Deloitte živě 

Vojákem v záloze, analytikem v aktivní službě. Jak mohou zkušenosti z armády pomoci v auditorské profesi?

Pokud by se mě někdo za studií zeptal, kde se vidím za pár let, následovalo by asi (ne zrovna krátké) zamyšlení a následně bych jmenoval několik více či méně konkrétních profesí, přičemž auditor by se mezi nimi určitě neobjevil. Nicméně netrvalo dlouho a v září 2020 jsem do auditorské branže přece jen naskočil. A tak se z vystudovaného markeťáka a vojáka v aktivní záloze stal analytik v Deloitte. Jmenuji se Tomáš Wybitul a sepsal jsem pár řádků o tom, jaké to bylo změnit obor, nastoupit do nadnárodní poradenské společnosti a začít pracovat na projektech s klienty z nejrůznějších oborů, jako jsou IT, doprava, farmacie nebo třeba mé srdcové military.

Ale začněme popořádku. Jak jsem zmínil, jsem „diplomovaný“ markeťák, konkrétně jsem vystudoval marketing a management na Obchodně-podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Opavě. To samo o sobě příliš „auditně“ nezní, nicméně v rámci studia zejména managementu jsem se poprvé seznámil s obchodem, administrativou a principy řízení a organizace firem. Posléze jsem se věnoval profesím z oblastí logistiky a IT, což mi přineslo zkušenosti s komunikací s klienty, technologickým oborem jako takovým a taky prací v týmu a ve firmě. A v neposlední řadě jsem také absolvoval výcvik a od roku 2017 jsem i vojákem v aktivní záloze.

Ptáte se, co mají tyto zkušenosti společného s auditem? Odpověď je jednoduchá – všechno. Zkušenosti z každé jedné jmenované profese či aktivity našly a nachází v mé stávající práci analytika uplatnění. A to mě baví. Navíc můžu v krátkém čase nabrat mnoho zkušeností dalších, nových, ať samotnou prací s klienty nebo třeba skrze odborná školení.

Zvažujete kariéru finančního detektiva? Pak pokračujte na jsmedeloitte.cz, kde najdete profesní příležitosti v auditu pro studentyabsolventy i zkušené uchazeče.

Co to vypovídá o auditu samotném? Především to, že jde o nesmírně pestré zaměstnání. V podstatě neexistují dva stejní klienti, a proto je i práce projekt od projektu naprosto jiná. To však vyžaduje poměrně dobrý rozhled a ochotu se učit novým věcem, dělat si rešerše, zkrátka být zvídavý. Nikdo nemůže vědět všechno o všem, ale každý si může po potřebných informacích trochu zapátrat.

Náplní mé práce je ověřování finančních výkazů a jejich dokumentace. Samozřejmě se také účastním různých inventur přímo u klienta. A to jsou přesně ty momenty, kdy se mi hodí mé zkušenosti z armády. Skutečně! Člověk obvykle jen tak z ničeho nic nezíská smysl pro disciplínu a organizovanost. Ten je potřeba pěstovat, v čemž mi můj vojenský výcvik jednoznačně pomohl. No a pokud coby auditor dostanete za úkol provést inventuru u klienta, jehož společnost se věnuje například výrobě vojenského materiálu, mít přehled v oblasti military se rázem cení zlatem.

Pokud pomalu končíte školu, jste čerstvým absolventem nebo třeba uvažujete o změně oboru, popřemýšlejte o kariéře v auditu. Stačí se nebát na sobě zapracovat a mít aspoň trošku rozhled. Audit je disciplína multioborová a každá zkušenost a znalost se může hodit – inventury koneckonců čas od času potřebují firmy napříč všemi obory. Odměnou vám bude zaměstnání, ve kterém prakticky nelze upadnout do stereotypu. Za to dám ruku do ohně.

Přečtěte si u nás na blogu i o dalších zajímavých příbězích, které napsaly životy auditorů z Deloitte.

Inventura Kariéra v auditu
Deloitte živě 

Expanze do zahraničí pohledem financí: co řeší technologické firmy?

Finanční základy každé společnosti jsou stejné, v případě technologických firem jde ale hlavně o to, že už od začátku mají mezinárodní ambice. Tím pádem proti společnostem z jiných oborů rostou rychleji. To klade zvýšené nároky na obsluhu financí. Jak vyřešit různé měny, platební chování zákazníků či kurzové riziko, když firma působí hned na několika zahraničních trzích? Pár tipů přináší Lukáš Martoš, vedoucí oddělení Cash managementu pro region střední Evropy v Citi. 

8. 12. 2021
Deloitte živě 

Petr Bednařík z DataSentics: Firmy se ocitají v době cloudové, AI a strojové učení jsou základem

Mezi společnostmi dlouhodobě roste zájem o personalizovaná technologická řešení pro dílčí podnikové procesy. Ne vždy je však vývoj takové unikátní platformy jednoduchou záležitostí. Zejména firmy z oblastí bankovnictví a pojišťovnictví, které pracují s citlivými daty klientů, vyžadují ze strany dodavatelů zvláště komplexní a obezřetný přístup. Jaké technologie jsou v rámci modernizace firem nejvíce využívány? Zeptali jsme se Petra Bednaříka, zakladatele největšího českého machine learning studia DataSentics, které uspělo v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 a stalo se osmou nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě. 

8. 12. 2021
Deloitte živě 

Automatizace a umělá inteligence jsou klíčové faktory transformace zdravotnictví, říká předseda spolku Mladí lékaři

Modernizace českého zdravotnictví je výzvou nejen pro stát a nemocnice, ale také pro samotné lékaře a dodavatele IT systémů. V minulosti se implementace digitálních řešení ve zdravotnictví významně osvědčila, a proto je potřeba v tomto pozitivním trendu pokračovat. O digitalizaci a automatizaci oboru, jeho udržitelnosti, ale také o odlivu českých lékařů do zahraničí jsme si povídali s předsedou spolku Mladí lékaři Martinem Kočím, který byl hostem třetí konference CzechSetGo! na téma eHealth v Česku. 

3. 12. 2021