připomínky k připravované aukci kmitočtů 700 MHz a 3400-3600 MHz. Veřejné konzultace se zúčastnilo 16 subjektů, mezi nimiž byli stávající hráči na trhu, uživatelé kmitočtového pásma i možní zájemci o vstup na trh.

Úřad drtivou většinu připomínek zamítl. Akceptoval připomínky technického rázu. Rozvolnil některé podmínky. V pásmu 3,4 – 3,6 GHz zvýšil spektrální limit pro nového hráče na 120 MHz. Nový operátor bude mít také více času na plnění rozvojových kritérií, aby nemusel stavět vlastní síť tak rychle. Vyhověl i připomínce ohledně vytvoření velkoobchodní sítě. Vysoutěžené kmitočty by tak mohly být využity i pro vybudování sítě pro pronájem dalším operátorům.

Návrh regulace velkoobchodního trhu mobilních služeb

Dne 13. 9. 2019 Český telekomunikační úřad uveřejnil návrh novelizace vymezení relevantních trhů v oboru telekomunikací. Předmětem návrhu je rozšíření počtu trhů o trh velkoobchodního přístupu k mobilním službám. Podaří-li se tento návrh prosadit, bude regulátor oprávněn ukládat mobilním operátorům různá regulační opatření, včetně regulace ceny. Regulátor tím navazuje na svoji dřívější iniciativu Test tří kritérií pro trh mobilních služeb, kdy dospěl k závěru, že velkoobchodní trh přístupu k mobilním službám je vhodným pro preventivní regulaci.

Německý regulátor prosadil dodržování principu síťové neutrality

Německý operátor Deutsche Telekom se musel podřídit soudnímu rozhodnutí a změnit parametry poskytované služby StreamOn. Službu pro streamování videa poskytuje svým mobilním zákazníkům. U některých mobilních tarifů byla omezena rychlost na 1,7 Mbit/s. Německý regulátor to shledal jako porušení principu neutrality, který je součástí evropské telekomunikační regulace. Německé soudy potvrdily rozhodnutí regulátora. Na základě principu neutrality jsou všichni poskytovatelé služeb přístupu k internetu povinni nakládat s veškerým datovým provozem stejně.

Telekomunikace a média TechLaw zpravodaj
Právo 

Nové povinnosti internetových tržišť aneb když se i podnikatel stává tak trochu spotřebitelem

V polovině července začala platit nová pravidla týkající se obchodování na internetových tržištích. Jejich cílem je tuto oblast digitálního světa zpřehlednit a stanovit jasná a férová pravidla. Pro některé poskytovatele to znamená zásadní změny v dosavadním způsobu poskytování služeb, pro jiné jde pak o pouhé legislativní zakotvení již fungující best practice. Jaké změny nová pravidla přinášejí? Kterých poskytovatelů se týkají? A jaké jim hrozí tresty v případě nedodržení? 

21. 7. 2020
Právo  Deloitte živě 

Novinky ve vysílání zaměstnanců: Jak se nová pravidla promítnou v plánování zahraničních služebních cest?

Pravidla pro vysílání zaměstnanců za hranice doznaly zásadních změn. Tyto změny se týkají nejen cest tuzemských zaměstnanců za hranice Česka, ale i zaměstnanců, kteří přijíždí pracovně ze zahraničí do České republiky. Již od 30. července 2020 začne totiž platit novela zákoníku práce, která v sobě reflektuje požadavky vyplývající z revidované směrnice EU o vysílání pracovníků do zahraničí. Jaké konkrétní novinky nás čekají? Na co se v souvislosti s uvedenými změnami připravit? A jak si s novými pravidly poradila legislativa v jiných evropských státech? Těmito a dalšími otázkami jsme se zabývali se v rámci našeho webcastu věnovanému mobilitě zaměstnanců. 

20. 7. 2020