Nemovitosti 

V první polovině letošního roku bylo na pražském rezidenčním trhu nejvíce bytů od konce krize

Květen a červen 2018 přinesly na pražský rezidenční trh nejvíce bytů v těchto měsících od roku 2014, prodalo se celkem 952 bytů. Průměrný prodaný byt stál 6 210 000 Kč, jeho jednotková cena byla 98 000 Kč/m2 a jeho velikost činila 63 m2. S novými projekty přišly téměř všechny hlavní developerské společnosti. Současně se podstatně zvýšila snaha developerů o doprodej zbylých, obvykle dražších bytů, zejména v již dokončených projektech, která se následně promítla do marketingových akcí i cenové politiky.

Obecně lze tedy říci, že první polovina letošního roku byla z hlediska nových bytů na trhu nejlepší od konce krize. Přinesla celkem 3376 bytů, což je o 270 bytů více než v rekordním roce 2014.

Nové projekty na trh v předprázdninových měsících přinesly 1449 nových bytů a do přímé nabídky jich developerské společnosti daly 90 procent, tzn. 1305. Celkem byly v květnu a červnu uvedeny na trh jednotky v hodnotě téměř 7,9 mld. Kč a na rozdíl od předešlých dvou měsíců cena plochy průměrného nového bytu nepřekročila 100 tis. Kč/m2 a dosáhla hodnoty 97 400 Kč/m2. Charakter projektů se však proti předešlému období změnil. Rozhodující část nové nabídky tvořily nové etapy již nabízených velkých projektů.

Celkový počet volných bytů na pražském trhu se ve sledovaném období zvýšil téměř o 10 procent a na počátku července 2018 dosahoval 5269. Z hlediska průměrné nabídkové ceny se trh dostává přes stotisícovou hranici. Průměrná nabídková cena volných pražských bytů v developerských projektech dosahovala 100 300 Kč/m2. Meziročně se jedná o více než 8procentní nárůst a oproti roku 2014 se cenová hladina pražské nabídky zvýšila již o více než 53 procent. Průměrný volný byt v pražské nabídce byl téměř 72 m2 velký a stál 7 130 000 Kč.

Nejdražším pražským obvodem zůstává i přes mírný pokles Praha 1, kde průměrná nabídková cena činila 211 700 Kč/m2, naopak nejlevnější byty byly na konci června ke koupi v Praze 9, kde bylo možné pořídit byt v průměru za 84 600 Kč/m2. Nejvyšší cenový růst v Praze tentokrát zaznamenala Praha 6 (+8 procent).

Nejvíce bytů v květnu a červnu prodal Central Group (167) následovaný Pentou (97).

Ceny bytů v Praze Develop index Ceny bytů
Nemovitosti 

Ikona stavebnictví – Kotva

Plocha náměstí Republiky v Praze začala vznikat přibližně v 60. letech 19. století, kdy byly odstraněny části středověkých hradeb. V tomto období se zároveň objevují první návrhy nové zástavby, z nichž nejvýznamnější realizovanou budovou je zřejmě Obecní dům z roku 1912. Postupným rozvojem ve 20. století se z náměstí stal významný veřejný prostor. Za socialismu se pak objevila do té doby v centru města nepoužitá, zvláštní forma architektury – hexagonální obchodní dům pojmenovaný po budově v těsné blízkosti Kotva. 

12. 3. 2019
Nemovitosti  Právo 

Rekodifikace stavebních předpisů získává první konkrétní obrysy

V posledních měsících se v českém mediálním prostoru ve všech pádech skloňuje potřeba zrychlit povolování nových staveb. Tohoto cíle však zřejmě nelze dosáhnout bez zásadních koncepčních změn v současných stavebních předpisech. Iniciativy těchto změn ale nepřicházejí jen ze strany Ministerstva pro místní rozvoj, ale také (a zejména) z řad odborné veřejnosti a poslanců. 

8. 3. 2019
Nemovitosti 

Developerské projekty v horských střediscích – nový boom na rezidenčním trhu

Nejenom v Praze začínají v poslední době vznikat nové bytové projekty v luxusnějším standardu. Stovky nových apartmánů, které se prodávají jako klasické bytové jednotky se vším příslušenstvím, se začínají stavět v podstatě ve všech horských střediscích v rámci celé České republiky. Tento nový trend je důsledkem zejména zvýšeného zájmu o tuzemský cestovní ruch, zkvalitnění služeb v místních lyžařských letoviscích a obecného bohatnutí obyvatelstva. 

5. 3. 2019